BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

AktualnościLista funkcjonalności Windows Server 2012 Essentials

24-07-2012 08:00 Dominik Trojnar | Aktualizacja: 20-07-2012 12:13
Opublikowana została wersja Beta Windows Server 2012 Essentials (Essentials 2012). Na blogu The Windows Server Essentials and Small Business Server Blog opublikowano listę funkcjonalności w tym systemie.

Główne funkcjonalności Essentials 2012 można podzielić na cztery kategorie:

 • Ochrona danych (data protection)
 • Dostęp z każdego miejsca (Anywhere Access)
 • Ulepszenia infrastruktury (Core Infrastructure improvements)
 • Integracja z pocztą elektroniczną (Email Integration)

Essentials 2012 zbudowany jest w dużej części na funkcjonalnościach Windows Small Business Server 2011 Essentials (SBS 2011 Essentials). Jednak posiada także trochę usprawnień.

Ochrona danych (data protection)

W ramach ochrony danych zastosowano między innymi takie mechanizmy, jak:

 • Storage Spaces - przestrzenie danych. Storage Spaces to nowa funkcjonalność systemów Windows 8 i Windows Server 2012, umożliwiająca połączenie wielu dostępnych przestrzeni dyskowych w jeden wolumin widoczny dla użytkownika. Więcej.
 • File History - historia plików. Historia plików to nowa funkcjonalność Windows 8, pozwalająca na przechowywanie zmian w plikach na systemach konsumenckich, przeglądanie starszych wersji i ewentualne przywracanie poprzednich wersji. W Essentials 2012 można wyznaczyć foldery przechowywania poprzednich wersji. Więcej.
 • Microsoft Online Backup Service. Essentials 2012 integruje się z Microsoft Online Backup Service, ułatwiając użytkownikom rejestrację danego serwera w usługach backupu online. Więcej.
 • Wsparcie dla backupu 50 urządzeń klienckich. SBS 2011 Essentials wspierał do 25 maszyn klienckich przy kopiach zapasowych. Essentials 2012 ulepsza tą usługę, a także daje możliwość tworzenia kopii zapasowych dla 50 urządzeń.
 • Dyski większe niż 2 TB. Obsługa dysków ponad 2 TB została dodana.

Dostęp z każdego miejsca (Anywhere Access)

Określenie Anywhere Access opisuje różne sposoby dostępu do serwera przy użyciu zdalnych komputerów PC, laptopów, tabletów i smartfonów. Główne usprawnienia w tym zakresie, to:

 • Remote Web Access (RWA). RWA to dostęp zdalny przez przeglądarkę. W Essentials 2012 został ulepszony przede wszystkim przez wzgląd na mnogość urządzeń mobilnych i prognozowany wzrost ich użycia. RWA ma ułatwić zarządzanie serwerem zarówno z poziomu Windows 8, jak i tabletów typu iPad czy z systemem Android. Przez RWA przy HTTP wyświetlane są teraz media w ramach streamingu Silverlight. Dodatkowo, w systemie można ograniczyć wyświetlanie folderów dla połączeń RWA.
 • Aplikacja Windows 8 UI na Windows 8. Powstała specjalna aplikacja Windows 8 UI na Windows 8, ułatwiająca zarządzanie serwerem z poziomu systemu klienckiego.
 • Ulepszona aplikacja na Windows Phone 7. Aplikacja została ulepszona o obsługę Essentials 2012 - także zarządzanie plikami i folderami, czego nie było dotychczas. Nowy panel Quick Status pozwoli na szybką ocenę stanu serwera.
 • Remote Connection Monitoring. Pozwala na sprawdzenie, kto aktualnie jest podłączony zdalnie do serwera.
 • Zdalne podłączanie do domeny. Essentials 2012 pozwala na podłączenie komputerów zdalnych do domeny bez potrzeby ich obecności w sieci lokalnej.
 • Uproszczona konfiguracja VPN. Essentials 2012 umożliwa prostszą konfigurację połączeń VPN.
 • Ulepszone SDK dla Web Services. Nowy system zawiera wiele web services, umożliwiających programistom na stworzenie nowych aplikacji do zarządzania serwerem.

Główne elementy systemu (Core Infrastructure improvements) 

 • Ułatwione przejście po przekroczeniu limitu użytkowników. SBS 2011 nie pozwalał na płynne przejście z serwera SBS do wersji Standard - migracja wyłączała elementy specyficzne dla wersji SBS. W Essentials 2012 poza zwiększeniem liczby użytkowników z 25 do 50, wspiera przejście do Windows Server 2012 Standard w sposób płynny. Wszelkie dodatki Essentials 2012 będą działać w przekształconym do wersji 2012 Standard systemie i przestaną działać dopiero przy 75 użytkowniku lub 75 urządzeniu w domenie.
 • Wsparcie dla usług mediów. Essentials 2012 pozwala na streaming muzyki i wideo z serwera - zarówno przy pomocy DLNA, jak i RWA, klientów na Windows Phone 7, jak i na aplikacje Windows 8.
 • Nowości w ekranie głównym (Dashboard). Ekran główny to podstawowy interfejs graficzny administratora. W Essentials 2012 zmieniają się tu przede wszystkim:
  • Strona startowa jest przekształcona, aby lepiej informować o stanie serwera (np. ilość użytkowników, kto jest podłączony, ilość udostępnionych zasobów),
  • Minitoring zabezpieczeń i aktualizacji dla komputerów klienckich wraz z możliwością podłączenia się do maszyn klienckich celem naprawienia błędów,
  • Obsługa wyświetlania informacji z kilku serwerów na ekranie głównym. 
 • Addiny (Add-ins). Esentials 2012 korzysta z tego samego mechanizmu, jaki był zaimplementowany w SBS 2011 Essentials, stąd większość dodatków dla SBS 2011 Essentials będzie działać także z Essentials 2012.

Integracja z pocztą elektroniczną (Email Integration)

W systemie SBS 2011 Standard, Exchange był zainstalowany lokalnie w firmie, w wersji Essentials, był dodatek pozwalający na połączenie z Office 365, ale nie była możliwa integracja z lokalnym serwerem Exchange. W Essentials 2012 dostępne są trzy opcje wdrażania usług komunikacji i współpracy:

 1. On-Premises. Essentials 2012 integruje się z serwerem Exchange zainstalowanym lokalnie w sieci na innym serwerze (fizycznym lub wirtualnym).
 2. Office 365. Essentials 2012 używa Office 365 jako serwera poczty. Jest to rozwiązanie zbudowane na bazie dodatku do SBS 2011, jednak tym razem odpowiedni moduł jest wbudowany w system.
 3. Hosted Exchange. Wsparcie dla dodatków przy Exchange hostowanym przez inną firmę.

Windows Server 2012 Essentials feature list

Wersja beta Windows Server 2012 Essentials do pobrania:

Download the beta release of Windows Server 2012 Essentials today!

Komentarze 0

pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.