BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzyInstalacja Windows 7 oraz Windows Server 2008 R2 w plikach VHD

23-01-2009 16:50 | Robert Stuczynski
Wielu z nas testuje systemy przed ich oficjalnym wydaniem. Robimy to z wielu powodów, ale do najczęstszych można zaliczyć chęć poznania nowych funkcjonalności, przygotowanie się na nowe zadania i problemy, zwiększenie szans na zdanie egzaminu będącego w fazie beta. Są nawet firmy, które wdrażają programy w wersji Release Candidate w środowisku produkcyjnym. Wszystkich testerów łączy jedno — konieczność przygotowania infrastruktury do testów.

Wielu z nas testuje systemy przed ich oficjalnym wydaniem. Robimy to z wielu powodów, ale do najczęstszych można zaliczyć chęć poznania nowych funkcjonalności, przygotowanie się na nowe zadania i problemy, zwiększenie szans na zdanie egzaminu będącego w fazie beta. Są nawet firmy, które wdrażają programy w wersji Release Candidate w środowisku produkcyjnym. Wszystkich testerów łączy jedno — konieczność przygotowania infrastruktury do testów.

Ilość osób, które zdecydowały się pobrać Windows 7 Beta 1, przeszła najśmielsze oczekiwania firmy Microsoft. Serwery odpowiedzialne za udostępnianie obrazów plików instalacyjnych z Windows 7 zwracały informacje o niedostępności, powodując frustrację internautów. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, jak dużo osób, które pobrały ten system kliencki oraz Windows Server 2008 R2, zainstalowało go i rozpoczęło testy. Wielu z nich nie zrobiło tego, gdyż pomimo że pobrali plik ISO, obawiali się tego, czy instalacja nowego systemu nie spowoduje konfliktów z wcześniej zainstalowanym systemem podstawowym.

Oczywiście, można pójść na łatwiznę, instalując i testując nowy system wyłącznie w środowisku wirtualnym. Zazwyczaj tak się robi i jeśli chodzi o Windows 7, nie ma z tym żadnego problemu, gdyż można go zainstalować na jednej z platform do wirtualizacji firmy Microsoft: Virtual PC 2007, Virtual Server 2005 lub Hyper-V. Dużo gorzej wygląda sprawa z Windows Server 2008 R2, poniewż wymaga on platformy wirtualizacyjnej wspierającej systemy-guesty 64-bitowe. Produktem firmy Microsoft, który to potrafi, jest wyłącznie Hyper-V, będący rolą systemu Windows Server 2008 oraz bezpłatnego Hyper-V Server 2008. Na pewno należy podkreślić, iż system zainstalowany jako wirtualna maszyna pracuje wolniej, wymaga lepszego sprzętu oraz nie może w pełni wykorzystać wszystkich podzespołów fizycznego komputera.

Czy pozostaje wyłącznie instalacja systemu na kolejnej partycji? Nie! W tym artykule pokażę, że istnieje jeszcze jedna, nowa metoda na instalację, która według mnie jest dużo prostsza i wygodniejsza niż te opisane powyżej. Niniejszy artykuł jest swego rodzaju case study, w którym opisuję, jak sobie poradziłem z przygotowaniem systemów w środowisku testowym. Postanowiłem to opisać, ponieważ w czasie szukania rozwiązań okazało się, że w sieci znajduje się całkiem dużo informacji na ten temat, ale nie są one podane w sposób przejrzysty, pełny, a czasami pojawiały się w nich przekłamania.

Kilku osobom opisującym na blogach sposoby bootowania (rozruchu) systemu Windows 7 z plików VHD oraz kilku moim znajomym specjalistom IT zadałem pytanie: „Czy da się zainstalować Windows 7 na dysku wyłącznie jako VHD, bez wcześniej zainstalowanego na dysku systemu Windows 7?”. 90% odpowiedziało, że „nie da się” lub nie byli pewni, czy to można wykonać. To nowy system i zrozumiałe jest, że pojawiły się takie odpowiedzi. Przecież sam nie byłem pewny odpowiedzi na to pytanie, a że nie udało mi się jej znaleźć, postanowiłem to sprawdzić. W artykule pokazałem w dwu scenariuszach, jak przygotować systemy uruchamiające się z plików VHD.

Scenariusze

W artykule opisałem dwa najczęściej spotykane scenariusze, w których:

 • Użytkownik posiada zainstalowany system Windows Vista. Chce zainstalować co najmniej jeden system operacyjny Windows 7 lub Windows Server 2008 R2 w pliku VHD.
 • Użytkownik posiada czysty dysk. Chce na nim zainstalować co najmniej jeden system operacyjny Windows 7 lub Windows Server 2008 R2 w pliku VHD.

UWAGA: Windows Server 2008 R2 może zostać zainstalowany wyłącznie na komputerze wyposażonym w procesor 64-bitowy.

Wymagania

Abyśmy mogli rozpocząć przygodę z nowym systemem operacyjnym, nasz komputer musi spełniać co najmniej minimalne wymagania, które w przypadku Windows 7 zostały przez firmę Microsoft określone następująco:

 • Procesor 1 GHz 32-bit lub 64-bit,
 • RAM 1 GB,
 • 16 GB wolnego miejsca na dysku,
 • Karta graficzna ze wsparciem dla DirectX 9 oraz 128 MB,
 • DVD-R/W.

W przypadku Windows Server 2008 R2 minimalne wymagania są podobne:

 • Procesor 1.4 GHz 64-bit,
 • RAM 512 MB,
 • 10 GB wolnego miejsca na dysku,
 • DVD-R/W.

Należy pamiętać także o tym, że w dniu, w którym artykuł został opublikowany na WSS.pl (21 stycznia 2009), Windows 7 i Windows Server 2008 R2 są nadal w fazie beta. Oznacza to tyle, że nie zostały one jeszcze w pełni ukończone, czyli mogą nadal zawierać dość dużo błędów, a ich stabilność oraz brak kompatybilności z niektórymi urządzeniami oraz oprogramowaniem mogą być powodem różnych problemów. Licencja zabrania także wykorzystywania tych systemów w środowisku produkcyjnym.

Aktualnie udostępnione wersje beta 1 będą działały poprawnie do 1 lipca 2009 roku. Oczywiście, po tym okresie będzie można zainstalować kolejną wersję beta lub czekać na wydanie odsłony finalnej. Należy pamiętać także o tym, że nie przewiduje się aktualizacji wersji beta do RTM.

Scenariusz 1

Moje testy uruchamiania systemu z pliku VHD rozpocząłem od instalacji Windows 7 obok zainstalowanego już wcześniej — w sposób tradycyjny — Windows Vista. Na drugiej partycji miałem system Windows Server 2008, więc nie było innej możliwości niż instalacja na VHD.

Pobrałem ISO, nagrałem z niego płytę DVD z Windows 7, ustawiłem bootowanie z napędu CD/DVD w BIOS i uruchomiłem komputer. Przywitał mnie ekran powitalny instalatora.

Rys.1

Aby zainstalować system Windows 7 w pliku VHD, należało go oczywiście utworzyć. W tym celu uruchomiłem linię komend poprzez wciśnięcie przycisków Shift-F10. Na wolumenie C fizycznego dysku utworzyłem poleceniem md folder wirtualne_dyski, aby w dalszych krokach przechowywać tam pliki VHD.

Rys.1

Tworzenie dysków wirtualnych należy wykonać za pomocą dostępnego w systemie narzędzia diskpart.exe. Pozwala ono na zarządzanie z linii komend dyskami, partycjami oraz wolumenami.

Rys.1

Należy pamiętać, że 16 GB to minimalna wymagana wielkość dysku, na którym zostanie zainstalowany system Windows 7. Rekomendowana nie oznacza oczywiście, że partycja systemowa musi mieć 16 GB. Do celów testowych zainstalowałem system na 10 GB partycji systemowej.

Rys.1

Polecenie create vdisk narzędzia diskpart.exe tworzy wirtualny dysk typu „fixed” o rozmiarze 10 GB na partycji C fizycznego dysku:

create vdisk file=c:\wirtualne_dyski\W7.vhd type=fixed maximum=10000

Kolejny krok to wybranie wcześniej utworzonego dysku wirtualnego poleceniem select:

select vdisk file=c:\wirtualne_dyski\W7.vhd

Teraz wystarczy podłączyć go do systemu w celu przeprowadzenia na nim dalszej instalacji:

attach vdisk

Po poprawnym wykonaniu powyższych komend należy zamknąć diskpart.exe oraz linię komend, wydając dwukrotnie polecenie exit.

Naszym oczom powinien ukazać się wcześniejszy ekran instalatora, gdzie należy kliknąć Next, a później Install now.

Rys.1

Po przeczytaniu oraz akceptacji umowy licencyjnej należy wybrać typ instalacji Custom (advanced).

Rys.1

Kolejny etap zawiera informacje o dostępnych dyskach oraz partycjach. Jako że wirtualny dysk został podłączony, ale nie zostały na nim utworzone partycje, będzie on widoczny jako dysk z niezalokowanym miejscem. Należy go wybrać, a całość potwierdzić przyciskiem Next.

UWAGA: Ostrzeżenie Windows Cannot be installed to this disk należy zignorować.

Rys.1

Nie jest konieczne wcześniejsze tworzenie wolumenu oraz jego formatowanie, gdyż całą pracę wykona za nas instalator. Oczywiście, jeśli ktoś się uprze, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to ręcznie, korzystając z narzędzi w linii komend — zostanie to pokazane w czasie omawiania kolejnego scenariusza.

Rozpocznie się właściwa instalacja, która w zależności od jakości płyty DVD oraz posiadanej konfiguracji sprzętowej powinna trwać około 15 – 40 minut. Jest ona na tyle prosta, że nie została omówiona w tym artykule. W trakcie jej trwania zostanie automatycznie dodany wpis „Windows 7” do Windows Boot Manager, co spowoduje, że po uruchomieniu komputera wyświetli się ekran z wyborem systemu.

Rys.1

W dostępnych w internecie instrukcjach na temat instalacji i uruchamiania systemów z plików VHD mowa jest o konieczności edycji Windows Boot Manager za pomocą instrukcji bcdedit.exe. Oczywiście, taką modyfikację można wykonać, ale na pewno nie jest to konieczne! Napisałem o tym dlatego, że może to wprawić część osób w zakłopotanie i spowodować problemy ze zrozumieniem tego procesu. W dalszej części artykułu pokażę także, jak zmodyfikować Windows Boot Manager. W innych materiałach często jest mowa o tym, że należy mieć wcześniej zainstalowany (w sposób tradycyjny) system Windows 7. Jak już pokazałem, nie jest to prawda.

To tak naprawdę już koniec! Oczywiście, jeśli potrzebujecie, możecie zainstalować kolejny system Windows 7 lub Windows Server 2008 R2. Ich instalacja nie różni się niczym od powyżej pokazanej procedury.

A jeśli już się Wam znudzi system zainstalowany w wirtualnym dysku i będziecie chcieli się go pozbyć, to wystarczy, że skasujecie VHD. Prawda, że to banalnie proste? Oczywiście, po usunięciu pliku powinno się zadbać o usunięcie wpisu z Windows Boot Manager — na przykład przy użyciu polecenia bcdedit.exe. Do poprawnej pracy zainstalowanych systemów nie jest to konieczne, ale jeśli takich wpisów po nieistniejących systemach będzie kilka, to może to wprowadzić pewne zamieszanie przy wyborze właściwego. Narzędzie zostało opisane w dalszej części tego artykułu.

Scenariusz 2

Kolejny scenariusz, jaki przedstawię w tym artykule, przeznaczony jest dla użytkownika posiadającego w komputerze czysty dysk twardy — bez systemu operacyjnego. Zadaniem, jakie sobie postawiłem, była instalacja na nim jednego lub większej ilości systemów Windows 7 lub Windows Server 2008 R2 w plikach VHD. Efekt finalny będzie według mnie ciekawy, gdyż odmienny od standardowo przeprowadzonej instalacji — na woluminie fizycznego dysku twardego będzie wyłącznie jeden lub więcej plików VHD. Jest to rozwinięcie scenariusza 1., z którym należy się wcześniej zapoznać.

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest utworzenie partycji na czystym dysku fizycznym. Aby to zrobić, należy uruchomić instalator systemu z płyty instalacyjnej Windows 7 i tak jak w scenariuszu 1. przejść do linii komend poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy Shift+F10.

Narzędziem, które posłuży nam do utworzenia partycji oraz jej sformatowania, będzie oczywiście wcześniej poznany diskpart.exe.

Pierwszym krokiem będzie ustawienie fokusu na określony dysk. Przydatnym poleceniem do określenia identyfikatora dysku może być list disk, które służy do wyświetlania informacji podsumowujących na temat poszczególnych dysków w komputerze. W przykładzie poniżej, wybranym numerem identyfikacyjnym dysku jest 0:

select disk 0

Po wybraniu dysku należy utworzyć partycję podstawową. W naszym przykładzie jej wielkość wynosi 20 GB:

create partition primary 20000

Szybkie formatowanie partycji w systemie plików NTFS wykona polecenie:

format fs=ntfs quick

Polecenie active posłuży do ustawiania jako aktywnego woluminu, na który aktualnie skierowany jest fokus:

active

Ostatnie polecenie ustawia literę wolumenu na C:

assign letter=C

Po przygotowaniu dysku i wolumenu należy utworzyć wirtualny dysk. Zostało to opisane w scenariuszu 1., więc poniżej umieściłem dla przypomnienia listę komend, jakie należy wykonać:

create vdisk file=c:\W7.vhd type=fixed maximum=10000 
select vdisk file=c:\W7.vhd
attach vdisk

Reszta kroków jest identyczna jak w scenariuszu 1.

Edycja Windows Boot Manager

Prędzej czy później po instalacji więcej niż jednego systemu operacyjnego na dysku przychodzi moment, że zaczyna się robić bałagan w Windows Boot Manager. Mogą na przykład powstać dwa (lub więcej) identyczne wpisy, co spowoduje trudność w wybraniu odpowiedniego systemu:

Rys.1

Do edycji Windows Boot Manager służy polecenie systemowe bcdedit.exe. Należy użyć najnowszej wersji, czyli tej zawartej w Windows 7 oraz Windows Server 2008 R2. Konieczne jest też uruchamianie programu z prawami administratora, gdyż w innym przypadku zamiast bcededit przywita nas komunikat: „The boot configuration data store could not be opened. Access is denied.”.

Rys.1

Poniżej podałem kilka przykładów użycia bcdedit.exe do modyfikacji nazwy uruchamianego systemu operacyjnego, kolejności wpisów oraz czasu wyświetlania menu startowego.

W pierwszym kroku należy wyświetlić identyfikatory jako GUID poleceniem:

bcdedit /v

Należy spisać wartość pola identifier systemu, który chcemy zmodyfikować — jest on w postaci {xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx}. Identyfikator należy następnie wprowadzić jako argument przełącznika /set oraz za pomocą description ustawić nowy ciąg, który ma być wyświetlany jako nazwa systemu operacyjnego przy rozruchu:

bcdedit /set {xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx} description "Windows 7 VHD"

Kolejność wyświetlania systemów można zmienić za pomocą przełącznika /display order. Za identyfikatorem należy także określić, czy system ma być pierwszy /addfirst lub ostatni /addlast na liście. Użycie /delete usuwa wpis z listy.

bcdedit /displayorder {xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx} /addfirst

Przełącznik /default pozwala ustawić domyślnie uruchamiany przy starcie komputera system operacyjny:

bcdedit /default {xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx}

Ustawienie czasu (w sekundach), po którym zostanie uruchomiony domyślny system, można ustawić poprzez zmianę wartości w sekundach przełącznika /time out:

bcdedit /timeout 10

System Configuration

Pisząc o bcdedit, często zapomina się, że część zadań można wykonać w sposób mniej hardcorowy za pomocą kilku kliknięć w narzędziu systemowym System Configuration. Do tych zadań należy kasowanie wpisów, ustawianie domyślnie startującego systemu oraz ustawienie czasu, po którym domyślny system zostanie uruchomiony. System Configuration uruchamia się poprzez wydanie polecenia MSConfig.exe.

Rys.1

Podsumowanie

Funkcjonalność, którą przedstawiłem w artykule, na pierwszy rzut oka może wyglądać na mało przydatną. Im dłużej używałem wirtualnych dysków, tym więcej widziałem płynących z jej używania korzyści. Teraz zaliczam ją do najbardziej użytecznych funkcji nowego systemu. Jest ona szczególnie ważna dla osób, które potrzebują kilku zainstalowanych systemów, ale z różnych powodów nie chcą testować rozwiązań wyłącznie w środowiskach wirtualnych. Dla części użytkowników, szczególnie tych mniej obeznanych z komputerami, na pewno ważne będzie też to, że do uruchamiania kilku systemów nie jest już konieczne dzielenie dysku fizycznego na kilka partycji.

Autor:


Robert Stuczynski (Noise)

Robert Stuczynski (Noise)
(Microsoft MVP, MCITP: Enterprise Administrator, MCTS: Windows Server 2008 Hyper-V, Configuration, MCSE+M+S)

Inżynier systemowy pracujący w międzynarodowej korporacji. Prowadzi własnego bloga oraz o Windows Server 2008. Członek SE Club.

Komentarze 31

kams
kams
179 pkt.
Junior
23-01-2009
oceń pozytywnie 0
Bardzo dobry artykuł. Czy istnieje możliwość instalacji systemów wcześniejszych w VHD np. Visty? XP zapewne już nie?
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
23-01-2009
oceń pozytywnie 0
Dziękuje.
Niestety nie istnieje taka możliwość i nie jest przewidziana w finalnych wersjach.
Supportowane są wyłącznie W7 i WS2008R2. Oczywiście obok mogą być zainstalowane wcześniejsze wersje ale wyłącznie w sposób tradycyjny :(.

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Moj Blog | W2k8 Blog
Jeśli mój post na forum ułatwił Ci rozwiązanie problemu kliknij przycisk [pomógł mi]
Karol Stilger Redaktor
Karol Stilger
3526 pkt.
Guru
MVP
23-01-2009
oceń pozytywnie 0
Dzięki za art:) Też przymierzałem się do czegoś podobnego. Podlinkowałem u siebie: http://stilger.eu/2009/01/23/instalacja-windows-7-oraz-windows-server-2008-r2-w-plikach-v/

Karol Stilger Microsoft MVP
grupa.szczecin.pl
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
23-01-2009
oceń pozytywnie 0
Dzieki za podlinkowanie.

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Moj Blog | W2k8 Blog
Jeśli mój post na forum ułatwił Ci rozwiązanie problemu kliknij przycisk [pomógł mi]
Maciej Pawlak VIP
Maciej Pawlak
394 pkt.
Junior
23-01-2009
oceń pozytywnie 0
Świetny artykuł Robercie, rozwiewa wszelkie wątpiwości po mojej poradzie, sam czytałem go z zaciekawieniem :)

------------------------------------------
http://escimos.spaces.live.com/blog/
Kuba Siatkowski
Kuba Siatkowski
24-01-2009
oceń pozytywnie 0
Przed chwilą rozmawiałem na ten temat z Stephen'em Rose i z tego co mówił w VHD można zainstalować dowolny system. Jedynym wymaganiem jest aby bootloader był z W7 albo W2k8R2
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
24-01-2009
oceń pozytywnie 0
Powiem od razu ze nie sprawdzalem wszelkich mozliwych scenariuszy bo nie potrzebowalem Vista na VHD. Ale na stronach technetowych oraz wielu inncych zostala umieszczona informacja "You can only boot a Windows 7 or Windows Server 2008 R2 VHD":
http://blogs.technet.com/canitpro/archive/2009/01/13/windows-7-boot-from-vhd.aspx
Takie infomacje widzialem tez na oficjalnych prezentacjach Microsoft.
Tak jak napisalem w artykule na sieci w tym temacie jest sporo bledow wiec trzeba to sprawdzic. Jak Wam sie uda to napiszcie w komentarzach.

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Moj Blog | W2k8 Blog
Jeśli mój post na forum ułatwił Ci rozwiązanie problemu kliknij przycisk [pomógł mi]
Artur Korczyński
Artur Korczyński
2123 pkt.
Guru
25-01-2009
oceń pozytywnie 0
Robert, dzięki za świetny artykuł.

---------------
Pozdrawiam
Raistlin
Rafał Paszt
Rafał Paszt
134 pkt.
Junior
26-01-2009
oceń pozytywnie 0
Witam

Bardzo fajny artykuł

Pozdrawiam

RP
ericcsson
ericcsson
111 pkt.
Junior
27-01-2009
oceń pozytywnie 0
Dzieki Robercie za artykul. Procedurke przestestowałem z 2008 R2. Teraz pozostaje czekac na mozliwosc umieszczenia takiego pliku gdzies w chmurze :)

MCSA 2003
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
27-01-2009
oceń pozytywnie 0
Hehe tak tak pewnie W8 bedzie to umożliwiał. Pomysl mi sie podoba :D

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Moj Blog | W2k8 Blog
Jeśli mój post na forum ułatwił Ci rozwiązanie problemu kliknij przycisk [pomógł mi]
Grzegorz Zaleski
Grzegorz Zaleski
289 pkt.
Junior
03-02-2009
oceń pozytywnie 0
Naprawde dobry artykul. A co jeszcze bardziej mi sie podoba to po zainstalowaniu W7 na Latitude D630 nie musialem instalowac "zadnych" sterownikow, wszystko znalezione przez system.

Pozdrawiam

Grzegorz Zaleski
MCP since 2006

MOJ BLOG
thms
thms
0 pkt.
Nowicjusz
15-02-2009
oceń pozytywnie 0
Świetny artykuł. Mam jednak pewne zastrzezenie, Windows 7 zainstalowany w obrazie *.vhd uruchamia sie znaczenie dłużej i pracuje wolniej niz W7 zainstalowany na tym samym dysku lecz na zwyklej utworzonej partycji. Czy to normalne?

Dyski to 2x250GB Samsung sp2504c polaczone w RAID 0.
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
19-02-2009
oceń pozytywnie 0
System startuje 3 razy dłużej. Niestety jest to kolejna niejasna sprawa gdyz na stronach technetowych jest informacja ze powinna byc ta sama wydajnosc. Nie opisywalem tego bo nie wiem jak to sie zmieni w wersji finalnej. Nie robilem tez gruntownych testow - jesli ktos robil to chetnie przeczytam.

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Moj Blog | W2k8 Blog | SEClub
Jeśli mój post na forum ułatwił Ci rozwiązanie problemu kliknij przycisk [pomógł mi]

Karol Stilger Redaktor
Karol Stilger
3526 pkt.
Guru
MVP
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
02-04-2009
oceń pozytywnie 0
jak juz pisalem powyzej - trzeba poczekac na wersje finalna by ocenic prawdziwy start. To samo dotyczy np. problemow z indexem, ktory tu opisalem: http://noiserobert.spaces.live.com/blog/cns!11F428A40ABF47AC!2703.entry

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Moj Blog | W2k8 Blog | SEClub
Jeśli mój post na forum ułatwił Ci rozwiązanie problemu kliknij przycisk [pomógł mi]
sainer
sainer
0 pkt.
Nowicjusz
06-05-2009
oceń pozytywnie 0
Zachęcony artykułem puściłem wczoraj install wersji 7 RC według opisanego w artykule scenariusza 1. Jednak co ciekawe instalator nie chce kopiować plików instalacyjnych z płyty DVD na utworzony VHD. Czyżby w RC jakaś blokada i potwierdzenie plotek ze bez zainstalowanego Windows 7 nie da sie wykonać instalacji w VHD? Mój system to Windows Vista Bussiness, chociaż podejrzewam że on nie ma tu nic do rzeczy. Jakieś pomysły lub sugestie?
Piotr Palusiński
Piotr Palusiński
218 pkt.
Junior
MVP
12-05-2009
oceń pozytywnie 0
Robert, bardzo ciekawy/wartościowy artykuł.
3-maj tak dalej :-)


Pozdrawiam serdecznie
Piotr Palusiński [Microsoft MVP]
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
14-05-2009
oceń pozytywnie 0
W RC system startuje tak jak napisał Karol sprawdziłem to i opisałem dokladniej na blogu: http://noiserobert.spaces.live.com/blog/cns!11F428A40ABF47AC!3409.entry

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Moj Blog | W2k8 Blog | SEClub
Jeśli mój post na forum ułatwił Ci rozwiązanie problemu kliknij przycisk [pomógł mi]
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
14-05-2009
oceń pozytywnie 0
Wprowadziłem poprawki do artykulu na temat dysku Expandable. Sprawdzilem takze czemu czasami nie udaje sie zbootowac z takiego dysku mimo ze posiadamy ilosc miejsca do jego rozszerzenia. Całość tutaj: http://noiserobert.spaces.live.com/blog/cns!11F428A40ABF47AC!3428.entry

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Moj Blog | W2k8 Blog | SEClub
Jeśli mój post na forum ułatwił Ci rozwiązanie problemu kliknij przycisk [pomógł mi]
Karol Stilger Redaktor
Karol Stilger
3526 pkt.
Guru
MVP
21-05-2009
oceń pozytywnie 0
szkoda tylko, że z indeksem wydajności na maszynie botownej z VHD jest problem...

Karol Stilger Microsoft MVP
itblogs.pl grupa.szczecin.pl
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
24-05-2009
oceń pozytywnie 0
to chyba celowe :( pytanie dlaczego ;)

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Moj Blog | W2k8 Blog | SEClub
Jeśli mój post na forum ułatwił Ci rozwiązanie problemu kliknij przycisk [pomógł mi]
Wojciech Laskowski
Wojciech Laskowski
4 pkt.
Nowicjusz
14-07-2009
oceń pozytywnie 0
Świetny artykuł. Gratulacje. Jeśli chodzi o Windows 7 - wszystko pięknie daje się sprawdzić "empirycznie". Ale mam problem z Windows Enterprise 2008: shift + F10 nie działa w fazie instalacji. Czy w tej wersji serwera setup function keys są niedostępne?


Dominik Trojnar Redaktor
Dominik Trojnar
24-10-2009
oceń pozytywnie 0
A jakie są ograniczenia co do Win7 do instalacji na VHD?
Bo ściągnąłem Windows 7 RTM Polish z MSDN AA. Zainstalował się ładnie, bez problemu na VHD-Fixed 25GB ale przy uruchomieniu przy "tle logowania" pojawia się tylko napis "Ta licencja nie pozwala na uruchamianie z VHD". Czy to ograniczenie wersji MSDN-AA? czy tego, że to 7 RTM Professional?
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
16-11-2009
oceń pozytywnie 0
Wyłącznie Ultimate i Enterp :( Na professional nie da rady.

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Virtual Study |
Moj Blog | W2k8 Blog | SEClub
Karol Stilger Redaktor
Karol Stilger
3526 pkt.
Guru
MVP
04-01-2010
oceń pozytywnie 0
niestety marketing:(

Karol Stilger Microsoft MVP
itblogs.pl grupa.szczecin.pl
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
17-03-2010
oceń pozytywnie 0

Sprawdzilem dziala :) w Windows Server 2008 Enterprise.

Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Virtual Study | Moj Blog | W2k8 Blog | SEClub | Virtual Business Card

exos
exos
0 pkt.
Nowicjusz
14-09-2010
oceń pozytywnie 0

Wreszcie profesjonalny opis czynności. Dzieki takim specjalistom tacy amatorzy jak ja też moga popróbować zaawansowanych instalacji. Wykonałem instalację wg opisu i wszystko smiga aż miło. Mam jednak prośbe. Czy mógłbyś opisać jak podłączyć plik .vhd utworzony z zainstalowanego systemu Win7 programem Ghost 15.

Pozdrawiam Zbyszek

 

 

jackson606
jackson606
0 pkt.
Nowicjusz
16-12-2010
oceń pozytywnie 0

NIestety powyższy sposób u mnie nie zadziałał. Mam już zainstalowany Win 7 ultimate, chciałem zainstalować dodatkowo 2k8 r2 na vhd. Niestety okazało się, że instalator nie może zmodyfikować bcdboot'a i cofnęło całą instalację. Dla wyjaśnienia dodam jeszcze, że vhd był umieszczony na dysku dynamicznym - może w tym problem.

Ew. jaki jest jeszcze sposób na instalację dualboot'a win 7 + win 2008 r2, kiedy 2k8 nie ma ochoty instalować się na partycjach dynamicznych, utrata danych czy działającego win 7 nie wchodzi w grę :(

DerekDX
DerekDX
2 pkt.
Nowicjusz
11-12-2011
oceń pozytywnie 0
Witam, chciałem zainstalowac Windows Server 2008 R2 w pliku .vhd obok win7 ale przy instalacji wyskakuje blad "Windows cannot apply basic security settings to the componet store" w internecie w zasadzie nie ma nic napisane na ten temat. Dodam jeszcze z udalo mi sie zainstalowac z uzywanego obrazu systemu i pliku vhd na virtualboxie wiec one sa OK
krybo
krybo
54 pkt.
Poczatkujacy
14-04-2012
oceń pozytywnie 2
Bardzo zgrabnie, tzn. krótko i na temat...bardzo mi się przydał ten artykuł. Dziękuję,
pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.