BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzyProgram MVP w Polsce

14-12-2008 22:46 | Karol Stilger
MVP to tytuł nadawany przez Microsoft dla aktywnych członków społeczności skupionych wokół technologii tej firmy. Artykuł ma na celu przybliżenie programu, jego historii i procesów nominacyjnych.

Logo programu MVPMVP to tytuł nadawany przez Microsoft dla aktywnych członków społeczności skupiających się wokół wszelkiego rodzaju technicznych portali internetowych, blogów o tematyce IT, usenetu oraz grup spotykających się w celu wymiany doświadczeń związanych z IT.

Rozszyfrowując skrót MVP, otrzymujemy Most Valuable Professional, czyli „najbardziej wartościowy profesjonalista”. Najbardziej wartościowy dla społeczności.

Historia programu

Program MVP powstał na początku lat 90-tych wokół forum CompuServe Information Service. Następnie w roku 1996 przeniósł się na forum techniczne grupy dyskusyjne, by w końcu w roku 1999 przekształcić się w projekt niezwiązany z pomocą w konkretnym miejscu w sieci i tak jest do tej pory.

Polska uczestniczy w programie od 2004 roku, kiedy to w styczniu nominowano do tytułu 8 osób. Byli to:

  • Bronisław Kozicki
  • Grzegorz Mazur
  • Grzegorz Niemirowski
  • Krzysztof Kleszyński
  • Michał Kawecki
  • Piotr Krzyżański
  • Tomasz Bryja
  • Tomasz Onyszko.

Od tego czasu Polska na stałe zagościła już w programie.

Opis programu

Zgodnie z harmonogramem nagroda przyznawana jest na okres jednego roku, 4 razy do roku w cyklach kwartalnych: nominacje przypadają na początek stycznia, kwietnia, lipca i października. Kategorii w jakich jest przyznawana jest bardzo dużo i praktycznie każdy produkt i technologia firmy Microsoft jest objęty programem.

W tej chwili 33 osoby z Polski posiadają tytuł MVP. Jeśli przyjąć podział technologiczny panujący w Microsoft, to jest to 21 osób w kategoriach specjalistów IT i 12 w kategoriach programistycznych. Ich aktualna lista dostępna jest na witrynie MVP.pl.

Proces nominacji

Nad wyszukiwaniem potencjalnych kandydatów do nagrody czuwa pewna grupa osób, które kwartalnie przygotowują listę aktywnych osób w danym kraju. Można pomóc szczęściu i wskazać osobę aktywną wysyłając maila i dokumentując w nim działania, jakie wskazana osoba podejmuje.

Gotowa lista osób z danego kraju jest weryfikowana na poziomie regionu (w naszym przypadku EMEA — Europe, Middle East and Africa), a następnie trafia do centrali firmy Microsoft, gdzie podejmowana jest ostateczna decyzja o przyznaniu tytułu.

Analogiczny proces weryfikacyjny przechodzą osoby, które tytuł MVP już posiadają.

Współpraca MVP z Microsoftem

Grupą MVP opiekuje się MVP Lead — pracownik Microsoft, który zajmuje się projektem regionalnie. W przypadku Polski jest to Tomas Kosan, który zajmuje się polskimi, czeskimi, słowackimi i węgierskimi MVP.

Do jego obowiązków należy między innymi zajmowanie się przebiegiem procesu nominacyjnego, informowanie MVP o spotkaniach i konferencjach przeznaczonych dla nich oraz pomoc w kontaktach z grupami projektowymi.

Benefity z bycia MVP

Potwierdzenie otrzymania nominacji do tytułu przychodzi w postaci e-maila, który jest zaproszeniem do projektu. Odpowiadając na niego, decydujemy się przystąpić do programu.

Pierwszym miłym akcentem jest dyplom i "starter pack" zawierający niespodziankę, który przychodzi kilka dni po potwierdzeniu swojego udziału. Zawiera też papierowy kontrakt NDA, jaki zawiera się z Microsoft — umowa umożliwia dostęp do wielu treści zarezerwowanych tylko dla wąskiego kręgu odbiorców.

Jedną z nich jest dostęp do zamkniętej grupy dyskusyjnej, na której można spotkać wielu specjalistów z każdej technologii Microsoft, inną jest dostęp do grup produktowych pracujących nad programami i systemami, jakie oferuje Microsoft.

Do tego dochodzi dostęp do gigantycznej biblioteki książek oraz materiałów edukacyjnych. Raz do roku organizowany jest MVP Global Summit — międzynarodowa konferencja, na którą biletem wstępu jest właśnie tytuł MVP. Od czasu do czasu organizowane są również regionalne zjazdy dla MVP.

MVP na WSS.pl

Pisząc o polskich MVP na WSSie, trudno oprzeć się pokusie, by nie wymienić wszystkich, którzy udzielają lub udzielali się na Portalu WSS.pl i otrzymali tytuł MVP.

Linki związane z programem MVP:

tagi: MVP

Komentarze 6

Maciej Pawlak VIP
Maciej Pawlak
394 pkt.
Junior
15-12-2008
oceń pozytywnie 0
Krótki ale bardzo treściwy artykuł. Brakowało takowego tutaj :)

GG: 6264347
aszelag
aszelag
1735 pkt.
Guru
15-12-2008
oceń pozytywnie 0
Artykuł jak najbardziej na plus choć już sam program MVP w Polsce wywoływał, wywołuje i chyba zawsze będzie wywoływał wiele kontrowersji. Szczególnie jeśli chodzi o nominacje czy raczej ich brak dla niektórych osób. Ot choćby z tego forum...


Pozdrawiam,
Andrzej
zloczynca11
zloczynca11
8 pkt.
Nowicjusz
15-12-2008
oceń pozytywnie 0
Andrzej czyzbys wyslal swoja kandydature?
to bylaby dopiero kontrowersyja nominacja!
aszelag
aszelag
1735 pkt.
Guru
17-12-2008
oceń pozytywnie 0
Odpowiem Ci grzecznie, że.. nie. I uspokoję Cię, że nie mam zamiaru tego robić. Jakoś tytuły, które ludzie sobie nadają, nie mają dla mnie większego znaczenia...

Hmm... tak się zastanawiam, czy Ty wysłałeś swoją kandydaturę? Jestem pewien, że... nie. Dlaczego? Nawet nie potrafisz podpisać się imieniem i nazwiskiem tylko pozostajesz anonimowy. A to już niezbyt dobrze o Tobie świadczy jako człowieku. Nie mam zamiaru pluć na Ciebie tak, jak to Ty robisz w stosunku do mojej osoby. Myślę, że powinieneś się zastanowić nad sobą. I to naprawdę dogłębnie. Szczególnie w tak ważnym jak teraz okresie...


Pozdrawiam,
Andrzej
Paweł Potasiński Microsoft
Paweł Potasiński
7713 pkt.
Guru
24-12-2008
oceń pozytywnie 0
Andrzeju, dla sprostowania, nie nadajemy sobie tytułów, ale nadaje nam je MS ;-) Przynajmniej, jeśli chodzi o MVP.

--
Pozdrawiam
Paweł Potasiński

[ PLSSUG ] | [ mój blog ]
aszelag
aszelag
1735 pkt.
Guru
27-12-2008
oceń pozytywnie 0
[...] nie nadajemy sobie tytułów, ale nadaje nam je MS ;-)

Tak Pawle, tylko że MS to przede wszystkim... ludzie. Zresztą tak, jak i MVP. I jestem pewien, że jeżeli kilku MVP "poleci" kogoś na MVP to taka osoba bez problemów zostanie MVP. Ot choćby dlatego, że MS i MVP to "jedna wielka rodzina" a jak ogólnie wiadomo nepotyzm był, jest i zawsze będzie... ;-)


Pozdrawiam,
Andrzej
pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.