BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzyRelacja z konferencji Microsoft Technology Summit 2009

11-10-2009 13:15 | Piotr Pawlik
Koniec września to dwa dni spędzone w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki na największej konferencji technologicznej w Polsce skierowanej do specjalistów IT, programistów i pasjonatów technologii Microsoft. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia.

W dniach 29-30 września w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki odbyła się czwarta edycja konferencji Microsoft Technology Summit. Jest to największa konferencja technologiczna skierowana do specjalistów IT, programistów i pasjonatów technologii Microsoft. MTS 2009 to ponad 3000 uczestników, 96 sesji, strefa ATE oraz wiele innych atrakcji i konkursów dla uczestników konferencji.

Prelegenci konferencji MTS to eksperci z Polski i zagranicy, w tym pracownicy firm partnerskich i co najważniejsze, pracownicy korporacji Microsoft, czyli osoby pracujące przy tworzeniu i testowaniu  produktów.

Dzień przed MTS, czyli obchody 10-lecia SE Club i spotkanie WIT

Dzień przed rozpoczęciem konferencji MTS w warszawskim klubie „BrowArmia" odbyła się wieczorna impreza z okazji 10-lecia grupy inżynierów systemowych SE Club połączona ze spotkaniem grupy Woman In Technology.  Termin spotkania pozwolił zgromadzić wielu członków SE Club z całej Polski - w końcu poprzedzało ono konferencję MTS, której eksperci nie mogą opuścić.

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, można było porozmawiać na tematy niekoniecznie związane z IT, ale nie mogło zabraknąć oczywiście dyskusji o tematyce „serwerowej". Klub odwiedzili także goście specjalni: opiekun programu MVP, Alessandro Teglia [Microsoft Regional MVP Lead - CEE & Italy], oraz prelegenci konferencji MTS z holenderskiego oddziału Microsoft - Daniel Van Soest [IT PRO Evangelist] i Tony Krijnen [IT PRO Technology Advisor].

 seclub2 seclub1 seclub3

Podczas imprezy można było porozmawiać m.in. z opiekunem grupy SE CLUB, Grzegorzem Tworkiem.

Wywiad z Grzegorzem Tworkiem [MVP Enterprise Security], opiekunem grupy SE CLUB

Piotr Pawlik [redakcja portalu WSS.pl]: Jak wyglądały początki grupy SE CLUB?

Grzegorz Tworek [SE Club]: Grupa została założona jesienią 1999 roku przez Mikołaja Barakońskiego, ówczesnego szefa oddziału Microsoft w Katowicach oraz Michała Jędrzejczaka, który do dzisiaj pracuje w Microsoft i stara się uczestniczyć w naszych spotkaniach. Pierwsze spotkanie miało dwie sesje: o Digital Dashboard oraz o tym, co nam da Windows 2000 w kontekście TCO, IntelliMirror oraz RIS.

Piotr Pawlik [redakcja portalu WSS.pl]: Jakie są cele grupy?

Grzegorz Tworek [SE Club]: Celem grupy jest skupienie tych, którzy osiągnęli już wysoki poziom rozwoju w IT. Minimalnym wymogiem dla klubowiczów jest posiadanie certyfikatu MCSE lub równoważnego oraz rekomendacja dwóch czynnych klubowiczów. A po co się skupiamy? Żeby być na bieżąco, żeby wymieniać się wiedzą z placu boju oraz żeby móc czasem podyskutować o naprawdę złożonych problemach, wykraczających często poza świat oprogramowania Microsoft. Poza tym staramy się zachować klubowy charakter. Spotykamy się nie tylko w sprawach związanych z technologią, wspieramy się wzajemnie w kwestiach zawodowych, a często i prywatnych. I jakoś to działa, a niemała grupa osób może się pochwalić ciągłością historii od pierwszego spotkania aż do dzisiaj.

Piotr Pawlik [redakcja portalu WSS.pl]: SE CLUB obchodzi swoje 10-te urodziny. Jak się czujesz w tej grupie po tylu latach? Czy uczestnicząc w spotkaniach (prowadząc je) rozwijałeś się?

Grzegorz Tworek [SE Club]: Po dziesięciu latach czuję się trochę tak jak inni, trochę jak stary dziadek, a trochę jak opiekun klubu. Oczywiście, przez te wszystkie lata rozwinąłem się, ale tak naprawdę musiałem... Zaczynając „karierę" w klubie, znałem się na WindowsNT 4.0. Dzisiaj trudno byłoby mi funkcjonować, gdybym się nie rozwijał.

Piotr Pawlik [redakcja portalu WSS.pl]: W jaki sposób można dołączyć do SE Clubu?

Grzegorz Tworek [SE CLUB]: Zdać egzaminy Microsoft. To wymóg w praktyce niezbędny. Poza tym trzeba wiedzieć, co można wnieść do klubu, co dać od siebie. Jak już się to wie, wystarczy znaleźć dwie osoby będące członkami klubu i uzyskać ich rekomendację. Gotowe!

Piotr Pawlik [redakcja portalu WSS.pl]: Plany grupy na przyszłość?

Grzegorz Tworek [SE CLUB]: Po pierwsze nadążanie za technologią. Sporo produktów Microsoft ma już w nazwie „2010", a to zobowiązuje. Po drugie - wzbogacenie klubu o tryb online. Klubowicze mają za sobą jedne z największych polskich wdrożeń w obszarze telekonferencji, telewizji internetowych, transmisji mediów, a sam klub tego nie wykorzystuje. Może niedługo się uda.

Piotr Pawlik [redakcja portalu WSS.pl]: Kim są prelegenci na spotkaniach grupy?

Grzegorz Tworek [SE CLUB]: Z prelegentami zwykle problemu nie ma. Wielu klubowiczów jest aktywnymi trenerami, pozostali mają sporą wiedzę, nikt się nie boi słuchaczy, bo wszyscy się znamy i lubimy. Poza tym często udaje nam się zaprosić kogoś z Microsoft i to zarówno z oddziału polskiego, jak i z zagranicy. Co ważne, klubowicze często występują jako prelegenci na spotkaniach innych grup. Tak naprawdę czasem łatwiej o prelegenta niż o znalezienie kilku godzin na posłuchanie kogoś innego.

Piotr Pawlik [redakcja portalu WSS.pl]: Ciekawostki z życia grupy?

Grzegorz Tworek [SE CLUB]: Ciekawostki... Mamy sporo ciekawych wspomnień nagromadzonych przez te wszystkie lata. Latanie, strzelanie, nocne wyścigi na quadach, skutery wodne, żeglowanie na Mazurach... Dzielenie się wiedzą jest ważne, ale skoro wszyscy wiemy już wszystko, to miło jest spędzić czas w typowo klubowym stylu ;).

Pierwszy dzień MTS

Pierwszego dnia rejestracja ruszyła o godzinie 7:30.  Dla uczestników dostępne były trzy wejścia od strony Sali Kongresowej oraz wejście dla prasy od strony Kinoteki. Każdy uczestnik musiał na wejściu pokazać swój identyfikator - zawierał on na odwrocie skrócony harmonogram wybranych przez nas sesji oraz pozwalał łatwo poznać innych uczestników konferencji.  W holu głównym przed wejściem do Sali Kongresowej zaczynało robić się tłoczno, bo tam miała odbyć się sesja generalna rozpoczynająca wydarzenie. Zlokalizowane były tam także stosika partnerów oraz strefa ATE.

Organizatorzy po raz kolejny zrobili wielki show - w Sali Kongresowej znajdowała się między innymi scena z trzema telebimami, a na suficie odbywała się efektowna gra świateł. Ale to nie wszystko. Sala Kongresowa była wypełniona po same brzegi i taka pozostała do końca sesji. W tym roku uczestników mocnym akcentem przywitała kapela rockowa, po czym sesję generalną otworzył dyrektor generalny Microsoft Polska, Jacek Murawski, który przedstawił rachunek zysków i strat odnotowanych w korporacji Microsoft. Podkreślił, że Microsoft - jako jedna z niewielu firm technologicznych - zwiększył wydatki na badania i rozwój, przeznaczając na ten cel 9,1 miliarda dolarów.

 mts1 mts2 mts3

 mts4 mts5 mts6

 

Po zakończeniu sesji generalnej uczestnicy udali się na pierwszą przerwę kawową. Specjalnie dla wygody uczestników w tym roku organizatorzy powiększyli powierzchnię cateringową i rzeczywiście było to dobre posunięcie. Na uczestników konferencji czekały soki, herbata, kawa, owoce, kanapki oraz drożdżówki.

mts13 mts14 mts15

mts16 mts17

Każdy z 3000 uczestników miał możliwość ułożenia swojego prywatnego harmonogramu sesji drogą online, na długo przed konferencją. Każdego dnia 4 bloki sesyjne i ponad 100 prezentacji do wkomponowania. Tematyka sesji była bardzo zróżnicowana: od topowych produktów, jak Windows 7, Windows Server 2008 R2, Visual Studio 2010, przez SQL Server 2008, Hyper-V, rodzinę produktów System Center i Unified Communication, aż do całej platformy rozwiązań Office Systems. Uczestnicy oprócz tematyki prezentacji przy wyborze sesji mogli kierować się także stopniem trudności, który kształtował się od 200 do 400+. 

mts7 mts8 mts9

W tym roku MTS odwiedziła jeszcze większa ilość znanych i cenionych na całym świecie prelegentów. Swoje sesje poprowadzili między innymi: Mark Minasi, który ewangelizował słuchaczy, John Craddock, Kimberly L. Tripp, duet Daniel Van Soest i Tony Krijnen, Dragan Jelcić, Michael Koester, Adam Dolega, Bartłomiej Zass, Radosław Łebkowski, Bartosz Kierun, Bartosz Pampuch, Daniel Biesiada, Patryk Góralowski, Tomasza Onyszko  czy też Sebastian Wilczewski.

mts10 mts11 mts12

Na każdego uczestnika czekał upominek w postaci plecaka wypełnionego materiałami konferencyjnymi. Wiele gadżetów można było dostać również na stoiskach firm partnerskich. Na MTS nie mogło zabraknąć stoiska społeczności, gdzie Katarzyna Pawlonka [Microsoft Offline Community Manager] z liderami grup offline promowała „ideę społeczności IT" i zachęcała do wstąpienia do grup. Setki rozdanych książek wydawnictwa MS Press, przypinek i smyczy z logiem „Społeczność IT" świadczą o tym, że zainteresowanie community wśród społeczności jest ogromne.

Jak wyglądały sesje oczami społeczności?

[Wojtek Lesicki o sesji Tomka Onyszko „Kerberos udomowiony"]: Na tegorocznym MTS miałem przyjemność brać udział w sesji Tomasza Onyszko na temat protokołu Kerberos. Tomek rozpoczął od przypomnienia, jak działa ten protokół, po czym przeszedł do omówienia najczęstszych problemów związanych z Kerberosem, czyli mówiąc prościej - troubleshooting.

To właśnie przykłady „z życia" były najcenniejszym elementem tej prelekcji, tym bardziej że były w większości wypadków pokazywane w postaci demo na wirtualnych maszynach. Dema bazowały głównie na narzędziu Network Monitor, jeżeli ktoś nie miał doświadczenia z tym narzędziem, mógł również podpatrzeć parę sztuczek.

Podsumowując, uważam, że sesja była ciekawa dla każdego admina systemów Windows - osoby początkujące mogły poznać zalety protokołu Kerberos, ci bardziej zaawansowani dowiedzieli się, jak rozwiązywać problemy, które mogą pojawić w zarządzanych przez nich środowiskach.

[Grzegorz Galas „poek" o sesji Marka Minasi]: Pierwszą sesją, jaką zobaczyłem na MTS2009 (pomijając sesję generalną), była prezentacja Marka Minasiego „How Windows Storage Is Changing:  Everything's Going VHD!". Tematyka dysków VHD jest mi znana i zastanawiałem się, czy prowadzący będzie mnie w stanie czymś zaskoczyć. I okazało się, że tak! Mark zaskoczył mnie swoją energią i humorem podczas prowadzenia prezentacji. Potrafił przedstawić temat tak, że nawet osoby, które tę tematykę znają, słuchały z zaciekawieniem. To, co zostało przedstawione w postaci slajdów, zostało bardzo dobrze omówione i niezwłocznie pokazane w praktyce na maszynie wirtualnej, co podnosiło jeszcze bardziej jakość prowadzenia prezentacji. Znakomicie podane informacje czysto techniczne, przeplatane od czasu do czasu humorem, to sposób na sukces podczas prowadzenia sesji tematycznej.

[Nateniel Zieliński „Nexor" o sesji Tomka Onyszko]: Najbardziej były zatłoczone sesje gibona - okazuje się, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na sesje 4oo+ - kiedy na ekranie pokazywał się Netmon i przewijały się ramki z pakietami [czy też pakiety z ramkami - zależy od kierunku patrzenia (; ] kerberosowymi, po sali przewijał się cichy szmer podziwu.

[Paweł Potasiński o sesji Windows 7 Demo Mania]: Po półfinale Speaker Idola udałem się na prezentację Windows 7 Demo Mania prowadzoną przez dwóch przemiłych (tego samego wieczora poznałem ich nieco na imprezie Community @ Night) Holendrów z Microsoft. Tony i Daniel zrobili kawał dobrej roboty. Pokazali mnóstwo nowinek w Windows 7, zapewniając przy tym ubaw po pachy. Dialog o zastosowaniach trybu prywatnego w IE zapisze się w mojej pamięci jako pokaz mistrzowskiego prowadzenia prezentacji w duecie (szacunek za to, bo wiem, jak trudno prowadzić prezentację z innym prelegentem i to jeszcze w formie dialogu). Pokaz prowadzony swobodnie na kilku maszynach wirtualnych i rzeczywistych, płynne przechodzenie między tematami, omówienie NAP i Direct Access, praca na polskim language packu (!!!!)... Długo by wymieniać to, co mi się podobało w tej sesji. Coś pięknego! I to na poziomie 200, a więc w zasadzie dla każdego.

[Maciej Aniserowicz o sesji „Silverlight - przyszłość aplikacji biznesowych" Jakuba Jałbrzykowskiego]: Jakub wygrał rok temu konkurs Speaker Idol, dzięki czemu tym razem występował jako pełnoprawny prelegent z pełnowymiarową sesją... No i oczywiście byłem bardzo ciekaw, jak mu się powiedzie. Temat sesji i poziom 400 mogły nastawiać bardzo optymistycznie. Z Silverlight nie miałem póki co zbyt wiele do czynienia, ale z aplikacjami biznesowymi (cokolwiek przez to rozumieć) jak najbardziej. Spodziewałem się skupienia na pierwszej części tytułu, czyli fajerwerków oferowanych przez SL wraz z demonstracją, "jak prosto się to robi". Pozytywnie się jednak zaskoczyłem, gdyż przez większość czasu Kuba skupiał się na aspekcie projektowania aplikacji i stosowania dobrych praktyk podczas tego procesu. Silverlight został przedstawiony mniej jako framework do tworzenia ładnych interfejsów, a bardziej jako narzędzie, które umożliwia budowanie rozbudowanych aplikacji internetowych z wykorzystaniem jednej technologii (.NET) po obu stronach kabla, bez babrania się w HTML, JavaScript czy CSS.

Ocena: 8/9 (za kawał porządnej roboty i sprawdzenie się w odpowiedzialnej roli prelegenta, który - o czym jestem przekonany - będzie od teraz jedną z głównych twarzy polskich konferencji poświęconych technologiom Microsoft).

[Jakub Binkowski o sesji Bartosza Pampucha]: Wybierając sesje na MTS 2009, postanowiłem się kierować 3 wyróżnikami: prelegent, nieznana tematyka (trzeba wychodzić poza dotychczasowe horyzonty) oraz nietuzinkowy temat sesji (coś innego niż „Co nowego w..."). Dlatego gdy doszedłem do wyboru 4 sesji we wtorek, zawahałem się przy „Visual Studio 2010 - Najciekawsze cechy w praktyce" Bartka Pampucha. Z jednej strony Bartek to absolutna ekstraklasa polskich prelegentów, z drugiej temat oklepany jak mało który. Zaryzykowałem i... naprawdę się opłacało! Tak jak myślałem - Bartek „dał czadu". Publiczność kupił już samą agendą, zrobioną w stylu hollywoodzkiego trailera. Potem przedstawił najważniejsze cechy nowej wersji VS, wskazując, do czego służą, jak należy z nich korzystać oraz podzielił się bezcennymi praktycznymi uwagami, wynikającymi z własnego doświadczenia. Co więcej, wszystkie dema były wcześniej nagrane, dzięki czemu żadna sekunda sesji nie została zmarnowana. Prezentacja wypadła naprawdę świetnie. 10/10 - nic dodać, nic ująć.

Strefa Ask The Expert (ATE)

Dla uczestników konferencji w holu przy Sali kongresowej znajdowała się strefa Ask The Expert (na wzór stref z międzynarodowych konferencji). Było to 12 stanowisk, przy których na - czasem trudne, czasem prostsze - pytania zadawane przez uczestników odpowiadali certyfikowani eksperci specjalizujący się w swoich dziedzinach, takich jak: wirtualizacja, Windows Server 2008 R2, Windows 7, Office Systems, Unified Communication czy też SQL Server 2008.

mts40 mts41

Grzegorz Rycaj [strefa Visual Studio / WPF / ASP.net]: Zadawane pytania były zarówno koncepcyjne (prośba o pomoc przy nadaniu kierunku działań), jak również praktyczne (mamy konkretną aplikację i w niej np. problem z wydajnością). Pytania dotyczyły wielu technologii, często luźno związanych z kategorią naszej strefy.

Ziemek Borowski [strefa Unified Communication]: Dominowały dwa rodzaje pytań. Czy warto czekać na Exchange 2010, np. ciekawa dyskusja na temat własności funkcjonalności skrzynki archiwalnej i tego, że nie ma co jej backupować, bo jest DAG. Pojawiły się także pytania o konkretne, typowe problemy z Exchange 2003 (parę pytań o 2007, ale 2003 przeważał), przykładowo: jak przemigrować między serwerami tej samej wersji, jak ustawić antyspam, jak oskryptować pewne operacje.

Konrad Sagała [strefa Unified Communication]: Były również pytania o OCS 2007 - sporo osób miało mętlik w głowie po sesjach o UC, trzeba im było po kolei tłumaczyć, jakie funkcjonalności UM są w Exchange 2007, po co do tego OCS 2007 R2, jak wygląda licencjonowanie itd. Były oczywiście pytania o wymagania sprzętowe i niezbędną ilość serwerów.

Karol Stilger [strefa Windows Server 2008 R2]: Ludzie bardzo często pytali o migrację serwerów na Windows Server 2008 R2 na serwerach aplikacyjnych i infrastrukturalnych (podniesienie poziomu funkcjonalnego do WS 2008 R2). Drugim najczęstszym pytaniem były problemy z konfiguracją AD oraz DNS, na trzecim miejscu były usługi terminalowe.

Tobiasz Koprowski [strefa Microsoft Office Systems]: Najdziwniejsze pytania (u mnie) to: Dlaczego nie można eksportować danych z Microsoft Access 2007 do bazy dBase? Jak udostępnić dynamicznie zmieniający się kontent pola w bibliotece w zależności od języka, jaki ma domyślnie ustawiony klient w przeglądarce? Jak przenieść bibliotekę z WSS 3.0 o wielkości 1 TB i zawierającą 630 tyś. plików na inne środowisko?

Konkurs Speaker Idol

Podczas przerwy lunchowej odbyły się półfinały drugiej edycji konkursu Speaker Idol, który chyba już na dobre zagościł na konferencji MTS. Jest on skierowany do każdego, kto ma odwagę stawić czoła krytycznej publiczności, surowej komisji i przekonać się, że jest dobrym prezenterem. Jedną z trudności jest zmieszczenie się w czasie 5 minut z całą prezentacją, ale warto dla nagrody, jaką jest wystąpienie jako prelegent podczas kolejnego MTSu. Wystąpienia 10 półfinalistów odzianych w jaskrawozielone koszulki były oceniane przez komisję składającą się z wybranych prelegentów konferencji: Paulę Januszkiewicz, Pawła Pławiaka, Damiana Widerę, Daniela Biesiadę oraz laureata zeszłorocznego konkursu, Jakuba Jałbrzykowskiego.

Poziom prelegentów Speaker Idola był bardzo wysoki, widać było, że to nie pierwszy i ostatni raz, kiedy występują przez dużą publicznością. Komisja udzielała prelegentom Speaker Idola cennych wskazówek i uwag po każdym z wystąpień, wyglądało to trochę jak w znanych programach rozrywkowych „Idol" czy „Mam talent".

mts19 mts20 mts21

Do ścisłego finału zakwalifikowało się 5 osób: Grzegorz Rycaj „Być jak Dexter: Lab Management", Tomasz Wiśniewski „Ekran startowy Visual Studio 2010", Jacek Ciereszko „Szkicowanie aplikacji w Slverlight 3.0", Jacek Pytowski „LinqToSQL - kiedy (NIE) wszystko idzie zgodnie z planem" oraz Joanna Subik „Tajna broń Windows 7 - tryb XP Mode".

Finalistów czekało nie lada wyzwanie, ponieważ finał konkursu miał się rozegrać przed widownią Sali Kongresowej podczas sesji kończącej konferencję. Finał wystartował, walka ze stresem i czasem... I mamy zwycięzcę. W tym roku konkurs Speaker Idola wygrał Tomek Wiśniewski z prezentacją „Ekran startowy Visual Studio 2010". Gratulujemy! 

Wieczorna impreza społeczności Communities@Night

Ostatnie sesje zakończyły się o godzinie 18:15, ale to nie był koniec atrakcji, bo szykowała się wieczorna impreza o nazwie C@N w całości zorganizowana przez społeczność dla społeczności. Miejscem spotkania był Warszawski klub Piekarnia.

mts22 mts23 mts24

mts25 mts26 mts27

Jako współorganizatorzy imprezy pojawiliśmy się kilka minut przez godziną 19:00, aby sprawdzić, czy wszystko było dopięte na ostatni guzik. Jak to wyglądało z punktu widzenia organizatorów? Około 200 świetnie bawiących się osób, w tym zarejestrowane osoby ze społeczności, prelegenci MTS, eksperci strefy ATE i goście specjalni. Jeśli chodzi o tych ostatnich, to pojawił się sam dyrektor generalny Microsoft Polska, Jacek Murawski oraz dyrektor dyrektor działu Business & Marketing Organization w Microsoft Polska, Ronald Binkofski.

mts28 mts29 mts30

Dla imprezowiczów rozstawiono 6 kiosków Xbox, przy których hostessy odziane w stroje promujące konsolę instruowały uczestników. Można było zmierzyć się z kolegami z IT w trochę innej konkurencji niż zdawanie egzaminów, a mianowicie stanąć do walki w konkursie Guitar Hero.

Organizatorzy zadbali o atrakcje dla uczestników, między innymi przeprowadzono konkurs techniczny z technologii Microsoft, odbył się pokaz multimedialnych prezentacji nadesłanych przez społeczność do konkursu SlatIT, który wygrał Kamil Skalski. Kolejną atrakcją był godzinny set zagrany przez Grzenia - DJa ze społeczności, który na tę okazję przygotował specjalne utwory.

mts31 mts33 mts34 

Imprezy takie jak C@N to świetna możliwość do zapoznania osób, z którymi na co dzień tylko korespondujemy drogą email lub dyskutujemy na forum. Uczestnicy imprezy mogli również porozmawiać z pracownikami Microsoft, którzy na co dzień pracują przy tworzeniu lub testowaniu produktów.

mts35 mts36 mts37

Na piętrze lokalu odbywała się druga (mniejsza) impreza - Bloggers Underground, gdzie osoby znane z prowadzenia pamiętników internetowych wymieniały się doświadczeniami i dyskutowały o technologiach wykorzystywanych przy prowadzeniu własnego blogu. Pojawili się m.in. Paweł Potasiński [MVP SQL Server], który poprowadził kontrowersyjną sesję pt.„Jak nie robić z bloga newsolandu?", Mariusz Kędziora („Microsoft pomaga blogerom?"),  Bartek Szafko, Jacek Doktór, NeXor, Paula Januszkiewicz, Justyna Spychała, Stefan Konopnicki („Blog a sprawa polska") i wielu innych rewelacyjnych blogerów.

Drugi dzień MTS

Drugi dzień konferencji rozpoczynał się już od sesji mocno technicznych. Dzięki porannej kawie można było stanąć na nogach i pojawić się w wybranej przez nas auli.

Prezentacje drugiego dnia okiem społeczności:

[Łukasz Foks Redakcja WSS.pl o sesji Pawła Pławiaka „Dziesięć aspektów scentralizowanego zarządzania Windows 7 w Twoim środowisku"]: Na tegorocznym MTS - jak to już tradycyjnie - w związku z zaangażowaniem w różne inicjatywy, takie jak stoisko społeczności, nie miałem okazji zobaczyć wielu sesji technicznych. Mimo wszystko tę jedyną, która zapadła mi w pamięć, była „Dziesięć aspektów scentralizowanego zarządzania Windows 7 w Twoim środowisku" prowadzona przez Pawła Pławiaka. Widziałem wiele sesji Pawła, większość z nich na spotkaniach Warszawskiej Grupy Użytkowników i Specjalistów Windows (WGUiSW), którą wspólnie prowadzimy, ale ta była tą jedną z najlepszych.

W tej sesji urzekły mnie dwa elementy - po pierwsze wysoki poziom merytoryczny i po drugie bardzo czytelny i jasny układ prezentacji, które w połączeniu z wysokimi umiejętnościami prezenterskimi powodowały, że śmiało można było pomyśleć „tak, dobrze wybrałem sesję". Prelegent opowiadał o technologii IntelliMirror, która jest obecna w systemach Windows począwszy od odsłony 2000. Mimo że nazwa może wydawać się „egzotyczna", to z pewnością każdy uczestnik spotkał się bądź wdrażał jej komponenty - m.in. przekierowanie folderów użytkownika, pliki trybu offline, zasady grupy, usługa WSUS czy WDS, czyli wszystkie komponenty, które sprzyjają centralizacji środowisk IT. A wszystko to oczywiście z perspektywy nowego systemu klienckiego Windows 7!

[Basia Wróbel Redakcja WSS.pl o sesji Johna Craddocka]: Jak wielu z nas zauważyło, Mark Minasi był bezapelacyjnie jedną z największych osobowości tegorocznej konferencji MTS. Wydaje mi się jednak, że sesję o najwyższym technicznie poziomie przedstawił drugi ze sławnych zagranicznych prezenterów, a mianowicie John Craddock. W sesji tej zatytułowanej „DirectAccess Technical Drilldown" zaprezentował nie tylko samą ideę directaccess (co do tej pory najczęściej na różnych prezentacjach zdarzało mi sie oglądać), ale też podstawy IPv6 i technologii niejako pośrednich, bez których wykorzystanie directaccess w świecie protokołu IPv4 byłoby niemożliwe. Jest to sesja, do której na pewno jeszcze wrócę, gdy tylko ukaże się w formie nagrania i przećwiczę praktycznie wykorzystanie tego, co w niej zaprezentowano. Bezsprzecznie sesja ta zasługiwała na poziom 400 i warto zwrócić na nią uwagę :).

[Łukasz Ładyński (uczestnik MTS) o sesji "The Ultimate Unified Communications demo session"]: Amerykański luz z Holandii. Dynamicznie, dużo się działo - żarty, śmiech, szaleństwo, interakcja z publicznością. Już na samym początku poprosili, żeby wysyłać do nich e-maile, by potem móc zaprezentować funkcje Outlooka 2010. Pojawiło się kilka zabawnych problemów z komendami głosowymi, z video-konferencją. Prelegenci bardzo sympatyczni, otwarci i pełni energii. Potrafili skupić uwagę widza. Zaprezentowali nowe funkcjonalności Office Communicator, niestety nawiązanie połączenia z kimkolwiek zajęło chłopakom sporo czasu, bo nagle wszyscy z ich listy kontaktów okazali się być off-line.

Wirtualne laboratoria

Uczestnicy konferencji przez dwa dni mogli korzystać z sali laboratoryjnej wyposażonej w 30 stanowisk komputerowych, gdzie można było uruchomić 20 laboratoriów (ang. Hands-On-Lab), prezentujących najnowsze produkty firmy Microsoft.  Czas na wykonanie danego laboratorium wahał się w granicach 30-75 minut.

mts51 mts52 mts53

Podsumowanie MTS

Podsumowując tegoroczną edycję MTS, muszę stwierdzić, że udział w niej był naprawdę dobrym pomysłem. Organizatorzy uwzględnili uwagi i sugestie uczestników wcześniejszych edycji konferencji i poprawili wszelkie niedociągnięcia, na które uskarżano się choćby rok temu, co zwiększyło komfort uczestników. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, uważam, że była to trafna inwestycja - ciężko przeliczyć na pieniądze udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu - rozmowy na żywo z czołowymi prelegentami MS, usystematyzowanie elementów wiedzy z wybranej dziedziny, szeroki wachlarz sesji tematycznych, błyskawiczna odpowiedź na dręczące mnie pytania z technologii MS ­- to wszystko sprawia, że już wiem, że za rok będzie można mnie spotkać na MTS 2010.

Zdjęcia:
WIT | www.tokiobynight.pl
Robert Stuczyński "Noise"
Piotr Pawlik "blackrider"

Komentarze 6

ekler_02
ekler_02
288 pkt.
Junior
11-10-2009
oceń pozytywnie 0
Świetna relacja. Niestety nie miałem okazji być osobiście.

BTW. Na jednym ze zdjęć widać Piotra Wyrzkowskiego z laptopem. Ktoś wie jaki to model? Spodobał mi się...
Tomasz Wiśniewski Microsoft
Tomasz Wiśniewski
1247 pkt.
Senior
11-10-2009
oceń pozytywnie 0
A gdzie video? :)

Pierwsza po lewej fotka w temacie Speaker Idola jest nieklikalna :(

---

MCP, MCTS, MCSA
http://tomaszwisniewski.com
Piotr Pawlik Redaktor
Piotr Pawlik
3486 pkt.
Guru
MVP
11-10-2009
oceń pozytywnie 0
Tomku: Fotka jest już "klikalna". Obszerny materiał wideo będzie udostępniony na początku tygodnia. Szykujcie popcorn!
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
11-10-2009
oceń pozytywnie 0
wlasnie sie robi. Mam nadzieje obejrzec jeszcze przed premiera :)

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Moj Blog | W2k8 Blog | SEClub
Marcin Milewski
Marcin Milewski
1257 pkt.
Senior
11-10-2009
oceń pozytywnie 0
zdjecia robione d700 (MTS) a szumia ze ho ho ;)

z niecierpliwoscia czekam na film...

--
Marcin Milewski, MCP
"Nie dziękuj tylko wal na przycisk pomógł"


BLOG
Gandalf_bialy
Gandalf_bialy
586 pkt.
Senior
12-10-2009
oceń pozytywnie 0
ale zobacz jakie ISO - 3200.
Porównując z wieloma... na Minolcie kiedyś takie szumy miałem przy 800 :)
pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.