BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzy











Relacja z konferencji Microsoft Technology Summit 2010

11-10-2010 20:52 | Piotr Pawlik
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z największej konferencji technologicznej w Polsce, czyli Microsoft Technology Summit 2010. Przygotowaliśmy dla Was skrót najważniejszych informacji z tej imprezy.

W dniach 5. i 6. października w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki już po raz piąty odbył się Microsoft Technology Summit (MTS) - największa konferencja technologiczna w Polsce, poświęcona najnowszym produktom i rozwiązaniom firmy Microsoft. MTS to konferencja, która skupia specjalistów IT, osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie biznesu, hobbistów IT i entuzjastów nowych technologii z całej Polski, a także zaproszonych gości z całego świata. Tegoroczna edycja konferencji zgromadziła ponad 2600 uczestników, a wśród nich znalazła się Redakcja portalu WSS i Codeguru, która przygotowała dla Was skrót najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na MTS'ie 2010.

Tematem przewodnim konferencji była chmura obliczeniowa (ang. Cloud Computing) i to właśnie jej poświęcono większość sesji.

Uczestnicy konferencji mogli rejestrować się od godziny 7:30, a początek sesji generalnej przewidziany był na 9:30. Na przybyłych gości gości czekały sale wystawowe, gdzie partnerzy Microsoft prezentowali swoje rozwiązania, rozdawali gadżety, a także przeprowadzali konkursy. Przed sesją generalną można się było posilić smacznymi kanapkami i drożdżówkami oraz wypić poranną kawę lub herbatę. Od wczesnych godzin rannych można było odwiedzać stanowiska Ask The Expert (ATE), gdzie eksperci od technologii Microsoft pomagali rozwiązywać problemy z różnymi produktami.

MTS Keynote

Punktualnie o 9:30 wystartowała w Sali Kongresowej sesja generalna, którą rozpoczął występ zespołu rockowego, po którym na scenie pojawił się dyrektor generalny Microsoft Polska, Jacek Murawski, który mówił o oczekiwaniach biznesu i klientów indywidualnych w sektorze IT, a także podkreślał innowacyjność produktów Microsoft. Cześć swojej prezentacji poświęcił tematyce „cloud computing", mówiąc o trzech ważnych aspektach (konsumeryzacji IT, bezpieczeństwie i niezawodności) w chmurze obliczeniowej Microsoft.

Jacek Murawski: „Chmura obliczeniowa jest odpowiedzią firm informatycznych na aktualne oczekiwania świata biznesu oraz konsumentów indywidualnych".  „Jednocześnie stała się naturalnym krokiem rozwoju branży informatycznej. Cieszę się, że Microsoft jako jedyny dostawca rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej, może zaoferować swoim klientom najbardziej spójne oraz kompletne podejście obejmujące zarówno zasoby serwerowe, platformę programistyczną oraz aplikacje".

Dyrektor generalny Microsoft Polska mówił także o długofalowej strategii inowacji w Microsoft i inwestycjach w nowe produkty. Podkreślił, że Microsoft wydał 9 mld dolarów na rozwój i badania (R&D) i dzięki ciągłemu dialogowi z rynkiem (na przykład udostępnianie wersji beta) produkty Microsoft się rozwijają i są chętnie kupowane, czego przykładem może być Windows 7, którego sprzedaż przekroczyła 140 mln kopii.

sesja generalna na sali kongresowej sesja generalna na sali kongresowej

sesja generalna na sali kongresowej wystep zespolu sesja generalna

Podczas sesji generalnej wystąpił również Dariusz Piotrowski (Dyrektor DPE w Microsoft), który mówił o chmurze obliczeniowej jako rewolucji na rynku IT, zaznaczając przy tym, że migracja aplikacji i rozwiązań będzie procesem długotrwałym, a w pierwszej kolejności do chmury przenoszone będą aplikacje nowe. Z ust Dariusza Piotrkowskiego padło stwiedzenie, że Microsoft wkracza w „przetwarzanie w chmurze", ale jako firma MS posiada duże doświadczenie w tym zakresie, bo usługi takie jak Windows Update (działa od 12 lat) czy też platforma Live to nic innego jak usługi hostowane w chmurze obliczeniowej.

Na sesji generalnej nie mogło zabraknąć wzmianki o przeglądarce Windows Internet Explorer 9 - Patryk Góralowski zaprezentował uczestnikom nowe funkcje, które oferuje ten produkt, a także przekazał informację o tym, że w najbliższym czasie - 11 października - odbędzie się premiera Windows Phone 7.

Patryk Góralowski o Windows Internet Explorer 9 we're all in clouds

Przedostatni slot sesji generalnej to przedstawienie rozwiązania Microsoft Business Productivity Online Suite (BPOS), czyli pakietu zintegrowanych aplikacji klasy biznes, służących do komunikacji i współpracy - dostęp do niego uzyskuje się za pośrednictwem strony internetowej. W ramach BPOS uzyskujemy dostęp do następujących produktów: Microsoft Office Live Meeting, Microsoft SharPoint Online, Microsoft Exchange Online, a także Microsoft Office Communications Online.

Ostatnim prelegentem sesji generalnej był David Chappell. Wygłosił prezentację „Cloud Computing Today. A perspective", podczas której przedstawił ogólną wizję chmury i perspektywy na przyszłość tej technologii. Porównał on rozwiązania przetwarzania w chmurze od Microsoft z innymi producentami.

Sesje, atrakcje i konkursy na MTS 2010

Po zakończeniu sesji generalnej każdy z uczestników mógł się udać na prezentacje, które wcześniej zaplanował w indywidualnym harmonogramie na stronie konferencji. Sesje były podzielone na obszary tematyczne, między innymi: Cloud Computing & Online Services, Security & identinty & Privacy, Wirtualizacja, Windows Client, Windows Server, Management & Operation & Deployment, Programowanie .NET 4.0 & Visual Studio 2010, Tworzenie aplikacji konsumenckich, Tworzenie aplikacji Web oraz Office System 2010.

Jednocześnie odbywało się 13 sesji na różnych poziomach trudności, a oprócz tego do dyspozycji uczestników konferencji były przygotowane dwie sale z laboratoriami, tzw. Hands-On Labs. Podczas zajęć laboratoryjnych można było uruchomić ponad 20 laboratoriów, prezentujących najnowsze produkty firmy Microsoft. Jedna z firm obsługujących laboratoria rozdawała śmieszne żólte piłeczki reklamowe.

konkursy przyciągały uczestników Redaktor Naczelny WSS i CodeGuru w strefie ATE

Dyskusje prelegentów MTS i Ekspertów ATE Rejestracja na konferencję

Rejestracja na konferencję Rejestracja na konferencję

Na MTS'ie nie mogło zabraknąć sesji o nowym systemie na urządzenia mobilne, czyli nachodzącym Windows Phone 7. Programiści mogli wysłuchać wykładów o architekturze systemu, specyfikacji technicznej, a także dostępnych technologiach do tworzenia aplikacji - mowa tutaj oczywiście o Silverlight oraz Xna.

Podczas przerw pomiędzy sesjami na uczestników oprócz jedzenia, które było bardzo smaczne i w ogromnych ilościach, czekało wiele atrakcji. Jedną z nich były strefy XBOX 360, gdzie można było się sprawdzić w grze Guitar Hero czy też w wyścigach samochodowych. Poza standardowymi grami konsolowymi można było przetestować Kinecta i te miejsca w PKiN cieszyły się dużą popularnością i to nie tylko ze względu na piękne hostesy - bardzo zabawnie to wyglądało, jak ludzie rzucali tyczką czy grali w kręgle lub podskakiwali w miejscu J.

Jump - Profesjonalistka Xbox w akcji Chwila relaksu przed XBOX360

Green Chillout Zone Główny hol MTS

Uczestnicy mogli przyjść podyskutować do strefy Ask The Expert (ATE), gdzie eksperci od rozwiązań Microsoft doradzali i pomagali znaleźć odpowiedź na trudne pytania związane z technologiami producenta z Redmond. Wśród ATE zasiadało kilka osób z tytułem MVP, certyfikowani trenerzy MCT oraz pracownicy i konsultanci z firmy Microsoft (MCS, MOS).

W strefie ATE udało nam się porozmawiać z Łukaszem Rutkowskim, eskpertem od rozwiązań System Center, którego zapytaliśmy o zainteresowanie uczestników tą tematyką.

Łukasz Rutkowski (ISCG): Strefa ATE System Center cieszyła się w tym roku niespodziewanie dużą popularnością. Wiele osób pytało o produkty SCCM i SCOM i - co warte podkreślenia - nikt nie został odprawiony z kwitkiem. Pytania w głównej mierze dotyczyły spraw technicznych (SCCM) oraz metodologicznych (SCOM). W naszej strefie każdy mógł na własne oczy zobaczyć, jak działają programy z rodziny System Center, sprawdzić ich użycie w laboratorium oraz zostać poinstruowanym, w jaki sposób rozwiązać swój problem.

Tomek i Jakub dyskutują na stanowisku ATE .NET i Visual Studio 2010 Stanowisko ATE SQL obsadzone przez MVP

Duże zainteresowanie rodziną produktową System Center Główny hol MTS

Każdy, kto chciał wypocząć, mógł skorzystać z dwóch stref zwanych „chillout zone", gdzie do dyspozycji uczestników były wygodne pufy i poduszki, a w tle grała muzyka relaksacyjna.

Oprócz tego można było odwiedzić stoiska partnerów Microsoft, gdzie wystawiały się między innymi takie firmy, jak Promise, Betacaom, CombiData, Comp, Polycom czy Dell. Pierwsze 1000 zarejestrowanych na konferencję osób otrzymało kupony zniżkowe Promise, więc była to doskonała okazja do powiększenia kolekcji książek MS Press.

stoisko Polycom, gdzie można było zobaczyć nowe telefony do Lync Stoisko Społeczności Microsoft

Stoisko Promise i dużo książek MS Press Stoiska partnerów Microsoft

Na tegorocznej konferencji MTS nie  mogło zabraknąć gwiazd i gości specjalnych. Wśród prelegentów większość stanowili pracownicy firmy Microsoft. Poza polskimi gwiazdami IT mogliśmy wysłuchać zagranicznych prelegentów - byli to między innymi: David Chappell, Mark Minasi, John Craddock, Jelle Kooi, Michael Koester, Patrick Jaspers, Pete LePage, Sanjay Jain, Tony Krujnen i Daniel van Soest (Hyper-T & Hyper-D). Jeśli zaś chodzi o znanych polskich prelegentów, to pojawili miedzy innymi: Mariusz Kędziora, Tomasz Onyszko, Patryk Góralowski, Bartosz Pampuch, Ryszard Dałkowski, Michał Żyliński, Marcin Szeliga, Bartłomiej Zass oraz Damian Widera i wielu innych.

Jak wyglądały sesje oczami społeczności?

Udało nam się podyskutować z kilkoma uczestnikami konferencji MTS 2010, których zapytaliśmy o najciekawszą sesję, na której byli. Oto kilka wypowiedzi:

Basia Wróbel (Compendium Centrum Edukacyjne): Sesją, która mnie najbardziej się spodobała, była bez wątpienia sesja Tomka Onyszko "Ups, właśnie skasowałem to konto". Tomek w przejrzysty sposób przedstawił metody odzyskiwania utraconych kont, szczegółowo omawiając to, co się z nimi wiąże. Widać było, że prowadzący sesję naprawdę dokładnie, od środka zna działanie całego mechanizmu i nie ma on przed nim tajemnic. Była to także doskonała lekcja, jak nie należy odzyskiwać danych w Active Directory . Poziom sesji naprawdę bardzo wysoki.

Michał Bojko: Spośród 8 sesji, w których uczestniczyłem, najciekawszą okazała się ta prowadzona przez Cezarego Nalewajka. Tematem było "Task Parallel Library, czyli Programowanie równoległe w C# ". Podczas sesji zostały poruszone najważniesze zasady programowania równoległego, poparte wieloma przykładami (około 70% całej sesji). Poza faktem doskonałego przygotowania merytorycznego, prelegent co chwila zaskakiwał publiczność ciekawymi spostrzeżeniami, które tylko rozbudzały chęć poznania tematu głębiej (co było możliwe na następnej sesji pana Nalewajka). Dodatkowo sesja była okraszona dawką humoru sytuacyjnego, co zdecydowanie uatrakcyjniło całość prezentacji.

Robert Stuczyński (MVP, Redaktor Naczelny portalu VirtualStudy): Jaka sesja najbardziej mi się podobała? Odpowiem trochę inaczej, bo było naprawdę kilka bardzo interesujących sesji i ciężko mi wybrać najlepszą. Powiem Ci, kto mnie w tym roku bardzo pozytywnie zaskoczył. Nie znając prelegenta, ale zaciekawiony tematem, poszedłem na sesję Bartosza Nyczkowskiego "Mój system wolno działa. Jak z pomocą xperf sprawdzić, dlaczego?". Sesja okazała się bardzo ciekawa, a Bartkowi udało się pokazać to mało znane narzędzie w bardzo ciekawy i mocno techniczny sposób. Bartek jako programista grupy Windows Performance zdecydowanie wiedział, o czym mówi. Brawo!

Jacek Kochan (Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe): Najbardziej podobała mi się sesja Marka Minassiego (konkretnie IPv6 for the Reluctant...), ale chciałem zwrócić też uwagę na ciekawe sesje Bartosza Nyczkowskiego - developera Windowsów. Jego ciekawsza sesja to "Mój system wolno działa. Jak z pomocą xperf sprawdzić, dlaczego". Można było z niej dowiedzieć się wielu ciekawostek z etapów produkcji systemu oraz historyjek z tym związanych, a także istotnych informacji o działaniu Windowsa. Mimo, że Bartosz jest developerem, to sesje były ciekawe również dla IT Prosów, których zresztą było chyba więcej na sali.

Sesję prowadzi Tomek Onyszko "gibon" Nawet najmniejsze sale były zajęte po ostatnie miejsca

Wojtek Napierała: To był już mój trzeci MTS. Za każdym razem uczestniczyłem w interesujących sesjach. Z tego roku zapamiętam dwie sesje. Najciekawszymi dla mnie były sesje Tomka Onyszko „Ups, właśnie skasowałem to konto" oraz Bartosza Nyczkowskiego „Mój system wolno działa. Jak z pomocą xperf sprawdzić, dlaczego?".

Sesja Bartka była poświęcona opisowi narzędzia, które jest bardzo pomocne w jego pracy, a tym narzędziem jest analizator wydajności xperf. Na sesji oprócz interesującego opisu działania narzędzia Bartosz opowiadał ciekawe rzeczy o pracy dysków i pracy zespołu Windows Performacje, którego jest członkiem.

Na sesji Tomka jak zwykle było konkretnie i ciekawie. Kasowanie konta oczywiście musiało się odnosić do skasowania obiektu w Active Directory i do sposobów jego odzyskiwania. W usługach katalogowych opartych na Windows Server 2008 r2 jest to znacznie uproszczone poprzez wprowadzenie 'AD Recycle Bin'. Na sesji zaprezentowano sposoby odzyskiwania w starszych wersjach, aby móc łatwo wychwycić różnicę. Sesja zakończyła się omówieniem problemów jakie mogą wyniknąć z wirtualizowania kontrolerów domeny i korzystania ze shanpshotów.

Inne sesje były także ciekawe i wiele nowego wniosły do mojej wiedzy, jednak te dwie zapadły mi mocniej w pamięć. Mogę śmiało powiedzieć, że z roku na rok MTS jest coraz lepszy.

3 edycja konkursu Speker Idol

Podczas tegorocznego MTSu odbyła się trzecia edycja konkursu Speaker Idol, gdzie każda chętna osoba, która przeszła wcześniejsze eliminacje, mogła sprawdzić się w roli prelegenta. Konkurs polegał na przygotowaniu 5-minutowej prezentacji na wybrany przez siebie temat (dotyczący produktów Microsoft) i wygłoszenie jej podczas konferencji. Wystąpienie to było następnie ocenione przez czteroosobową komisję. Do finału zakwalifikowało się 5 osób, a na zwycięzcę czekała konsola XBOX360. W tym roku konkurs Speaker Idol wygrał lider Toruńskiej Grupy Deweloperów .NET, Maciej Grabek, a kolejne miejsca zajeli Joanna Subik i Jakub Pluszczok.

Jury konkursu Speaker Idol Finaliści konkursu Speaker Idol

Laureat pierwszej nagrody w konkursie Speaker Idol Sesja Jakuba w konkursie Speaker Idol

Paweł Pławiak w roli jurora konkursu Speaker Idol Speaker Idol cieszył się dużym zaintersowaniem uczestników konferencji

Wieczorna impreza społeczności WSS

Po pierwszym dniu konferencji odbyła się nieoficjalna impreza forumowiczów portalu WSS.pl  w warszawskim klubie Browarmia Królewska. Wieczorne spotkanie było zorganizowana siłami społeczności tego portalu i spotkało się z dużym zainteresowaniem. Pojawiło się wielu aktywnych członków portalu WSS wraz z redakcją. Byli również eksperci ze stanowisk ATE oraz prelegenci MTS. Była to wspaniała okazja do podyskutowania o technologiach zaprezentowanych podczas konferencji, a także do wymiany poglądów na temat samej konferencji. Miłą niespodzianką było pojawienie się kilku prelegentów (także zagranicznych) z firmy Microsoft oraz osoby opiekującej się programem MVP.

impreza w klubie Browarmia impreza w klubie Browarmia

impreza w klubie Browarmia impreza w klubie Browarmia

impreza w klubie Browarmia

Podsumowanie

Po tegorocznym MTS widać, jaki jest trend rynkowy i w którą stronę zmierza branża IT. Korporacja z Redmond kładzie duży nacisk na rozwiązania z zakresu „cloud computing" i promuje usługi Microsoft Online Services (BPOS) oraz platformę Windows Azure. Na konferencji otrzymaliśmy sporą dawkę informacji o przetwarzaniu w chmurach i o samym aspekcie bezpieczeństwa tych usług, a także dowiedzieliśmy się, jak tworzyć aplikacje pod kątem ich funkcjonowania w chmurach. To bardzo cenna wiedza, która pozwoli specjalistom IT wkroczyć w kolejny etap „przetwarzania w chmurze", który wydaje się nieunikoniony ze względu na korzyści, jakie te usługi oferują dla biznesu.

Autorzy: Redakcja Portalu WSS i CodeGuru
Foto: Michał Bojko, Piotr Pawlik, Piotr Kołodziej
Korekta: Justyna Spychała

Komentarze 8

Tomasz Wiśniewski Microsoft
Tomasz Wiśniewski
1247 pkt.
Senior
11-10-2010
oceń pozytywnie 0

Niestety fotki z lewej kolumny nie dzialaja :( otwieraja sie te po prawej

Kliknij "Pomógł mi" jeśli ta odpowiedź jest pomocna i OZNACZ post jako rozwiązany - Dziękuję :)

MCP, MCTS, MCSA
http://tomaszwisniewski.com

Piotr Pawlik Redaktor
Piotr Pawlik
3486 pkt.
Guru
MVP
11-10-2010
oceń pozytywnie 0

Tak był chwilowy problem w kodzie przy linkowaniu zdjęć - sam zauważyłem i już działa tak jak powinno :).

Piotr Pawlik (BlackRider) - Redakcja WSS.pl | Moj Blog |

Jacek Doktór Ekspert WSS
Jacek Doktór
4247 pkt.
Guru
MVP
11-10-2010
oceń pozytywnie 0

Forki sie strasznie wolna łądują.

MCT, MVP, Jacek Doktor

Michał Bojko Ekspert WSS
Michał Bojko
1072 pkt.
Senior
MVP
12-10-2010
oceń pozytywnie 0

relacja mi się podoba :)

 

pozdrawiam Michał Bojko

konferencja Time For SharePoint - are you SharePoint??

iosis
iosis
8 pkt.
Nowicjusz
12-10-2010
oceń pozytywnie 0

Wszystko pięknie, relacja obszerna trochę szkoda, że nie podano żadnych wad :) ale to chyba normalne :)

 

Jedna uwaga, zdjęcia się ładują tragicznie wolno

Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
12-10-2010
oceń pozytywnie 0

doklanie jakos wolno sie laduje :)

Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP

Michał Bojko Ekspert WSS
Michał Bojko
1072 pkt.
Senior
MVP
12-10-2010
oceń pozytywnie 0

sugestia do twórcy - towrzyc thumbnail i linkować do original size.

pozdrawiam Michał Bojko

konferencja Time For SharePoint - are you SharePoint??

remick81
remick81
1 pkt.
Nowicjusz
12-10-2010
oceń pozytywnie 0

Zapuszcze stronke na noc, rano powinno sie załadowac. Za rok przyda sie sesja o resizie fotek  ;)

Pozdro,

Remik.

pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.