BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzyWindows XP Mode sposobem na kompatybilność w Windows 7

04-05-2009 14:55 | Kamil Skalski
Tuż przed wydaniem wersji Release Candidate Windows 7 sporo uwagi przyciągnęła nowa funkcjonalność „Windows XP Mode” (XPM) mająca wspomóc środowiska biznesowe w łatwiejszym wdrożeniu najnowszego systemu. Funkcjonalność ta umożliwia przeniesienie niekompatybilnych aplikacji do wirtualnej maszyny (środowisko Windows XP SP3) i tym sposobem uniknąć wielu problemów z ich dostosowaniem do nowszej wersji systemu operacyjnego.

Tuż przed wydaniem wersji Release Candidate Windows 7 sporo uwagi przyciągnęła nowa funkcjonalność „Windows XP Mode" (XPM) mająca wspomóc środowiska biznesowe w łatwiejszym wdrożeniu najnowszego systemu. Funkcjonalność ta umożliwia przeniesienie niekompatybilnych aplikacji do wirtualnej maszyny (środowisko Windows XP SP3) i tym sposobem rozwiązanie problemów z ich dostosowaniem do nowszej wersji systemu operacyjnego.

Przed przejściem do stricte technicznych zagadnień warto zwrócić uwagę na dostępność tego rozwiązania. Aby móc skorzystać z funkcji XPM konieczne jest posiadanie:

 • Windows 7 Profefssional, Enterprise lub Ultimate
 • Windows Virtual PC
 • dodatek (wirtualna maszyna - Virtual Windows XP) dla Windows XP Mode
 • procesor zgodny z Intel-VT lub AMD-V

Funkcjonalność XPM nie będzie dostarczana razem z systemem, a poprzez Windows Update. Warto pamiętać, że nie jest konieczne posiadanie odrębnej licencji na ten wirtualny system Windows XP.

Jak przygotować system?

W celu rozpoczęcia pracy z XPM konieczna jest instalacja Windows Virtual PC (KB958559), czyli najnowszej wersji (w tym momencie wyłącznie w wersji beta) produktu znanego wcześniej jako Virtual PC 2007.

Rys. 1 - Instalator Windows Virtual PC

 Rys. 1 - Instalator Windows Virtual PC

Kolejny krok to instalacja maszyny wirtualnej z Windows XP - dostarczonej jako dodatek. W wersji finalnej udostępniany za pośrednictwem Windows Update.

 Rys.2 - Instalacja Virtual Windows XP

Rys. 2 - Instalacja Virtual Windows XP

Po zakończeniu dostępne stają się 3 pliki:

 • KEY.txt - zawierający klucz produktu,
 • Virtual Windows XP.vhd - dysk wirtualny,
 • VXPEULA.txt - licencja maszyny wirtualnej.

Uwaga: plik konfiguracyjny.vmcx (dawniej .vmc) znajduje się w folderze (C:\Program Files\Virtual Windows XP) Virtual Machines profilu użytkownika.

 Rys. 3 - Zawartość folderu maszyny wirtualnej Virtual Windows XP

Rys. 3 - Zawartość folderu maszyny wirtualnej Virtual Windows XP

Pierwsze kroki z XPM

Gdy wszystkie wymagane komponenty zostały zainstalowane, można rozpocząć konfigurację samej maszyny wirtualnej, która zostanie wykonana przy pierwszym uruchomieniu. Uruchomienie maszyny odbywa się poprzez Windows Virtual PC.

 Rys. 4 - Uruchomienie Virtual Windows XP

Rys. 4 - Uruchomienie Virtual Windows XP

Konfiguracja rozpoczyna się akceptacją umowy licencyjnej wirtualnego środowiska.

 Rys. 5 - Umowa licencyjna wirtualnej maszyny

Rys. 5 - Umowa licencyjna wirtualnej maszyny

Kolejny etap, to określenie hasła dla domyślnego użytkownika „user", będącego lokalnym użytkownikiem systemu Virtual Windows XP - to na koncie tego użytkownika będzie dalej pracował Windows XP Mode i będą uruchamiane aplikacje.

 Rys. 6 - Konfiguracja konta użytkownika

Rys. 6 - Konfiguracja konta użytkownika

Należy pamiętać, że maszyna wirtualna zawiera system operacyjny (Windows XP SP3), który tak jak fizyczny odpowiednik wymaga aktualizacji i dbałości o jego poprawny stan - kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji o włączeniu automatycznych aktualizacji.

 Rys. 7 - Konfiguracja aktualizacji

Rys. 7 - Konfiguracja aktualizacji

Dalsza konfiguracja przebiegnie automatycznie i będzie zawierać następujące kroki:

 • Start maszyny wirtualnej
 • Przygotowanie Virtual Windows XP do pierwszego użycia
 • Inicjalizacja maszyny wirtualnej
 • Start systemu operacyjnego
 • Włączenie dodatków integracji

 Rys. 8 - Przygotowanie Virtual Windows XP do pierwszego użycia

Rys. 8 - Przygotowanie Virtual Windows XP do pierwszego użycia

Po zakończeniu powyższych kroków maszyna jest gotowa do pracy. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na możliwość obsługi urządzeń USB - jest to nowość w Windows Virtual PC, a także na automatyczne mapowanie dysków hosta, dzięki komponentom integracyjnym. Informacje o jego poprzedniku można znaleźć w artykułach Roberta Stuczyńskiego i Jacka Doktóra: Podstawy Virtual PC 2007 oraz Praca z programem Virtual PC 2007

 Rys. 9 - Maszyna wirtualna Virtual Windows XP

Rys. 9 - Maszyna wirtualna Virtual Windows XP

Przyglądając ustawienia wirtualnego systemu warto zwrócić uwagę na funkcję, która umożliwia przekazywanie aplikacji z maszyny wirtualnej do systemu operacyjnego - Auto Publish. To dzięki niej możliwe jest odwołanie się bezpośrednio do aplikacji bez uruchamiania pełnego wirtualnego pulpitu. Biorąc pod uwagę zasoby, jakich używa Virtual Windows XP, domyślnie jest to 256MB pamięci RAM oraz dysk wirtualny początkowo ok. 1,1GB (rozszerzany dynamicznie do 126GB).

 Rys. 10 - Ustawienia maszyny wirtualnej

Rys. 10 - Ustawienia maszyny wirtualnej

Aplikacje zdalne

W celu uruchomienia aplikacji, jako pracującej w trybie XPM, należy zainstalować ją w maszynie wirtualnej - w tym przykładzie wykorzystany zostanie pakiet Microsoft Office 2003 Professional.

 Rys. 11 - Instalacja aplikacji dla trybu XPM

Rys.11 - Instalacja aplikacji dla trybu XPM

Po zakończeniu tego procesu aplikacja staje się dostępna w maszynie wirtualnej i po jej stronie należy wykonywać wszelkie dalsze konfiguracje. By skorzystać z tych aplikacji należy na systemie fizycznym Windows 7 odnaleźć „Virtual Windows XP Applications", czyli folder zawierający skróty do aplikacji zainstalowanych na wirtualnej maszynie.

 Rys. 12 - Zdalne aplikacje w systemie Windows 7

 Rys. 12 - Zdalne aplikacje w systemie Windows 7

Uruchomienie zdalnej aplikacji powoduje rozruch maszyny z Virtual Windows XP (w tle), a następnie wyświetlenie okien wirtualnej aplikacji - jedyne dostrzegalne różnice w tak uruchomionej aplikacji to zmiana ścieżek do folderów (zgodnie z mapowaniem w Windows Virtual PC), brak ikon na pasku zadań (pojawia się jedynie ikona Windows Virtual PC), brak podglądu zawartości okna oraz dopisek „remote" podczas podglądania właściwości. Mimo braku integracji interfejsu graficznego aplikacji, pozostałe funkcjonalności takie jak schowek i związane z nim opcje kopiuj/wklej działają poprawnie - wyjątkiem jest „drag and drop", którego wykonać nie można.

 Rys. 13 - Wirtualna aplikacja

Rys. 13 - Wirtualna aplikacja

Podsumowanie

Idea Windows XP Mode jest bardzo ciekawa, jednak wymaga, podobnie jak w innych aspektach wirtualizacji, odpowiedniego podejścia podczas wdrażania rozwiązania i tworzenia zabezpieczeń. Pierwszym problemem, jaki należy rozwiązać wprowadzając tą funkcjonalność jest centralizacja zarządzania - zostanie on rozwiązany przez MED-V (Microsoft Enterprise Desktop Virtualization), które w najnowszej wersji ma obsługiwać dystrybucję i obsługę Windows XP Mode. Należy także pamiętać o zbudowaniu odpowiednich zabezpieczeń dla wirtualnych systemów podobnie jak dotychczas dla systemów pracujących bezpośrednio na maszynie fizycznej. Najważniejszą zmianą w pracy z maszyną XPM jest jej okresowe działanie, co może utrudnić aktualizację - nie wyklucza to oczywiście zastosowania mechanizmów takich jak WSUS czy SCCM.

Autor:


Kamil Skalski

Kamil Skalski
(MCT, MCITP, MCTS, MCSE+S, MCSA+S, MCP)

Pracuje jako trener i konsultant, należy do grupy pasjonatów Windows Server 2008, wirtualizacji i bezpieczeństwa IT, w wolnym czasie prowadzi blog o tej tematyce oraz dzieli się swoją wiedzą wśród społeczności IT pisząc artykuły oraz występując jako ekspert w ramach Microsoft Technology Summit.

Komentarze 46

Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
Kamil dzieki za opisałeś tą interesującą funkcjonalność na pewno sie przyda i ulatwi migracje do Windows 7.

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Moj Blog | W2k8 Blog | SEClub
Jeśli mój post na forum ułatwił Ci rozwiązanie problemu kliknij przycisk [pomógł mi]
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
Dzięki Robercie, mam nadzieję, że te informacje przydadzą się także szczęśliwcom zdającym wkrótce egzamin beta z Windows 7.

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
kisage
kisage
35 pkt.
Poczatkujacy
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
Jaki jest czas uruchomienia przykładowej aplikacji(cos z office'a) w Xp mode? Bo domyślam się, że jest to uruchomienie/przywrócenie sesji VPC + uruchomienie aplikacji.
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
prawie tak, domyślnie maszyna hibernuje się i czas startu to wyjście maszyny z hibernacji + uruchomienie aplikacji. Warto dodać, że po pierwszym uruchomieniu maszyna będzie pracować do czasu ręcznej zmiany jej stanu lub do zamknięcia systemu.

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
Grzegorz Łyszkowski
Grzegorz Łyszkowski
431 pkt.
Junior
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
A mnie nurtuje jedno jedyne pytanie bo widzę, że pendrive'y USB działają - czy na najnowszym VPC z XPekiem zadziała skaner USB?

Tj. chodzi mi o taki scenariusz, że do fizycznego peceta (z Siódemką 64bit) mam podłączony skaner, do którego nie ma drivera dla środowiska 64bitowego (już nie wspominając o podpisanym cyfrowo). Czy taki skaner będzie musiał być zainstalowany na Win7 64bit by mógł być udostępniony przez VPC wirtualnemu XPekowi? Czy skaner nie będzie musiał być zainstalowany na fizycznej maszynie, a VPC udostępni tylko dostęp do sprzętu wirtualnemu XP i dopiero na XP będzie trzeba dokonać instalacji.

Czy coś takiego jest wogóle możliwe?

Pytam z ciekawości bo sprawdzić będę mógł dopiero jutro :D

___________________
Pozdrawiam
Grzegorz Łyszkowski

MCITP: EST, MCTS: W2K8 AD, MCITP: SA lub EA in progress :)
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
No cóż, ze skanerem nie udało mi sie przeprowadzić testów bo nie mam żadnego przy sobie ... ale wykorzystalem karte WIFI/Bluetooth na usb ktora wymaga dodatkowych sterowników:

- Windows 7 wykrył ją jako nie znane urządzenie WIFI USB Dongle
- WVPC przekazal je poprzez USB Virtualization do maszynki XP
- zainstalowalem sterowniki na Virtual Windows XP

... karta działa :)

swoją drogą chętnie dowiem się jakie będą wyniki z skanerem :)


Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
michal_j
michal_j
13 pkt.
Nowicjusz
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
Ja też mam pytanie, bardziej związane z samym Windows Virtual PC. Jak rozumiem to kolejna wersja tego oprogramowania - i chciałbym zapytać czy usunięto limit rozdzielczości 1600x1200 ?
Mam większy monitor i czasem mnie skręca jak nie mogę na pełnym ekranie popracować.. :'(

A co do samego XPM, to moim zdaniem super rzecz.

Dzięki,
Pozdrawiam
M.
ttrojan
ttrojan
0 pkt.
Nowicjusz
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
Czy Windows XP mode działa na obu wersjach Windows 7, w sensie nz 32-bitowej i 64-bitowej, czy tak jak Hyper-V tylko na 64-bitowej?
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
Oczywiście - istnieją osobne paczki dla systemów x86, x64

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
Nie moge narazie tego potwierdzić, ale ten problem został już rozwiązany w Virtual PC 2007 SP1 -> http://support.microsoft.com/kb/958162. Jeśli uda mi się potwierdzić stan faktyczny Windows VPC, dam znać.

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
muek
muek
530 pkt.
Senior
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
To ja mam również pytanie czysto teoretyczne.
Jak wspomniałeś na początku wymagany jest "dodatek (wirtualna maszyna - Virtual Windows XP) dla Windows XP Mode ", który w wersji finalnej XPM będzie dostępny jak sam XPM poprzez Windows Update.
Domyślam się, że do Artykułu użyłeś stworzonego przez siebie obrazu vhd z Windows XP SP3. Nie chodzi mi o to jak uzyskałeś obraz, ale jak go wskazałeś do XPM. Rozumiem, że jest tam opcja typu Otwórz/Wskaż obraz - za pomocą Windows Update będzie się to robiło zapewnie automatycznie.
Jeżeli jest tak jak opisałem - czysto teoretycznie - czy można by wskazać obraz vhd z dowolnie zainstalowanym systemem, niekoniecznie XP i na przykład zamiast XP Mode mieć "Windows 98 Mode"?

PS:
- Dobry art.
- Nie ujmujmy Jackowi Doktórowi jego wkładu w Artukuły o Virtual PC 2007 :). Jacku wiedz, że my wiemy, że też dołożyłeś swoich starań.
Edytowano 1 raz. Ostatnio 2009-05-04 21:37:01 przez muek.
Gandalf_bialy
Gandalf_bialy
586 pkt.
Senior
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
Największą zaletą jaką tu widzę jest fakt, iż XP sp3 nie wymaga (tzn. jest zawarta w "pakiecie" :) ) oddzielnej licencji.
Takie działanie jak aplikacje zdalne wykorzystywałem w Parralers Desktop na Macu - Windows XP :)
Bardzo fajnie to wygląda i działa (przynajmniej tam) - jeśli tu nie będzie zbytnio zwalniać, to może być nieźle. Co prawda ograniczenie do procesorów wspierających wirtualizację nieco ograniczy zastosowanie, ale... po prostu kupując nowy sprzęt w firmie trzeba zwracać uwagę na pewne rzeczy ;)
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
dokładnie tak, z drugiej strony patrząc większość procesorów wspiera juz wirtualizację od jakiegoś czasu... a nie będziemy raczej instalować Windows 7 na komputerze sprzed 4 lat.

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
Gandalf_bialy
Gandalf_bialy
586 pkt.
Senior
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
Pewnie nie... (nie będziemy na takich "starych komputerach" instalować... :) ) Ale przy nowych warto pamiętać o tym wymogu, bo chociaż większość procesorów (prawie wszystkie, ale jak to się mówi - prawie robi wielką różnicę) wspiera, to intel potrafi wypuścić "okrojoną" wersję.
Oczywiście nie jest to problem - trzeba tylko o tym pamiętać :)

A w ogóle to oczywiście dzięki za art - przyda się może nawet do egzaminu :)
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
04-05-2009
oceń pozytywnie 0
Osobiście czuje, że pojawi się kilka pytań o kompatybilność i rozwiązywanie problemów... a wtedy oprócz uruchamiania w trybie zgodności z systemem, wlasnie xp mode może sie pojawić :)

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP
05-05-2009
oceń pozytywnie 0
Ja tylko nie rozumie dlaczego sa takie wymagania odnosnie procesorow, a produkt nie wspiera x64 systemow. To raczej pytanie do nowego WVPC, niz do XPM.

--
Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP
Moj Blog | W2k8 Blog | SEClub
Jeśli mój post na forum ułatwił Ci rozwiązanie problemu kliknij przycisk [pomógł mi]
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
05-05-2009
oceń pozytywnie 0
Jedyne co można przeczytać na stronach Microsoft w tym temacie "AMD-V and Intel VT are CPU-specific hardware virtualization features that must be enabled to utilize Windows Virtual PC"...narazie brak jakigoś obszernego dokumentu technicznego na ten temat

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
05-05-2009
oceń pozytywnie 0
2048x1920... to największa rozdzielczość z jaką pracuje nowy WVPC

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
jack
jack
1596 pkt.
Guru
05-05-2009
oceń pozytywnie 0
Ja mam pytanie o konta użytkowników w "XP mode". Tzn jakie ma prawa to konto tworzone przy konfiguracji i jakie są w nim obecne inne konta dostępne dla nas? Rozumiem że aplikcja instaluje sie z jakimiś zwiększonymi przywilejami? Jak to działa w AD?

Generalnie chodzi mi o sprawę uprawnień i wszystkiego co z tym związane, bo nie jest wyjaśnione nawet po co to konto proponowane przez kreator jest i co ono może.
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
05-05-2009
oceń pozytywnie 0
user domyślnie należy do lokalnych administratorów, a co do domeny to oczywiście ta wirutalna maszyna może stać się jej członkiem. Co do pozostałych kont i uprawnień to już można dowolnie zmieniać i nie zauważyłem w tej kwesti technicznych ograniczeń.

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
Karol Stilger Redaktor
Karol Stilger
3526 pkt.
Guru
MVP
05-05-2009
oceń pozytywnie 0
Niezły art brawo!

Karol Stilger Microsoft MVP
itblogs.pl grupa.szczecin.pl
gornikfan
gornikfan
17 pkt.
Nowicjusz
06-05-2009
oceń pozytywnie 0
Mam pytanko: jeśli chciałbym sobie tak wrzucić Linuxa to czy mogę? I jakim narzędziem mam sobie zrobić obraz który mogę wrzucić do Windows Virtual PC? Bo z tego co widzę to WVP może tylko gotowe już obrazy "odtwarzać".
Tomekkb
Tomekkb
0 pkt.
Nowicjusz
06-05-2009
oceń pozytywnie 0
witam
po zainstalowaniu windows 7 chciałem zainstalować Virtual XP postępując zgodnie z tym co piszesz ale w pewnym momencie a dokładnie po wyborze czy ma być aktualizowany czy nie biorę "next" i wtedy wyskakuje mi

""Virtual Windows XP" could not be started because hardware-assisted virtualization is disabled. Please enable hardware virtualization in the BIOS settings and try again"

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
gornikfan
gornikfan
17 pkt.
Nowicjusz
06-05-2009
oceń pozytywnie 0
Jaki masz procesor?

Zerknij tutaj: http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/support/configure-bios.aspx
Tomekkb
Tomekkb
0 pkt.
Nowicjusz
06-05-2009
oceń pozytywnie 0
Intel Core 2 Quad (Q6600) 2.4GHz

wcześniej już zaglądałem tam,
Intel Virtualization Technology - mialem ustawione(Yes)

ale teraz nie za bardzo rozumiem co dalej
mógłbyś mi wyjaśnić?
gornikfan
gornikfan
17 pkt.
Nowicjusz
06-05-2009
oceń pozytywnie 0
Sprawdź sobie w książeczce do płyty czy to jedyna opcja w BIOSie odpowiedzialna za wirtualizacje.
Tomekkb
Tomekkb
0 pkt.
Nowicjusz
06-05-2009
oceń pozytywnie 0
miałem tylko 2 książeczki: od procesora i od karty graficznej.
jack
jack
1596 pkt.
Guru
07-05-2009
oceń pozytywnie 0
Na stronie producenta zapewne można pobrać zarówno książeczkę jak i nową wersję BIOS. Jakoś nie wydaje mi się żeby był druga opcja, raczej nowszy BIOS by pomógł.
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
07-05-2009
oceń pozytywnie 0
Dokładnie tak jak mówi Jack, zaktualizuj bios i spróbuj ponownie... problem jest doskonale znany także w przypadku innych rozwiązań wymagających sprzętowego wsparcia wirtualizacji np. Hyper-V.

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
Tomekkb
Tomekkb
0 pkt.
Nowicjusz
07-05-2009
oceń pozytywnie 0
zainstalowałem najnowszego biosa pod moja płytę główną. i dalej wyskakuje ten błąd
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
07-05-2009
oceń pozytywnie 0
1) czy włączyłeś Intel-VT po upgrade biosu ?
2) może napisz co to za plytka i jaka tam wersje biosu wgrałeś ?

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
07-05-2009
oceń pozytywnie 0
...swoja drogą uruchom tą aplikacje (link) sprawdzającą zgodność sprzętu z wirtualizacją i podaj co napisała

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
Tomekkb
Tomekkb
0 pkt.
Nowicjusz
07-05-2009
oceń pozytywnie 0
1. Włączyłem
2. PG Intel DG35EC a BIOS Update [ECG3510M.86A]

Program:
- 64 - max bit lenght
- Yes - Hardware D.E.P
- Locked OFF - Hardware Virtualization
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
07-05-2009
oceń pozytywnie 0
Skoro zostało zwrócone "Locked OFF" tzn, że virtualizacja nie została włączona... zdam może głupie pytanie ale czy po zmianach w biosie wyłączyłeś i włączyłeś swój komputer - musi on wykonać zimny start, żeby zatwierdzić ustawienia.

Patrze także w opcje twojego biosu - jeśli powyższe nie jest przyczyną spróbuj włączyć jeszcze opcje NX oraz XD Technology.

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
Tomekkb
Tomekkb
0 pkt.
Nowicjusz
07-05-2009
oceń pozytywnie 0
wiem też mnie dziwiło że mam off.
Włączyłem virtualizacje zapisałem i komputer się zresetował.
30 min później nie był mi potrzebny to wyłączyłem wiec zalicza się to jako zimny start :)

zaraz sprawdzę XD i NX
Ziemek Borowski
Ziemek Borowski
08-05-2009
oceń pozytywnie 0
Głupie pytanie (nie googlałem jeszcze zbyt natarczywie, przepraszam) - da się auto publishnąć IE? Zwł. 6.0? :)

Pozdrawiam,

Ziemek
gornikfan
gornikfan
17 pkt.
Nowicjusz
08-05-2009
oceń pozytywnie 0
Gdzieś tam w dyskusji zagubiło się moje pytanie, więc chciałem zapytać ponownie:

"Mam pytanko: jeśli chciałbym sobie tak wrzucić Linuxa to czy mogę? I jakim narzędziem mam sobie zrobić obraz który mogę wrzucić do Windows Virtual PC? Bo z tego co widzę to WVP może tylko gotowe już obrazy "odtwarzać". "

Z góry dzięki za odp.
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
08-05-2009
oceń pozytywnie 0
Wejdź Start->All Programs->Windows Virtual PC->Virtual Machines

na górnym menu okna pojawi się opcja create vitual machine, obraz iso z linuxem podpinasz w ustawieniach maszyny.

Pamiętaj, że nie ma jeszcze komponentów integracyjnych dla llinuxa pod WVPC.

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
08-05-2009
oceń pozytywnie 0
Nie ma głupich pytań :)

Każdą aplikacje możesz udostępnić w ten sposób, wystarczy utworzyć skrót w menu start. Ważne jest by robić to w ścieżce "C:\Documents and Settings\All Users\Start Menu\Programs" bo to ona jest monitorowana i każda pojawiająca się tam aplikacje automatycznie (Auto Publish) otrzyma swój skrót na host.

Podsumowując: wykonaj skrót do IE w w/w ścieżce, odczekaj ok 1min i skrót pojawi się w wirtualnych aplikacjach na host.

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
gornikfan
gornikfan
17 pkt.
Nowicjusz
08-05-2009
oceń pozytywnie 0
Dzięki wielkie, nie zauważyłem tej opcji :) Wygląd typu folder mnie zmylił :)
Tomekkb
Tomekkb
0 pkt.
Nowicjusz
08-05-2009
oceń pozytywnie 0
Wielkie dzięki NX włączyłem ale nie wiem dlaczego jest taka słaba grafika jakby nie bylo sterowników wgranych
Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
09-05-2009
oceń pozytywnie 0
Za jakość grafiki odpowiadają "integration components" (musisz je zainstalować), pod windowsem nie powineś mieć problemów ale pod linuxem do czasu ich wydania niestety nie uzyskasz pełnej jakości pracy.

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
hocum
hocum
40 pkt.
Poczatkujacy
29-05-2009
oceń pozytywnie 0
ok, wszystko super dziala. Podoba mi sie polaczenie Virtualizacji z rozwiazywaniem problemow z kompaybilnoscia.
Interesuje mnie kiedy na VM bedzie mozna kozystac z dobrodziejstw 3D, powiedzmy wsparcie dla Autodesku lub Mayi.

A teraz pytanko : Jak sonfigurowac BCD pod W7 aby odpalac WinXP z obrazu VHD.


Kamil Skalski Ekspert WSS
Kamil Skalski
MVP
07-06-2009
oceń pozytywnie 0
Jak narazie możliwe jest podpinanie dysków wirtualnych vhd tylko z Windows 7 i Windows Server 2008 R2, inne systemy nie są wspierane.

Pozdrawiam,

Kamil

Blog - Komentarze o Windows Server 2008 i Bezpieczeństwie IT
M0rt1fer
M0rt1fer
1 pkt.
Nowicjusz
23-09-2009
oceń pozytywnie 0
Co może być przyczyną i jak ją wyeliminować tego że jak z XPMode odwołuję się (próbuję otworzyć/przenieść/skopiować) jakikolwiek plik znajdujący się na hoscie wyskakuje mi błąd "Error Copying File or Folder Cannot copy <nazwa pliku>: Cannot find the specified file. Make shure you specify the correct path and file name" i plik ten znika z hosta.

Pozdrawiam
M0t1fer
matiz87
matiz87
0 pkt.
Nowicjusz
07-03-2010
oceń pozytywnie 0

witam a ja mam taki problem robie wszytko tak jak jest napisane i kiedy juz dochodze do konfiguracji wirtualnej maszyny wyskakuje mi komunikat

"nie mozna uruchomix programu windows virtual pc w trakcie dzialania innego programu do obslugi wirtualizacji zamknij inne oprogramowanie do obslugi wirtualizacji i sprobuj ponownie"

dodam ze system jest swierzo postawiony i nie ma jeszcze na nim nic zainstalowanego

pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.