BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzyWMI jako obiektowa baza danych: Wprowadzenie (1/6)

07-06-2011 06:00 | Daniel Stefaniak
Przedstawiamy pierwszą część cyklu Daniela Stefaniaka pt. "WMI jako obiektowa baza danych". We wprowadzeniu poznamy podstawowe pojęcia związane z WMI.

Wstęp

W obliczu stale rozwijających się technologii informatycznych, specjaliści IT stoją przed ogromnym wyzwaniem: jak w sposób wydajny i nowoczesny zarządzać infrastrukturą komputerową? Część z nich decyduje się na rozwiązania doraźne: pisanie skryptów monitorujących, brak ochrony proaktywnej środowiska i skupienie się tylko na odpowiadaniu na awarie lub problemy, czy też w końcu zatrudnianie dodatkowych ludzi do pomocy. Takie działania niestety przynoszą straty. Głownie w postaci czasu, który mógłby zostać spożytkowany na rozwój infrastruktury i pracowników. Odpowiedzią na te problemy jest budowa standardów i procedur w przedsiębiorstwie. Zespół ponad trzech tysięcy specjalistów i przedstawicieli największych firm komputerowych na świecie stworzył model, który traktuje elementy infrastruktury jako obiekty i pozwala w sposób ściśle zdefiniowany nimi zarządzać czyli WBEM. Jedną z jego implementacji Windows Management Instrumentation będące tematem niniejszego opracowania.

Co to jest WBEM?

Żeby zacząć mówić o Windows Management Instrumentation, trzeba najpierw omówić Web-Based Enterprise Management, czyli w skrócie WBEM. Jest to zestaw standardów i wytycznych zainicjowanych przez przemysł, mających na celu ujednolicić technologię dostępu do informacji o komputerach obecnych w przedsiębiorstwie. Głównymi celami przyświecającymi tworzeniu WBEM były:

 • Zdalne zarządzanie aplikacjami
 • Zarządzanie kilkoma instancjami jednej aplikacji jak jednym obiektem
 • Standardowy interfejs dostępu do danych niezależny od platformy
 • Uniezależnienie zarządzanych komponentów od klienta
 • Publikowanie kluczowych informacji w przystępny sposób
 • Zabezpieczony dostęp do danych o sprzęcie na kliencie
 • Uniezależnienie się od sposobu prezentacji danych (GUI, BUI lub CLI)

  Standaryzacją specyfikacji zajęła się firma Distributed Management Task Force (DMTF), która opublikowała pełną specyfikację WBEM.

  Co to jest CIM?

  WBEM z kolei bardzo silnie korzysta z jeszcze jednego standardu DMTF – Common Information Model (CIM). Definiuje on, jak zarządzane elementy środowiska informatycznego są reprezentowane przez wspólny zestaw obiektów oraz relacji pomiędzy nimi. Celem powstania CIM było umożliwienie spójnego środowiska do zarządzania tymi obiektami w sposób całkowicie niezależny od ich producenta lub wydawcy (elementem może być sprzęt komputerowy, lub oprogramowanie).

  Common Information Model składa się z dwóch zasadniczych części:

 • Specyfikacja Infrastruktury CIM: definiuje architekturę oraz pojęcia CIM. W tym także język za pomocą, którego schemat CIM (oraz każdy schemat go rozszerzający) jest zdefiniowany, oraz metodę odwzorowywania CIM na inne modele informacji, jak na przykład SNMP. Architektura CIM jest oparta o UML, co pociąga za sobą podejście obiektowe do przetwarzanych danych. W związku z tym zarządzane elementy przedstawione są jako klasy, a relacje pomiędzy nimi jako asocjacje.
 • Schemat CIM: jest to uogólniony diagram, który definiuje podstawowy zestaw elementów środowiska informatycznego, takich jak: komputery, systemy operacyjne, sieci, oprogramowanie pośredniczące, użytkownicy, usługi i wiele innych. Jako, że większość dostawców dodaje swoje zachowania i dane do tych elementów, to Schemat CIM jest w pełni rozszerzalny.

  Całość specyfikacji CIM można ponownie znaleźć na stronach DMTF.

  Co to jest WMI?

  Microsoft opracował swoją implementację tych standardów i nazwał ją Windows Management Instrumentation (WMI). W oparciu o model CIM, WMI „opakowuje” obiekty COM odwołujące się komponentów Windows. Microsoft przygotowując nowe wersje oprogramowania (SQL Server, Exchange Server, Microsoft Office, Internet Explorer, Host Integration Server, Automated Deployment Services), od lat dostarcza rozszerzenia modelu CIM, dzięki którym można zarządzać tymi produktami w sposób ujednolicony. Funkcjonalność ta jest zapewniona poprzez udostępnienie modułów, którymi można zarządzać, w postaci klas WMI. Obiekty te mają pola klas zwracające informacje, oraz dostarczają metod pozwalających na wykonywanie akcji względem danej instancji lub kolekcji. Dostęp do składników infrastruktury jest realizowany poprzez element nazywany providerem (dostawcą). Jest on najczęściej zaimplementowany jako plik DLL napisany w C/C++, skompilowany jako obiekt COM, a następnie zarejestrowany na zarządzanym komputerze. Ponieważ provider w założeniu ma dostarczać pewnej dozy sprecyzowanych informacji, to repozytorium CIM zostało podzielone na logiczne części – przestrzenie nazw (namespace). Każdy taki twór logiczny zawiera zbiór providerów z odpowiadającymi im klasami charakterystycznymi dla danego fragmentu infrastruktury (np. RootDirectoryDAP dla Active Directory, RootSNMP for SNMP albo RootMicrosoftIISv2 dla IIS).

  Głównymi zaletami WMI są:

 • możliwość pracy w środowiskach rozproszonych – dzięki pełnej kompatybilności z DCOM i SOAP oraz wykorzystaniu mechanizmów zintegrowanego uwierzytelniania w środowiskach korporacyjnych (Kerberos i NTLM)
 • uniezależnienie się od sposobu dostępu do danych (patrz część Używane narzędzia i technologie)
 • łatwa rozszerzalność dzięki językowi Managed Object Format (MOF)

  W ujęciu bardziej szczegółowym budowę WMI opisuje poniższy rysunek:

  _

  Schemat budowy WMI

  W najbliższym czasie opublikowane zostaną kolejne elementy cyklu:

 • WMI jako obiektowa baza danych: Wprowadzenie (1/6)
 • WMI jako obiektowa baza danych: Budowa WMI (2/6)
 • WMI jako obiektowa baza danych: narzędzia dostępu do danych (3/6)
 • WMI jako obiektowa baza danych: WQL (4/5) (publikacja 14. czerwca 2011)
 • WMI jako obiektowa baza danych: praktyczne zastosowanie WMI (5/6) (publikacja 16. czerwca 2011)
 • WMI jako obiektowa baza danych: pliki MOF (6/6) (publikacja 21. czerwca 2011)

  Bibliografia

  Distributed Management Task Force, Inc. (2010). Common Information Model (CIM) Standards. Pobrano z lokalizacji http://www.dmtf.org/standards/cim

  Distributed Management Task Force, Inc. (2010). Web Services for Managememnt. Pobrano z lokalizacji http://www.dmtf.org/standards/wsman/

  Distributed Management Task Force, Inc. (2010). Web-Based Enterprise Management (WBEM). Pobrano z lokalizacji http://www.dmtf.org/standards/wbem/

  Jones, D. (2007). Using VBScript, WMI and ADSI Using VBScript,WMI,and ADSI to Automate Windows Administration. Sams Publishing.

  Microsoft. (2010). Microsoft Developer Network. Pobrano z lokalizacji http://msdn.microsoft.com/

  Microsoft. (2010, luty). Microsoft Knowledge Base. Pobrano z lokalizacji http://support.microsoft.com/

  Microsoft. (2010). Microsoft TechNet. Pobrano z lokalizacji http://technet.microsoft.com

  Russinovich, M. i Solomon, D. (2004). Microsoft® Windows® Internals, Fourth Edition: Microsoft Windows Server™ 2003, Windows XP, and Windows 2000. Microsoft Press.

  Tunstall, C. i Cole, G. (2002). Developing WMI solutions: a guide to Windows Management Instrumentation. Pearson Education, Inc.

  Weltner, T. (2009). Mastering PowerShell. Idera.

  Wilansky, E. (2002, marzec). WMIC – Take Command-line Control over WMI. Pobrano z lokalizacji http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb742610.aspx

   

   


 • Autor:


  Daniel Stefaniak

  Daniel Stefaniak
  (MVP, MCT, MCITP, MCTS, MCSA, MCP, CCNA)

  Administrator, trener i inżynier systemowy. Członek SEClub oraz jeden z liderów Polskiej Grupy System Center. Aktywnie pisze na blogach http://www.w-files.pl oraz http://blogs.technet.com/plsc/.
  MVP w kategorii Management Infrastructure
  tagi: WMI

  Komentarze 6

  Joanna Subik
  Joanna Subik
  325 pkt.
  Junior
  MVP
  07-06-2011
  oceń pozytywnie 0

  WMI jako obiektowa baza danych: Budowa WMI (2/5) (publikacja 9. czerwca 2011

   

  masz literówkę w ilości częsci (2/5)... a może powinnam powiedzieć "cyferówkę" :P.

   

  Merytorycznie bardzo fajnie, czekamy na wiecej. :)

  Pozdrawiam,

  www.joannasubik.pl

  Ziemek Borowski
  Ziemek Borowski
  07-06-2011
  oceń pozytywnie 0

  dzięki, poprawione.

   

  Ziemek Borowski - bywam na spotkaniach PEPUG i PInG

  Daniel Stefaniak Microsoft
  Daniel Stefaniak
  2337 pkt.
  Guru
  08-06-2011
  oceń pozytywnie 0

  dzięki :) mam nadzieję, że komuś się moje wypociny przydadzą ;)

  I was a PC, now I'm a server ;)
  http://w-files.pl

  leszek kozicz
  leszek kozicz
  3 pkt.
  Nowicjusz
  13-06-2011
  oceń pozytywnie 0

  Dobre poukładanie wiedzy.

  Dzięki.

   

  sosenki
  sosenki
  1019 pkt.
  Senior
  28-07-2011
  oceń pozytywnie 0

  very nice !

   

  pzdr

  Daniel Stefaniak Microsoft
  Daniel Stefaniak
  2337 pkt.
  Guru
  28-07-2011
  oceń pozytywnie 0

  dzieki :)

  I was a PC, now I'm a server ;)
  http://w-files.pl

  pkt.

  Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.