BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzyWywiad z Darkiem Porowskim, MVP w kategorii Virtual Machine

15-02-2011 01:29 | Dariusz Porowski
Przedstawiamy wywiad z Darkiem Porowskim, MVP w kategorii Virtual Machine.

• Ziemek Borowski: Gratulacje! Jak to jest być MVP?

Darek Porowski: Dziękuję bardzo. Tym bardziej się cieszę, że jestem pierwszym MVP w Polsce z wirtualizacji w kategorii Virtual Machine. Jak to jest być MVP? Nie ma co ukrywać, że to miłe uczucie, które motywuje do dalszego działania. Natomiast co do pełnego opisania tego faktu to najpierw muszę troszkę pobyć tym MVP i zobaczyć jak to jest, poznać środowisko tego prestiżowego grona. W tej chwili za dużo nie mogę powiedzieć – jestem „świeżak” w rodzinie.

• A czym Twoim zdaniem podpadłeś, że zostałeś w ten sposób wyróżniony?

Jest to idealne pytanie do firmy Microsoft, a dokładniej do zespołu odpowiedzialnego za nominacje MVP. Ja jedynie domyślam się, że za działalność społecznościową na kilku płaszczyznach. Jestem współzałożycielem i liderem grupy offline w Łodzi – Łódzka Grupa Profesjonalistów IT & .NET. Od września 2010 również jednym z liderów grupy PInG (Polish Infrastructure Group). Miałem przyjemność zakładać portal VirtualStudy.pl, który głównie propaguje tematykę związaną z technologiami Microsoft. Staram się pomagać użytkownikom forum WSS.pl i działać na rzecz promocji i rozwoju portalu. Kilka razy w roku zdarza mi się występować również na konferencjach i spotkaniach grup w roli prelegent. Pozostając w temacie konferencji, również miałem przyjemność organizować / współorganizować kilka np. C2C 2009, Windows Community Launch, DevDay 2010, Majówka technologiczna, Visual Studio Community Launch… kolejne w planach :)

• Kojarzę Cię od kilu lat: poza naszym portalem przede wszystkim z aktywnego działania w części łódzkiej społeczności specjalistów IT. Powiedz coś o Waszej grupie: kiedy się spotykacie, gdzie, jak można się z Wami skontaktować?

Co do WSS.pl to faktycznie jakiś czas tutaj jestem… z tego co pamiętam odwiedzam od ok. 2004 roku natomiast jako zarejestrowany użytkownik od 2005. W okolicach 2008 roku zacząłem bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu portalu i pomagać na forum. Co do grupy offline to masz rację – razem z Jakubem Binkowskim założyliśmy „Łódzką Grupę Profesjonalistów IT & .NET” w grudniu 2008 roku i aktywnie ją prowadzimy do dziś. Grupa jest chyba na chwilę obecną jedyną grupą, która skupia zarówno programistów oraz specjalistów IT i nie jest ukierunkowana na jedną technologię. Ja jestem liderem sekcji „IT Pro”, natomiast Jakub sekcji „Dev” – dobrze się dogadujemy i uzupełniamy w prowadzeniu grupy. W związku z tym, że są dwie główne sekcje to spotkania odbywają się 2 razy w miesiącu – w 1-szy (sekcja „Dev”) i 3-ci (sekcja „IT Pro”) czwartek miesiąca od 18:00. Od samego początku do dziś spotykamy się w sali konferencyjnej w Centrum Komputerowym ZETO S.A., któremu bardzo dziękujemy za wsparcie. Grupa ma swoją stronę w ramach portalu WSS.pl pod adresem http://Grupy.WSS.pl/Lodz. Na stronie znajdują się wszelkie informacje kontaktowe, jak również informacje o spotkaniach.

• Powiedz coś proszę o tym czym się zajmujesz na co dzień, z jakimi środowiskami się stykasz, z jakimi technologiami pracujesz? Ponoć poza wirtualizacją twoim podstawowym narzędziem pracy do niedawna był Small Business Server? :)

W chwili obecnej pracuję jako Inżynier Systemowy w firmie ISCG Sp. z o.o., gdzie moim środowiskiem pracy jest infrastruktura klienta. W związku z tym nie mam stałego środowiska do utrzymania. Pracuję w takim środowisku jakie posiada aktualny klient. Klienci firmy to zazwyczaj instytucje, organizacje i firmy z sektora średniego i dużego. Podsumowując… od kilkunastu do kilkuset serwerów, od kilkudziesięciu do kilku tysięcy stacji roboczych. Co do technologii to firma wdraża głównie rozwiązania firmy Microsoft, co mi bardzo odpowiada. Moja dziedzina to Wirtualizacja i Infrastruktura, czyli np.: Hyper-V, AD, RDS, System Center, Windows Server & Client Deployment.

SBS faktycznie był pewnym epizodem zawodowym w moim życiu, lecz nigdy nie miałem do niego słabości, aby go wyjątkowo promować i zajmować się głębiej. Obsługiwałem zewnętrznie kilka firm z tym systemem.

• Jak nadążasz za rozwojem wykorzystywanych przez Ciebie technologii? Co czytasz? Z kim rozmawiasz?

Nie nadążam, tak mi się czasem wydaje ;) Jednak staram się codziennie poświecić kilka chwil na przeczytanie czegoś nowego lub przetestowanie jakiegoś pomysłu w labie. Czytam sporo książek, jestem od nich uzależniony i nigdy nie szkoda mi pieniędzy na nie (choć nie ukrywam, mogłyby być tańsze) – większość jest z MS Press, lecz inne wydawnictwa też się znajdują np.: Sybex, Helion. Poza książkami oczywiście Internet, lecz tutaj głównie mam w czytniku RSS strony poświęcone wirtualizacji oraz blogi. Nie mam stałego grona osób, z którymi rozmawiam – ciekawe dyskusje na różne tematy IT są zazwyczaj podczas spotkań grup offline oraz konferencjach. Dzięki nim wbrew pozorom można się sporo praktycznych informacji dowiedzieć. Tego typu dyskusji nie ma w firmach, między współpracownikami czy na forum Internetowym. Dzięki temu, że zostałem MVP to uzyskałem dostęp do listy dyskusyjnej, w której znajdują się osoby z grupy produktowej Microsoft od wirtualizacji oraz inni MVP z mojej kategorii. W tej formie wirtualnej dyskusji występują naprawdę ciekawe konwersacje.

• Podobno jesteś świetnym tancerzem? Zajmujesz się tańcem czysto amatorsko czy też startujesz np. w jakichś konkursach?

Tancerz to osoba dla mnie, która zawodowo tańczy. Ja jestem jedynie amatorem tańca. Taniec sprawia mi bardzo dużo frajdy i nie wyobrażam sobie abym porzucił to hobby. Interesują mnie głównie tańce latino takie jak np. Salsa, Cha-Cha Kubańska, Bachata oraz najbardziej ulubione Salsa Kubańska i Rueda De Casino. Ostatnio również mam fascynację tańcami z Angoli takimi jak Kizomba i Zouk. O konkursach nigdy nie myślałem i raczej nie czuję takiej potrzeby, aczkolwiek miałem przyjemność kilka razy występować na różnych wydarzeniach oraz pokazach. Zdarzyło mi się nawet wystąpić na deskach teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi w spektaklu tanecznym – co było ciekawym doświadczeniem.

• A co poza tym robisz w czasie, gdy nie czytasz listy wszystkich polityk GPO (lub nie zajmujesz się podobnymi nudnymi, acz potrzebnymi rzeczami?)

Życie pozazawodowe mam nie nudne i nie mogę na nie narzekać – chętnie poświęciłbym na nie więcej czasu. Większość wolnego czasu poświęcam na sport, głównie taniec. Natomiast taniec nie jest jedynym sportem jaki uwielbiam. Uprawiam również amatorsko kolarstwo górskie i z tego powodu od czasu do czasu zdąży mi się brać udział w maratonach MTB. Inne zajęcia również się zdarzają ale na mniejszą skalę i nieregularnie np.: pływanie.

• Gdybyś mógł zadać pytanie Steve Ballmerowi jedno pytanie o Microsoft – jak by ono brzmiało?

Steve, kiedy będzie dostępny Marketplace dla Windows Phone w Polsce? Przez to nie biorę pod uwagę zakupu telefonu z Windows Phone 7, a jestem zwolennikiem produktów spod znaku Twojej firmy.

• Co masz w torbie razem z komputerem?

Microsoft Presenter Mouse, 2 kable sieciowe – krosowy i prosty, scyzoryk, taśmę klejącą, kilka czystych płyt CD/DVD, 2 dyski USB, 2 kable USB, 2 PenDrive, gumy do żucia, zapasowe akumulatorki do myszki, ołówek.

• Wymień proszę Twoich 5 (tylko 5) ulubionych światowych MVP?

Dlaczego tylko 5-ciu? Hmm… to w kolejności alfabetycznej:

 • Johan Arwidmark
 • Mohamed Fawzi
 • Aidan Finn
 • Andy Malone
 • Lai Yoong Seng
 • A kogo cenisz w polskiej społeczności?

  Generalnie każda osoba, która wnosi coś dla społeczności jest cenna. Pozwolę ograniczyć się do 15 osób, bo inaczej lista byłaby bardzo długa J Kolejność alfabetyczna:

  • Jakub Binkowski
  • Michał Bojko
  • Ziemowit Borowski
  • Jacek Doktór
  • Paulina Januszkiewicz
  • Mariusz Koprowski
  • Tobiasz Koprowski
  • Tomasz Onyszko
  • Piotr Pawlik
  • Paweł Potasiński
  • Daniel Stefaniak
  • Robert Stuczyński
  • Joanna Subik
  • Grzegorz Tworek
  • Tomasz Wiśniewski

  • Co ciekawego ostatnio czytałeś?

  Książkę Jacka Światowiaka o Forefront.

  • Chciałbyś coś przekazać naszym czytelnikom?

  Aktywnie uczestniczcie w dyskusjach na forum, szczególnie jeżeli jesteście w fazie „readerów” – każda informacja jest cenna! Rozwijajcie portal merytorycznie pisząc artykuły, porady, newsy, etc. WSS.pl to wspaniałe miejsce, które istnieje dzięki Wam – społeczności!

  • Gdzie Cię można spotkać on-line?

  • WSS.pl – czyli ten portal
  • blog.porowski.pro – mój blog o społeczności, wydarzeniach IT, certyfikatach i innych technicznych mniej lub bardziej ważnych rzeczach
  • VirtualizationGeek.PL – mój drugi blog poświęcony wyłącznie wirtualizacji wg Microsoft – informacje i wpisy techniczne

 • Dariusz Porowski Microsoft MVP – Virtual Machine. Inżynier Systemowy w firmie ISCG Sp. z o.o. oraz CEO i Trener w firmie Merago. Specjalista w obszarze technologii serwerowych, infrastruktury oraz wirtualizacji opartej o rozwiązania firmy Microsoft. Pasjonat rozwiązań szeroko pojętej wirtualizacji, dynamicznych środowisk IT oraz narzędzi z rodziny System Center. Posiada certyfikaty: MCT, MCITP, MCTS, MCSA, MCP.

  Jest liderem i współzałożycielem grupy użytkowników w Łodzi - Łódzka Grupa Profesjonalistów IT & .NET oraz jednym z liderów grupy PInG - Polish Infrastructure Group. Występuje jako prelegent na spotkaniach społeczności IT, konferencjach oraz warsztatach.

  Prywatnie uprawia amatorsko kolarstwo górskie oraz uskuteczniam tańce głównie przy kubańskich rytmach.

tagi: MVP

Komentarze 0

pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.