BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzyWywiad z Łukaszem Gralą, MVP SQL Server

29-01-2012 15:57 | Łukasz Grala
Zapraszamy do lektury wywiadu z Łukaszem Gralą, trenerem, niezależnym konsultantem, wyróżnionym przez Microsoft tytułem Most Valued Professional w zakresie SQL Server.

Gratulacje! To już druga nominacja – jak to jest być MVP?

To bardzo duże wyróżnienie, miłe uczucie znaleźć się w gronie wybitnych ludzi. Przynajmniej grono MVP z SQL Server to dla mnie wiele nazwisk dobrze znanych z książek, artykułów, konferencji i blogów. Teraz ja jestem już drugi rok w tym zacnym gronie. Nie będę ukrywać, że samo zamknięte forum jest skarbnicą wiedzy o SQL Server i BI.

Powiedz proszę coś o swojej aktywności: jak zaczynałeś przygodę z technologiami infromacyjnymi?

Informatyka jest moją pasją już od szkoły podstawowej. Czyli będzie to już ćwierć wieku. Rozpoczynałem jak większość tego pokolenia od maszyn typu ZX Spectrum, Commodore, w liceum już Amiga to była maszyna J. Na niej miałem pierwszego Pascala no i oczywiście Cywilizację. Jeszcze w liceum przesiadłem się na tzw. PeCeta. 386,486sx,486dx/2...i poszło... Liceum wybrałem o profilu informatyczny, potem uczelnie informatyczne.  Zawsze fascynowały mnie bazy danych, podstawy matematyczne informatyki, sztuczna inteligencja i optymalizacja algorytmów. Stąd moje kierunki w życiu zawodowym czyli bazy danych i eksploracja danych (rozwiązania BI). Przez 6 lat prowadziłem różne duże projekty ERP i BI dla niemieckiego producenta dużego oprogramowania branżowego, bardzo dobrze poznałem procesy dużych przedsiębiorstw produkcyjno – handlowych, potem już wkroczyłem tylko w technologię Microsoft. Przestając wdrażać duże systemy ERP znalazłem trochę czasu by móc wiedzą dzielić się ze społecznością. Bardzo to polubiłem i staram się robić to cały czas.

Powiedz coś proszę o tym czym zajmujesz się na co dzień, z jakimi środowiskami się stykasz, z jakimi technologiami pracujesz?

W chwili obecnej jestem zarówno architektem i konsultantem w zakresie SQL Server, BI i SharePoint, ale także trenerem tychże rozwiązań. Prowadzę certyfikowane szkolenia, a także tworzę własne. Prowadzę również zajęcia na wyższych uczelniach. Głównie środowisko Windows. Produkty Microsoft, wyspecjalizowałem się w wąskiej działce bazy i hurtownie danych na SQL Server, rozwiązania Business Intelligence Microsoftu (Reporting Services, Analysis Services, Integration Services, PowerPivot), a także SharePoint pod kątem infrastruktury, integracji BI, wyszukiwania, optymalizacji wydajności. Lubię zarówno projektować i tworzyć rozwiąznia, jak i optymalizować i tuningować istniejące. Chciałbym mieć czas poznawać konkurencyjne produkty, ale najzwyczajniej w świecie mi go brakuje. To chyba największy problem pasjonatów informatycznych. Podsumowując bardzo lubię to co robię.

SQL Server i BI: ponoć są lepsze rozwiązania. Co jest takiego niesamowitego w tej platformie że się na niej skupiasz?

Dawno temu pracowałem z bazami Oracle, wówczas SQL Server były to wersje 6.5 - 7. SQL Server z całą pewnością w wielu obszarach dogonił konkurencje, pewnie możnaby znaleźć obszary gdzie i wyprzedził. Kolejna rzecz jest dobranie odpowiedniego rozwiązania do potrzeb organizacji. Nie jest sztuką przeinwestować rozwiązanie. Jeśli chodzi o BI to widać po tegorocznym tzw. kwadracie Gartnera – MS jest liderem rozwiązań BI. Rozwiązania te są zarazem elastyczne, jak i uniwersalne. Łatwe do wdrożenia i integracji. Co ważne uzupełniają się w każdym zakresie. Fascynują mnie zmiany zachodzące w produktach Microsoft dotyczące SQL Server i BI. Bardzo śledzę powstający nowy model semantyczny rozwiązań BI – Business Intelligence Semantic Model, który tworzy inne podejście do budowania i projektowania rozwiązań BI. Nowy tryb pracy Analysis Services i nowe możliwości dające nam VertiPaq, PowerPivot i projekt Crescent. Ciekawym elementem układanki Microsoft jest również tzw. chmura, a dokładnie SQL Azure.  Firma Microsoft stworzyła kilka produktów SQL Server z możliwościami BI, SharePoint, oraz Azure dające niesamowite możliwości budowania doskonałej platformy informacyjnej właściwie dla każdej wielkości firmy. Nic tylko działać J

Jak nadążasz za rozwojem wykorzystywanych przez Ciebie technologii? Co czytasz? Z kim rozmawiasz? Co oglądasz?

Najpierw należałoby się zastanowić czy nadążam? J Przynajmnjie staram się. Głównie to dokumentacje produktów, ale także blogi, strony grup produktowych Microsoft, od ponad roku bardzo cenna dla mnie jest grupa MVP SQL Server, spotkania społeczności, konferencje IT, Technet i MSDN. Najwięcej jednak wiedzy zdobywa się na testowaniu, wdrażaniu.. Dużą część czasu spędzam na emiprycznych testach. Buduje środowiska testowe i działam. Uczestniczę także w wielu ciekawych projektach dużych firm i korporacji, gdzie mam okazję swoje doświadczenie przenieść na produkcyjne środowiska. Tam jednak wdraża się rzeczy już dobrze sprawdzone i przetestowane, a nie nowinki które staram się badać i poznawać we własnym zakresie. Dla przykładu. Od września ubiegłego roku testuje SQL Server Denali, sam wiesz kiedy będe mógł go produkcyjnie użyć J

A co poza tym robisz w czasie który niektórzy próbują nazywać wolnym?

Czas wolny, jak każdy mam go mało. Staram się zawsze go spędzać z rodziną, ale często też i z aparatem fotograficzny. Fotografuje już od 30 lat. Od czasu, gdy fotografia stała się tak powszechna mniej lubię dzielić się tym z innymi. Wielką pasją moją jest muzyka. Mam dużą kolekcję płyt, większa część z nich to obszary jazzu ale i nie tylko. Poza słuchaniem czytam też o muzyce i sam delikatnie próbuje na gitarze klasycznej, a ostatnio na tzw guitalele.

Gdzie Cię można spotkać on-line? A off-line?

Jeśli chodzi o społeczności to można mnie spotkać prawie wszędzie J Przede wszystkim PLSSUG (Polish SQL Server User Group), gdzie jestem jednym z liderów. Spotkania miłośników SharePoint, ostatnio nawet na grupie WGUiSW. Na konferencjach organizowanych w ramach SQL Day, TimeForSharepoint, CodeCamp, C2C, digiGrilz a w najbliższym czasie na konferencji MTS 2011 (gdzie będe prelegentem i ekspertem). Bywam również w świecie online – portal wss i virtualstudy, artykuły i webcasty na polskim TechNet, a także prowadzę dwa blogi jeden o SQL Server i wszystkim w około – SQLResearch.com, a drugi o PowerPivot, a także o VertiPaq, Crescent – powerpivot.info.pl

Wybierasz się na MVP Global Summit?

Jestem niezależnym architektem, konsultantem i trenerem. Ciężko mi tej chwili coś takiego zaplanować, gdyż to tak naprawdę zależy od projektów w których akurat będe uczestniczył. Czas planuje zawsze na najbliższe 3 miesiące. Bardzo chciałbym, ale zobaczymy jak wyjdzie.

Gdybyś mógł zadać pytanie Steve Ballmerowi jedno pytanie o Microsoft – jakby ono brzmiało?

Dlaczego egzaminy na MCM są takie drogie J. A tak poważnie dlaczego certyfikacja jest tak zaniedbana. Możę nie sama certyfikacja, ale postrzeganie certyfikatów, a raczej coraz mniejsza ich wartość na rynku pracy. Dlaczego nie robi się z tego wartości?

Co masz w torbie razem z komputerem?

Dobre pytanie. Dużego J notebooka, który ma odpowednią pamięć ram, dwa dyski i kilka corów by dobrze działały na nim rozwiązania serwerowe, gorzej z jego baterią, więc w plecaku jest również netbook, żeby czas w podróży nie był zmarnowany – SQL Server na nim chodzi J. Dwie myszki, dwa pendrivy, dysk twardy, wskaźnik prezentacyjny, przejściówka z USB na RS232. Kalendarz i notatnik.

Wymień proszę Twoich 5 (tylko 5) ulubionych światowych MVP?

Faktycznie to tylko. Jestem zmuszony ograniczyć to do świata SQL i BI. Na pewno Kalen Delaney, Itzik Ben-Gan,  Paul S. Randal, Kimberly L. Tripp i może Marco Russo.

A kogo cenisz w polskiej społeczności? (będę sadystą: 5 osób)

Faktycznie sadyzm... Mamy tak wspaniałą, pełną wielu ciekawych osobowości społeczność IT. Jest kilka osób którzy robią ciekawe konferencje SQL Day i TimeForSharepoint. Są liderzy mojej grupy PLSSUG... Portale wss i virtualstudy. No dobra. Paweł Potasiński, Marcin Szeliga, Damian Widera, Grzegorz Stolecki – jako jedno ciało PLSSUGowe, Robert Stuczyński za VirtualStudy.pl, Ziemka Borowskiego za WSS.pl, newsy, offline i ciekawe publikacje okołoinfromatyczne, Paulinę Januszkiewicz za parytety J. I jeszcze Jakuba Gutkowskiego za osobowość.

Co ciekawego ostatnio czytałeś?

Dokumentacje Denali J. A tak poza pracą to „Historie Jazzu. 100 wykładów” – muzyka Jacka Niedziela.

Chciałbyś coś przekazać naszym czytelnikom? 

W roku premiery SQL Server 2012 szczególnie chciałem zaprosić na tego roczną edycję SQL Day 2012. Wszyscy Ci, co widzieli moją i Damiana sesję na MTS2011 będą mogli wiele tematów rozwinąć. W tym roku po raz pierwszy SQL Day będzie imprezą kilku dniową, będą warsztaty i goście zagraniczni. Będzie doskonała okazja porozmawiać w gronie ekspertów i pasjonatów rozwiązań SQL Server. Z całą pewnością będę tam, również w roli prelegenta. 

Źródło: Wywiad własny

Komentarze 0

pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.