BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzyWywiad z Pawłem Wilkoszem - MVP w kategorii SQL Server

31-01-2011 22:33 | Piotr Pawlik
Zapraszamy do wywiadu, który Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl) przeprowadził z Pawłem Wilkoszem (lider PLSSUG Kraków, Inżynier Oprogramowania). W wywiadzie można znaleźć wiele ciekawostek z życia świeżo upieczonego MVP w kategorii SQL Server.

Zapraszamy do wywiadu, który Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl, SQL Server MVP) przeprowadził z Pawłem Wilkoszem (SQL Server MVP, lider PLSSUG Kraków, Inżynier Oprogramowania). W wywiadzie można znaleźć wiele ciekawostek z życia świeżo upieczonego MVP w kategorii SQL Server, który nominację otrzymał w Styczniu 2011.

Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl): Gratuluję świeżo upieczonemu MVP w kategorii SQL Server! Jak myślisz, dlaczego firma Microsoft wyróżniła Cię tą nagrodą?

Paweł Wilkosz (SQL Server MVP): Dziękuję za gratulacje! Jest to dla mnie wielki zaszczyt - być 10-tym MVP w kategorii SQL Server w Polsce. Natomiast pytanie, dlaczego firma Microsoft wyróżniła mnie tą nagrodą, należy kierować do Microsoft-u. Jak zapewne wiecie, nie otrzymujemy formalnego uzasadnienia decyzji. Mogę się tylko domyślać, iż nominację otrzymałem za działalność w społeczności PLSSUG (kieruję oddziałem krakowskim tej grupy), być może za zaangażowanie w ruch Open Source albo za współorganizowanie warsztatów SQL Server wraz z PLSSUG Katowice... Tak naprawdę decyzja ta nadal pozostaje również i dla mnie tajemnicą, co - według mnie - podnosi prestiż tej nagrody.

Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl):  Co sądzisz o programie MVP? Jak można według Ciebie zostać MVP?

Paweł Wilkosz (SQL Server MVP): Program MVP w Polsce pomaga nagrodzić osoby najbardziej zasłużone dla społeczności online i offline za ich wkład w formowanie grup pasjonatów technologii Microsoft. Program potrafi wyłowić osoby, które nadal są w stanie po 8 godzinach ciężkiej pracy opowiadać o informatyce, technologiach, programowaniu, nie oczekując niczego w zamian. Odpowiadając na drugie pytanie: "Jak można według Ciebie zostać MVP?" powiem krótko - większy czy mniejszy wysiłek zostanie wcześniej czy później zauważony - tak, jak to miało miejsce w moim przypadku.

Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl):  Jak to się stało, że zacząłeś interesować się akurat systemem SQL Server?

Paweł Wilkosz (SQL Server MVP):Zawsze interesowałem się systemami bazodanowymi. Eksperymentowałem z Firebird, PostgreSQL, ale żaden z tych systemów nie zaspokajał w pełni moich potrzeb i ciekawości. Na studiach poznałem SQL Server i się już z nim nie rozstałem. Zainteresowała mnie nie tylko paleta narzędzi wspomagających pracę tego serwera, ale również świetna dokumentacja w formie Books Online czy MSDN, wzbogacona o przykłady oraz tzw. Case Study, które pomagają lepiej zrozumieć dane zagadnienie.

Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl):  Które obszary systemu SQL Server interesują Cię najbardziej?

Paweł Wilkosz (SQL Server MVP): Sądzę, iż najbardziej interesująca jest platforma BI. Pasjonuję się budową i eksploatacją hurtowni danych, oraz wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi jakie dostarcza Microsoft SQL Server do tworzenia systemów klasy Business Intelligence.

Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl):  Czy trudno jest być liderem grupy pasjonackiej? Na czym polega Twoja rola w krakowskim oddziale Polskiej Grupy Użytkowników SQL Server (PLSSUG)?

Paweł Wilkosz (SQL Server MVP): Na pewno nie jest łatwo. Lider musi zadbać o wynajęcie sali (w naszym przypadku również przygotowanie komputerów), stworzenie planu prezentacji, zachęcanie uczestników do wystąpień publicznych, zorganizowanie sponsoringu oraz ciągłą troskę o podnoszenie jakości spotkań. Na szczęście członkowie oddziału krakowskiego są niezwykle profesjonalni i chętni do współpracy, a dzięki uprzejmości J.M. Rektora WSZiB (gdzie odbywają się spotkania) mamy zapewniony dostęp do laboratorium komputerowego. Na comiesięcznych spotkaniach każdy z uczestników może przerobić przykłady "na żywo" we własnym zakresie i tempie. Nie mogę zapomnieć oczywiście o dwóch osobach: Tomku Liberze i Karolu Chrapku, którzy dbają o skonfigurowanie wirtualnych maszyn przed spotkaniem.

Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl):  Jak zachęciłbyś osoby pracujące na co dzień z systemem SQL Server do uczestnictwa w spotkaniach i konferencjach organizowanych przez grupę PLSSUG?

Paweł Wilkosz (SQL Server MVP): Grupy społecznościowe są świetnym miejscem do poznania nowych osób, wymiany doświadczeń, dowiedzenia się czegoś nowego o technologii, z którą pracuje się na co dzień oraz pomocy w rozwiązaniu typowych problemów. Jak pokazało doświadczenie, konferencje organizowane przez PLSSUG, chociażby SQL Day, utrzymywane są na wysokim poziomie i skupiają wokół siebie prelegentów przemawiających na największych światowych konferencjach. Do tej pory udało nam się utrzymać bezpłatny charakter zarówno spotkań regularnych jak i konferencji, czy warsztatów i nie zamierzamy tego zmieniać.

Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl):  Jakich technologii używasz na co dzień w pracy? Które z tych technologii mają według Ciebie największą przyszłość?

Paweł Wilkosz (SQL Server MVP): W mojej pracy zawodowej spotykam się z wieloma technologiami Microsoft tj. SQL Server, .NET Framework czy SharePoint. Przyszłość, według mnie, należy do systemów budowanych w oparciu o model "Software as a Service (SaaS)" oraz do urządzeń mobilnych. Dlatego ostatnio dużo czytam o technologii Windows Azure oraz o systemie Windows Phone 7.

Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl):  Jako SQL Server MVP możesz dyskutować z pracownikami z grup produktowych i innymi MVP o przyszłości systemu SQL Server. Czy zamierzasz jako MVP wspierać rozwój tego systemu i jakie są Twoje oczekiwania wobec jego następnej wersji (Denali)?

Paweł Wilkosz (SQL Server MVP): Oczywiście, zawsze chętnie podejmę się każdej inicjatywy związanej z rozwojem produktu SQL Server. Nowa wersja SQL Server "Denali" przyniosła użytkownikom kilka nowych usprawnień w  High Availability (HADR, AlwaysOn), optymalizacji w zakresie realizacji wykonywania zapytań czy usprawnień w codziennej pracy z plikami binarnymi BLOB. Moje ciche i skromne oczekiwania krążą wokół emulatora środowiska SQL Azure dla lokalnej stacji bazowej (aplikacje .NET już taki emulator mają!).

Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl):  Jakie są Twoje plany dotyczące działań w społecznościach IT na obecny rok?

Paweł Wilkosz (SQL Server MVP): Przede wszystkim kontynuować cele z ubiegłego roku, ponownie zorganizować warsztaty SQL Day Workshop oraz nawiązać współpracę z większą liczbą partnerów.

Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl):  Czym się interesujesz poza IT?

Paweł Wilkosz (SQL Server MVP): Poza IT interesuję się malarstwem impresjonistycznym oraz sportem (regularnie biegam, gram w squash-a). Wolne chwile, szczególnie długie, zimowe wieczory lubię spędzić z dobrą książką bądź dramatem psychologicznym.

Paweł Potasiński (Redaktor WSS.pl):  I na koniec, gdybyś miał polecić czytelnikom portal WSS.pl, to co wymieniłbyś jako główne zalety naszego portalu?

Paweł Wilkosz (SQL Server MVP): Portal WSS jest niezastąpioną skarbnicą wiedzy. Można na nim znaleźć nie tylko szczegółowe informacje na temat interesujących nas technologii, ale również zadać pytanie ekspertom. Myślę, iż portal powinien być zawsze pod ręką dla osoby, która w IT chce zostać profesjonalistą.

Paweł Wilkosz

Paweł WilkoszPaweł Wilkosz pełni funkcję lidera PLSSUG Kraków od stycznia 2009r. Na co dzień pracuje jako Inżynier Oprogramowania w firmie Motorola Solutions, Inc. Paweł pasjonuje się relacyjnymi bazami danych oraz rozwiązaniami klasy Business Inteligence ze szczególnym naciskiem na  Microsoft SQL Server. W styczniu 2011 laureat nagrody Microsoft MVP - Most Valuable Professional (SQL Server). Chętnie zagłębia się w wewnętrzne mechanizmy serwera SQL oraz możliwości integracji i adaptacji danych do innych, nie tylko komercyjnych rozwiązań. Swoje spostrzeżenia publikuje na łamach magazynu Software Developer's Journal oraz aktywnie uczestnicząc w rozwoju produktów Open-Source (głównie w zakresie tworzenia rozszerzeń i komponentów BI).

Prywatnie i zawodowo miłośnik lekkich metodologii wytwarzania oprogramowania (posiadacz certyfikatów Certified Scrum Master i Certified Scrum Professional). Prelegent na konferencjach krajowych i zagranicznych z zakresu inżynierii oprogramowania i technologii baz danych.

Paweł w offline-owej społeczności ceni sobie najbardziej zaangażowanie członków gotowych do dzielenia się swoją cenną wiedzą i doświadczeniem, zdobywanym niejednokrotnie przez długie lata. Jako lider PLSSUG Kraków, swoje cele koncentruje wokół rozszerzania współpracy i promocji grupy wśród partnerów polskich i zagranicznych.

tagi: MVP SQL

Komentarze 4

Tobiasz Janusz Koprowski Ekspert WSS
Tobiasz Janusz Koprowski
787 pkt.
Senior
MVP
01-02-2011
oceń pozytywnie 0

Gratki Paweł... i Paweł :)

Anorak

Microsoft Registered User No 497509
Some Certification successed. Some others... still in progress
-----
Find a Better Way of Life
[ GITCA ] | [ PASS ] | [ BLOG ] | [ BLOG ]

Dariusz Brejnak Ekspert WSS
Dariusz Brejnak
1156 pkt.
Senior
01-02-2011
oceń pozytywnie 0

Moje gratulacje Pawle ! :D (b) (b) (b)

_______________________

Pozdrawiam,

Dariusz "DBSoft" Brejnak

(MCP,MCTS-SQL Server 2008 Database Development, Implementation and Maintenance)

Jeśli rozwiązałem problem, kliknij na "Rozwiązanie" , jeśli pomogłem kliknij na "Pomógł mi".

Pawel Wilkosz
Pawel Wilkosz
7 pkt.
Nowicjusz
MVP
01-02-2011
oceń pozytywnie 0

Wielkie dzięki chłopaki!

Piotr Miś
Piotr Miś
521 pkt.
Senior
01-02-2011
oceń pozytywnie 0

Również gratuluję :)

Piotr 'Misieq' Miś

pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.