BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzyWywiad z Piotrkiem Pawlikiem, MVP Exchange Server

19-07-2011 07:00 | Karol Stilger
Zapraszamy do lektury wywiadu z Piotrkiem Pawlikiem - naszym redaktorem, od niedawna MVP Exchange Server.

• Karol Stilger: Gratulacje! Dołączyłeś do grona MVP. Jakie były pierwsze wrażenia po informacji o nominacji?

Piotrek Pawlik: W moim przypadku email z wiadomością o przyznaniu tytułu MVP to było totalne zaskoczenie, szok i wielka radość. Stany Zjednoczone się obudziły i parę minut po 17 otrzymałem email, który wprawił mnie w bardzo dobry humor (5 minut zachwytu i samouwielbienia), a już 10 minut później moja skrzynka została zapełniona emailami z gratulacjami (jeszcze raz serdeczne dzięki za wszystkie ciepłe słowa!!!).

MVP to dla mnie pewne potwierdzenie, że moja ciężka praca po godzinach, najczęściej wykonywana w czasie wolnym (która daje mi dużą satysfakcję) na rzecz szerokopojętych Microsoftowych społeczności IT jest dobrze odbierana przez społeczność, innych MVP oraz osoby w Microsoft - a to dla mnie jest największym plusem z nominacji do tego tytułu. Fajnie jest się dzielić swoją wiedzą i pasją, bo przecież godziny spędzone podczas nauki do certów, analizowaniu problemów i realizowaniu projektów biznesowych nie mogą zostać tylko w mojej głowie i trzeba się tą wiedzą dzielić z innymi po godzinach.

• Jak wyglądała twoja historia z produktami Microsoft? Czym twoim zdaniem podpadłeś, że zostałeś w ten sposób wyróżniony?

Moja przygoda z technologiami Microsoft sięga daleko wstecz (zabawę na poważnie rozpocząłem od Windows 2000). Na WSS.pl zaglądałem (jako czytelnik) praktycznie od początków jego powstania w 2003 roku, kiedy na portalami czuwał Tomek Bryja i Wojtek Kowasz. Wtedy też zacząłem się mocno interesować architekturą Windows Server 2003 i Exchange. Pamiętam jeszcze pierwsze spotkania Microsoft Community Day (to było jeszcze przed powstaniem grup społecznościowych) organizowane przez Microsoft i WSS.pl, gdzie można było wymieniać się doświadczeniami i posłuchać o nowościach w produktach Microsoft „pamiętam to do dziś jak Ty Karol opowiadałeś o Longhornach”.

Miałem okazję utworzyć grupę Inżynierów Systemowych na uczelni PJWSTK, gdzie opowiadałem o produktach serwerowych Microsoft (2008, Vista, Windows 7, Exchange Server 2003 i 2007) – to była fajna przygoda i duża dawka wiedzy, która przydała się przy zdawaniu certyfikatów produktowych.

Piotr Pawlik Piotr Pawlik

Jednym z ciekawszych wyzwań i projektów w którym brałem udział patrząc z perspektywy czasu była budowa portalu integrującego społeczności, (nawiązanie do Harry Potter: portal, którego nazwy nie można wymieniać) czyli ITCore. Przez jednych oceniany, jako kompletna porażka, przeze mnie, jako twórczy projekt oparty na zupełnie nowej i nieznanej technologii, jaką był MOSS 2007.

Jeśli chodzi o samo wyróżnienie to myślę, że moją aktywność można było zobaczyć na spotkaniach grup PEPUG, gdzie miałem okazję występować jako prelegent i opowiadać o całej gamie rozwiązań Unified Communications (UC): OCS 2007 R2, Lync Server, Exchange Server 2010, integracja rozwiązań Microsoft z produktami innych dostawców UC. Miałem również możliwość występować na spotkaniach grupy WGUiSW, gdzie wprowadzałem uczestników w tajniki zarządzania rolą DHCP, czy też Network Access Protection.

Na co dzień pełnię obowiązki redaktora portalu WSS.pl. gdzie wspólnie z kolegami z redakcji staramy się zbudować ciekawy portal „bazę wiedzy” dla specjalistów IT. WSS.pl to taka druga „nie odpłatna” praca oraz hobby.

• Powiedz coś proszę o tym czym się zajmujesz na co dzień, z jakimi środowiskami się stykasz, z jakimi technologiami pracujesz?

Przede wszystkim są to bardzo duże środowiska klasy Enterprise u największych klientów Orange. Pracuję w TP i zajmuję się projektowaniem architektury Service Provider, testami nowych produktów serwerowych, głównie Unified Communications (Microsoft, Avaya oraz trochę Cisco) oraz wsparciem technicznym kluczowych klientów (jestem najwyższym punktem eskalacji i pracuję z dedykowanymi inżynierami oddelegowanymi przez producenta rozwiązania). Jeśli chodzi o produkty Microsoft to biorę udział w programach Customer Feedback, TAP, BETA, gdzie testuję wczesne wersje produktów, między innymi: Lync Server, OCS 2007, Exchange Server 2007, Exchange Server 2010, Windows Server 2008, rodzina produktów System Center).

Piotr Pawlik Piotr Pawlik

• Jak nadążasz za rozwojem wykorzystywanych przez Ciebie technologii? Co czytasz? Z kim rozmawiasz? Co oglądasz?

Niestety choruję na brak czasu, chociaż staram się go rozsądnie organizować – ostatnio sprawdzam metodykę Getting Things Done (GTD) i chyba działa. Jak już znajdę czas na rozwój to w pierwszej kolejności WSS.pl i przeglądam nowe wątki na forum, bo to jest prawdziwa kopalnia wiedzy. Mam listę ponad tysiąca pozycji w czytniku RSS i to jest mój główny newsoland, gdzie dowiaduję się o różnych ciekawostkach technologicznych. Czytuję również blogi kilku zagranicznych MVP oraz oficjalne blogi TechNetowe na temat Exchange oraz Lync Server. W mojej blogowej bibliotece znajduje się również kilka obowiązkowych dzienników pisanych przez kolegów i koleżanki z Polski.

• Wybierasz się na MVP Global Summit?

Oczywiście – już nie mogę się doczekać, żeby porozmawiać z osobami (MVP, pracownicy Microsoft), których wypowiedzi wcześniej czytałem na blogach, forach lub oglądałem webcasty z ich udziałem. Wyjazd na MVP Global Summit to również dobra okazja do dłuższej podróży po USA – i taką mam zamiar odbyć.

• Co lubisz robić jak nie ma w domu prądu i Internetu?

Muszę przyznać, że pytanie jest ciekawe (mam w domu UPS’a), no i musiałbyś dodać, że nie ma zasięgu GSM. Tak na prawdę staram się spędzać więcej czasu z drugą połową, rodziną i próbuję po kolei przypomnieć sobie, co miałem zrobić w domu.

Jak mam więcej wolnego czasu to sięgam po gitarę elektryczną (jest na prąd) i próbuję ulepszać swoją technikę gry. To bardzo mnie odpręża i relaksuje.

Oczywiście na koniec zostawiam to, co tygrysy (zwani inaczej geekami) lubią najbardziej i też wymaga prądu – konsola XBOX, gdzie próbuję uratować świat. Ostatnio grałem w Brutal Legend i Halo Reach.

W ostateczności poczytałbym dobrą książkę, ale nie ma prądu w domu:).

• Co ciekawego ostatnio czytałeś?

Najczęściej czytam podróżując komunikacją (SKM) do i z pracy. Ostatnio sięgałem po literaturę przygodowo-przyrodniczą i były to książki wielkiego eksploratora Jacka Pałkiewicza „Pasja Życia” oraz „Sztuka Podróżowania” oraz Wojciecha Cejrowskiego „Gringo wśród dzikich plemion”, a także pozycje Stephen Clarke „Jak rozmawiać ze ślimakiem” i „Merde! Rok w Paryżu” opisujące życie codzienne z Francuzami. Pasjonuje mnie również literatura z zakresu bezpieczeństwa informatycznego (hacking, linux security).

• Chciałbym się dowiedzieć jaka jest Twoja wizja rozwoju technologii informatycznych oferowanych przez Microsoft. Jaka będzie najbliższa przyszłość (wizja za 5 lat, za 10 lat?) Co będzie na topie (poza chmurą prywatną i publiczną oraz technologiami konsumenckimi, na przykład: html5)?

Jeśli chodzi o platformę kliencką to widzę duży potencjał w przejęciu przez Microsoft firmy Skype i znanego komunikatora. Widać, że Microsoft ma głowę na karku, bo moim zdaniem Skype można wykorzystać w kilku obszarach. Po pierwsze integracja z kolejnym systemem operacyjnym, integracja Skype z platformą XBOX i umożliwienie użytkownikom konsoli z kontem GOLD prowadzenia multi konferencji wideo, czy też integracja Skype/Lync w chmurze. Poczekamy, zobaczymy, co analitycy z Redmond wymyślą. Patrząc na dane rynkowe to duże szanse na stanie się numerem dwa wśród systemów mobilnych ma Mango (Windows Phone 7.X). Ja ostatnio się przeniosłem z Androida i jestem „pozytywnie” zaskoczony z tego, co ten system oferuje (no może brak VPNa jest minusem).

Możemy się również spodziewać znacznego wzrostu zainteresowania migracją do Windows 7, Windows Server 2008 R2 oraz Exchange Server 2010 w segmencie Enterprise. Bazując na prywatnych doświadczeniach domyśłam się, że najwięksi klienci mogą być również zainteresowani migracją lub wdrożeniem Lync Server 2010, czy też jego kolejnej wersji.

Na topie w dużych przedsiębiorstwach będzie na pewno wirtualizacja serwerów (wdrożenia Hyper-V lub „WMWare”), czyli to co Microsoft nazywa „chmurą prywatną”. Do tego należy oczywiście dołączyć produkty do zarządzania infrastrukturą, czyli System Center i warstwę Core (Windows Server 2008 R2, Sharepoint 2010, Exchange 2010 i Lync 2010). To moim zdaniem przyszłość krótkofalowa na następne 5 lat.

• Chciałbyś coś przekazać naszym czytelnikom?

Zachęcam do dzielenia się wiedzą i umiejętnościami na spotkaniach grup oraz portalu WSS.pl. Ja pracuję obecnie nad serią artykułów dotyczących wdrażania Exchange Server 2010 i myślę, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie w tych materiałach.

• Dziękuję bardzo wywiad.

Również dzięki.

tagi: MVP

Komentarze 2

Grzegorz Czerw
Grzegorz Czerw
355 pkt.
Junior
19-07-2011
oceń pozytywnie 0

Piotr Pawlik - to jak widac chlop z krwi i kosci. Ale w czesci artykulu pytania zadawane sa do osoby plci zenskiej. Czyzby ten sam zestaw pytan co do Joanny Subik.

Tak poza tym to gratulacje naszym MVP.

 

Pozdrawiam,

Grzegorz Czerw

Karol Stilger Redaktor
Karol Stilger
3526 pkt.
Guru
MVP
19-07-2011
oceń pozytywnie 0

Już płeć poprawna:) Zawiniła autokorekta, dzięki.

Karol Stilger Microsoft MVP

Redakcja Portalu WSS.pl

pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.