BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki
radbel
radbel
4 pkt.
Nowicjusz

0

Przygotowując aplikację, korzystałem z MS SQL 2008 Express (10.50.1600).
Teraz mam już docelowy serwer i na nim MS SQL 2008 Standard z SBS-a (10.0.1600).
Jak przenieść bazy na nowy serwer. Przy odtwarzaniu  z backup'a komunikuje niezgodność wersji.
tagi: SQL

Paweł Potasiński Microsoft
Paweł Potasiński
7691 pkt.
Guru

0

Zła informacja - 10.50... to SQL Server 2008 R2, a więc wersja nowsza niż 10.0. (SQL Server 2008). Nie da się odtworzyć backupu z nowszej wersji SQL Servera na starszej wersji. Pozostaje zeskryptować obiekty znajdujące się w bazie danych, odtworzyć je w nowej bazie w SBS, a dane przenieść dowolnym mechanizmem transferu danych (ETL, serwery linkowane, ...).--Pozdrawiam,Paweł PotasińskiSQL Server MVP, PLSSUG leader

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

radbel
radbel
4 pkt.
Nowicjusz

0

Naprawdę nie ma innego sposobu?
Mogę iść się od razu powiesić.
Np. zrobić z tego co mam 2008 R2.
Czym różnią sę wersje zwykłe od R2, dlaczego nie ma sensownych wyjaśnień, żeby człowiek wiedział co pobiera i na czym instaluje.

string_fan
string_fan
417 pkt.
Junior

0

tak z grubsza :
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb500435.aspx
starą prawda objawioną jest , że baz z wyższych wersji SQL nie da się zrestorować (w prosty sposób) na wersjach niższych .
Wieszać się nie ma sensu - może warto spróbować przenieść obiekty tak jak to zaproponował Paweł .

Paweł Potasiński
7691 pkt.
Guru

0

Przykro mi. Wiem, że to bardzo mylące, bo obie wersje różnią się zaledwie drugim numerkiem w major version (10.0 vs 10.50). Tak naprawdę same silniki baz danych nie różnią się między sobą znacząco, ale tak już niestety jest, że z niższej wersji do wyższej bazy przenosić można, a w drugą stronę jest spory ból.

Pytanie, czy to jest duża baza?

Ja bym zrobił tak - postawiłbym na tej maszynie, na której masz SQL Server 2008 R2 instancję SQL Server 2008. Założył na nowej instancji pustą bazę i do niej przeniósł obiekty skryptami. Potem przeniesienie danych, które nie powinno być problemem właśnie z uwagi na to, że obie instancje będą na jednej maszynie.

Niestety, trochę pracy jest, ale nie widzę innego sposobu (może poza podniesieniem wersji SBS, o ile istnieje wersja z SQL Server 2008 R2...).--Pozdrawiam,Paweł PotasińskiSQL Server MVP, PLSSUG leader

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

radbel
radbel
4 pkt.
Nowicjusz

0

Obiekty mogę zainstalować bez problemu, gdyż jest to baza z oprogramowaniem firmy zewnętrznej, którą mogę zainstalować na serwerze SBS 2008.
Potem zainstalowałbym na nim Express R2, odtworzył bazy z backup'u i tylko jak szybkim ruchem przenieść dane. Rozumiem, że należy wówczas wykonać Export z jednej bazy serwera Express na drugą bazę na tej samej maszynie ale już SBS?

string_fan
string_fan
417 pkt.
Junior

0

Problemem jest to , że Expresa miałeś w wersji 2008 R2 a SBS dostałeś gołego  2008.
Nie jestem ekspertem od licencjonowania , ale R2 jest traktowany jako nowa wersja produktu i generalnie upgrade nie jest za free jak np.ServicePacki czy Critical Updates - jeśli jednak masz możliwość podnieść SQL do 2008 R2 to spróbuj tej opcji ( nie wiem jak wygląda licencja z SBS ).  Pytanie drugie czy baza o której mowa korzysta z ficzerów 2008 R2 i jest konieczność posiadania tej wersji - może da się bazę po prostu zeskryptować :] i puścić na 2008 - jeśli jesteś autorem bazy będziesz wiedział czy pójdzie na 2008 :)

radbel
radbel
4 pkt.
Nowicjusz

0

Nie muszę mieć R2, ale w bazie jest cała masa kartotek, a ja nie jestem ekspertem od SQL-a. Wiem jak wyciągnąć dane z pojedynczej kartoteki (Import/Export), ale jak wyjąć i włożyć dane ze wszystkich kartotek, żeby nie robić tego na piechotę z każdą kartoteką tego już nie wiem. Chyba że ktoś mi podpowie.

Krzysztof Stachyra Ekspert WSS
Krzysztof Stachyra
1577 pkt.
Guru

0

jak sobie zeskryptujesz obiekty (zajrzyj do Pawła na blog miał tam gotowe skrypty sqlgeek.pl) to później w mgm studio możesz na poziomie bazy źródłowej z menu prawego przycisku myszy wybrać opcję Task / export data i tam po skonfigurowaniu źródła i destination możesz wybrac wiele tabel do kopiowania powinno się hurtem udać to przerzucić. Inna metoda to wykonanie na tej bazie opcji Script Database i zaznaczenie w properties opcji Include Data wtedy powstanie plik .sql, który powinno dać się odtworzyć na 2008 jeśli nie wsadziłeś nowych ficzerów.
Opcja ta jest też dostępna w mgm studio pod ppm.--Pozdrawiam,
Krzysiek Stachyra
PLSSUG IT-ks.pl

Pozdrawiam,

Krzysiek Stachyra

PLSSUG

Paweł Potasiński
7691 pkt.
Guru

0

Właśnie. Opcja Tasks - Generate Scripts... dostępna w Management Studio pod prawym przyciskiem w oknie Object Explorer. Jeżeli skrypty generowane przez ten mechanizm są tworzone z odpowiednim porządkiem operacji i Management Studio nie wywali się na skutek wygenerowania zbyt dużego skryptu, może się udać.

Warto spróbować, ale pamiętając, by wejść w opcje Advanced... wizarda i wybrać w nich skryptowanie danych, indeksów i co tam jeszcze nie jest wybrane domyślnie.--Pozdrawiam,Paweł PotasińskiSQL Server MVP, PLSSUG leader

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

Paweł Potasiński
7691 pkt.
Guru

0

To niestety nie takie proste. Najpierw przenieść wypada same tabele, ale bez żadnych dodatków (indeksów, kluczy, obiektów constraint). Potem przenosisz obiekty proceduralne (widoki, funkcje, procedury, wyzwalacze). Następnie czas na dane. Całość wieńczy dodanie w tabelach wszystkich pominiętych dodatków (i to jeszcze w dobrej kolejności - zaczynając od kluczy głównych i unikalnych, przez indeksy, po obiekty typu default, check i foreign key). Po drodze możesz mieć momenty, w których obiekty się wywalają.

Robiłem taką zabawę raz jeden w życiu i, niestety, twierdzę, że trzeba się bardzo dobrze znać na typach obiektów w bazach SQL Servera i na metadanych tegoż serwera, żeby to przeprowadzić bez interwencji kardiologa...--Pozdrawiam,Paweł PotasińskiSQL Server MVP, PLSSUG leader

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

Krzysztof Stachyra Ekspert WSS
Krzysztof Stachyra
1577 pkt.
Guru

0

to wszystko zależy ile oczywiście jest tych obiektów ;)co innego jak ich będzie setki/tysiące a co innego jak ich jest naście/dziesiąt .
Ale oczywiście masz rację w tym co piszesz ;) (jak zwykle;))--Pozdrawiam,
Krzysiek Stachyra
PLSSUG IT-ks.pl

Pozdrawiam,

Krzysiek Stachyra

PLSSUG

Paweł Potasiński
7691 pkt.
Guru

0

W moim przypadku SSMS nie dało rady nawet wygenerować listy obiektów, a co dopiero skryptów :-) To była baza pewnego systemu ERP (wtajemniczeni wiedzą) :-D--Pozdrawiam,Paweł PotasińskiSQL Server MVP, PLSSUG leader

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

string_fan
string_fan
417 pkt.
Junior

0

np zainstalować z boku SQL 2008 R2 - tam odtworzyć bazę - dane przenieśc przez linked server np.
insert into kolumna(,...) from serwer2008.baza.schamet.tabela
select kolumna (,...)  from serwer2008r2.baza.schamet.tabela

trzeba tylko pamiętać o FK,PK , identity , omijać kolumny wyliczane  itp

Udziel odpowiedzi

pkt.
Treść wpisu:

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.