BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki
micek1968
micek1968
63 pkt.
Poczatkujacy

0

Czy jest możliwość postawienia klastra SQL active-active? Stawiałem już klastry ale zawsze A-P... Po prostu jest taki plan aby postawić takie klaster aby odciążyć serwer SQL-owy (zwiększyć jego wydajność) i się zastanawiam czy to coś pomoże?..
--Pozdrawiam
Micek
Edytowano 1 raz. Ostatnio 2010-06-10 15:34:58 przez micek1968.
tagi: Klastry   SQL

Paweł Potasiński Microsoft
Paweł Potasiński
7713 pkt.
Guru

0

Klaster Active-Active w SQL Serverze oznacza, że postawisz dwie niezależne instancje klastrowane przez te same węzły klastra (tylko dla różnych instancji różne węzły będą w danym momencie aktywne). Czy to Ci zmniejszy obciążenie? Jeżeli umiesz samemu rozdzielić w jakiś sposób funkcjonalności, żeby część obsługiwała baza A na instancji 1, a część baza B na instancji 2, to może i coś poprawisz. Ale nie ma w SQL Server czegoś takiego, jak load balancing. A przynajmniej nie dostaniesz tego z pudełka i trzeba się sporo namęczyć, by osiągnąć choć trochę takiej funkcjonalności (teoretycznie można próbować wszelkich replikacji, snapshotów, log shippingów i co tam jeszcze jest).--

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

Radosław Łebkowski
Radosław Łebkowski
534 pkt.
Senior

0

Load balancing (scale out) dostaniesz z pudełka (pudła) w wersji Parallel Data Warehouse :).
A schodząc na ziemię, to w miarę łatwo można zrobić load balance w Analysis Services:
http://sqlcat.com/technicalnotes/archive/2010/02/08/aslb-setup.aspx
 ---------------------------
Pozdrawiam,
Radosław Łebkowski
PLSSUG | Blog

Paweł Potasiński
7713 pkt.
Guru

0

"Pudło" to dobre słowo na Parallel Warehouse (jeżeli idzie o skalę i formę) :-) Ale, schodząc na ziemię, czy jest w Polsce firma, która na tym oficjalnie robi swoje oprogramowanie (oprócz MS)?--

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

Marek Adamczuk Ekspert WSS
Marek Adamczuk
2392 pkt.
Guru

0

Do tego rzecz najważniejsza - to dotyczy tylko silnika wielowymiarowego, a nie relacyjnego.--__________ Pozdrawiam Marek Adamczuk

Paweł Potasiński
7713 pkt.
Guru

0

Tak, tak. Postulat - chcemy takie coś dla silnika relacyjnego :-) I niekoniecznie jako "pudło". Raczej jako funkcjonalność silnika.--

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

Marek Adamczuk
2392 pkt.
Guru

0

Hm, mocno bym na to nie liczył w krótkim czasie z przyczyn ideologicznych. Choćby w kontekście tego, co sam MS o tym pisze. Zajrzyj tutaj Why not Oracle RAC. Podejrzewam, że szybciej doczekamy na scale out na poziomie sprzętu.--__________ Pozdrawiam Marek Adamczuk

Paweł Potasiński
7713 pkt.
Guru

0

Albo wszystko pójdzie w chmury. Jak patrzę na agendę konferencji MTS, to SQL dostrzegam wyłącznie w chmurach. Oby nie gradowych ;-)--

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

Marek Adamczuk
2392 pkt.
Guru

0

Gratuluję sokolego oka. Ja nawet i w chmurach nie zdołałem SQL-a wypatrzeć. Pomijam już fakt, że obcenie na stronie zasadniczo nic nie widać ;).--__________ Pozdrawiam Marek Adamczuk

Paweł Potasiński
7713 pkt.
Guru

0

Długo szukałem. Swoją drogą, jestem zdziwiony tym, że nigdzie nie znalazłem słowa o rozwiązaniach BI. A przecież wiele osób posłuchałoby chętnie o PowerPivot czy wspomnianym Parallel Warehousing. Tymczasem, dopiero co była premiera SQL Server 2008 R2, a w agendzie MTS nic na temat tego produktu nie ma. Wszystko już zostało pokazane, czy może nie ma się czym chwalić? ;-)--

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

Radosław Łebkowski
Radosław Łebkowski
534 pkt.
Senior

0

Co do Parallel Data Warehouse (PDW) - jest to silnik relacyjny (zmodyfikowany do MPP), ale dedykowany do rozwiązań hurtownianych (czyli duża liczba rekordów w bazie relacyjnej, indeksy, tempdb, ETL-e ladujące 1 TB danych/godzinę, joiny na setkach milionów rekordów, itp.)Co do scale-out silnika relacyjnego, to jak na razie pozostają rozwiązania oparte na wspoldzielonych bazach danych raportowych  lub np. Data Dependency Routing.Ale w koncu już niedlugo kolejna wersja SQLa :)
 ---------------------------
Pozdrawiam,
Radosław Łebkowski
PLSSUG | Blog

Paweł Potasiński
7713 pkt.
Guru

0

Ale w koncu już niedlugo kolejna wersja SQLa :)

Powiedzmy, że nie powtórzę tego klientom, którzy wspomnianych funkcjonalności oczekują od lat i mają dosyć wiecznego migrowania się do wyższej wersji co dwa lata ;-)
--

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2010-06-11 14:05:31 przez C3PO.

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

danmc
danmc
1259 pkt.
Senior

0

dlaczego, NLBS mozna spokojnie zrobić, ale jest "małe ale", bazy tylko RO :(----
Pozdrawiam

Pozdrawiam

Paweł Potasiński
7713 pkt.
Guru

0

Dlatego napisałem, że można osiągnąć tylko "trochę" takiej funkcjonalności ;-) Powiedzmy sobie szczerze - tu Microsoft ma jeszcze wiele do zrobienia.--

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

Radosław Kępa Ekspert WSS
Radosław Kępa
2903 pkt.
Guru

0

Czy na prawde myslisz, ze to ze MS nie zrobil niczego na modle RACa, bedac swiadomym tego od wielu lat to kwestia brakow technicznych, pomyslu na rozwiazanie itd? Moim zdaniem to kwestia wyboru kierunku rozwoju skalowalnosci. Choc przyznam sie, ze brak odpowiednika RACa zle wyglada w tabelkach porownujacych funkcjonalnosci (no bo po jednej stronie mamy + a po drugiej -), to przy budowaniu architektury rozwiazania nie(pewnie nie kazdy) musowo przeciez myslec RACowo. Gdyby nie bylo RACa pewnie temat by nie istnial, gdyz nie byloby punktu odniesienia.
Klienci wypytujac o funkcjonalnsoc balansowania obciazeniem SQLa zazwyczaj oczekuja wlasnie odpowiednika RACa (bo wiedza, ze gdzies cos takiego funkcjonuje), nie majac zazwyczaj pojecia o wymaganiach architektonicznych i skalowalnosci swojego nowego systemu, ktory zazwyczaj da sie posadzic na mocniejszej maszynie, nawet w klastrze oszczedzajac ogromne kwoty za samego RACa. Wnikliwsza analiza potrzeb klienta, chocby teoretyczne wyliczenia wymaganej mocy obliczeniowej, sprowadzaja klienta na ziemie i uswiadamiaja, ze wystarczajacy bedzie mocniejszy failover cluster.
Moim zdaniem dyskusja bez oparcia na konkretnym case jest sednio celowa.
W SQL pamietajmy, ze mamy replikacje P2P, Scalable Shared Database, wspomniany już DDR, Service Broker, Distributed Partitioning itd. Ciekaw jestem w ilu przypadkach MS przegral wybor platformy z Oraclem tylko dlatego ze Oracle oferuje RAC :). Radku nie musisz odpowiadac ;), choc przypuszczam ze odsetek jest znikomy.--__________________________
Radosław Kępa : radek@kempes.com.pl

Radosław Kępa : radek@radekkepa.com

Paweł Potasiński
7713 pkt.
Guru

0

Po pierwsze - nigdzie nie odwołałem się do RAC :-) Tabelki, które obiecują cuda na kiju też mnie nie interesują ;-) Ale fajnie byłoby mieć taką infrastrukturę "out of the box" - wszystko wchodzi do zespołu serwerów i odpowiada ten, który jest najmniej zajęty. Lub jakikolwiek przydział na zasadzie round-robin. Ot, takie marzenia. Nie będzie niczego takiego? Pewnie że przeżyjemy z tym co jest (żyjemy od tylu lat...) :-)

PS. I żeby nie było - nie jestem zagorzałym przeciwnikiem Microsoftu. Uważam SQL Server 2008 za bardzo udany produkt do szerokiej gamy zastosowań (od small business do enterprise), z którym wygodnie się pracuje.--

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

Marek Adamczuk
2392 pkt.
Guru

0

Z jednej strony Radku masz oczywiście rację - z samego zacytowanego powyżej dokumentu wynika, że sam RAC nie jest bynajmniej krainą miodem i mlekiem płynącą i można zrozumieć, dlaczego Microsoft tego jeszcze nie zaimplementował. Z drugiej strony jednak nie zgodzę się, że z handlowego punktu widzenia brak podobnego rozwiązania nie stawia MS w gorszej pozycji względem Oracle. Z własnego podwórka wiem, że wielu klientów rozważa Oracle tylko dlatego, że będą mieli hipotetyczną możliwość powiększenia wydajności bez wymiany serwera na większy. Ta świadomość bardzo oddziałuje na wyobraźnię osób decyzyjnych, mimo, że realnie jest iluzoryczna. Takie dokumenty mogą ją odrobinę zweryfikować, ale dużo lepiej byłoby posiadać nawet bardzo drogie i mocno ograniczone funkcjonalnie rozwiązanie w tym stylu.
 --__________ Pozdrawiam Marek Adamczuk

Paweł Potasiński
7713 pkt.
Guru

0

Święta racja. Nie ma to jak powiedzieć klientowi: "a my też to mamy, i u nas na dodatek to działa" :-) Swoją drogą, słabe jest tłumaczenie w stylu "Oracle'owi nie wyszło, to my nie będziemy tego robić". A już na pewno zgadzam się ze stwierdzeniem, że typowy klient firmy-partnera MS czy Oracle jest zazwyczaj tak zafascynowany marką producenta, że wierzy w rzeczy napisane na folderach reklamowych czy we wspomnianych tabelkach. Takich "zboczeńców", jak my, czytających ze zrozumieniem "białe papierki" czy case study, nie jest aż tak dużo ;-)--

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński

Radosław Kępa Ekspert WSS
Radosław Kępa
2903 pkt.
Guru

0

Marku, jezeli mowimy o rozwazaniu i to w dodatku jeszcze hipotetycznej molziwosci to OK. Pewnie rozwazaja tez i DB2 :) Mnie zastanawia już sama koncoewa decyzja i wplyw RACa (zapominamy o innych cechach przewazajacych w ta czy w druga strone) na jej wynik. Nie znam ceny RACa, ale spodziewam sie, ze jej zderzenie z "hippotetyczna" mozliwoscia rozbudowy serwera w przyszlosci moze zmusic architekta i ponownego przeliczenai wymaganej mocy serwera :) Ale moze sie myle.
Ja w "przeciwienstwie" ;) do kolegi C3PO nie jestem znowu zagorzalym zwolennikiem technologii MS ;) i poduskutowac lubie :). Moim zdaniem, w samym procesie wyboru platformy duza role maja sily sprzedazowe producenta i ich wiedza. Ich zadaniem jest czasami takze uswiadomienie faktycznych wymagan klienta, ktory czesto sam nie czego potrzebuje i jest podatny bardzo na sama forme przekazu (barwne foldery itd) no i oczywiscie warunki i forme czynnosci okolosprzedazowych. ... no ale o tym nie musze przeciez nikogo uswiadamiac :) Ot i zeszlismy troszeczke w strone filozofii i presalsu :)--__________________________
Radosław Kępa : radek@kempes.com.pl

Radosław Kępa : radek@radekkepa.com

Udziel odpowiedzi

pkt.
Treść wpisu:

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.