BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki
showview
showview
219 pkt.
Junior

0

Witam Wszystkich,
od pewnego czasu dostaję zapytania z działu księgowości (a dokładnie dział Środki Trwałe) odnośnie podziału na oprogramowanie komputerowe i licencje.
Wg mnie nie ma takiego podziału.
Np. jeśli zakupuję komputer i wraz z nim system OEM to wartość tego komputera w ST powiększamy o wartość systemu bo przecież jedno bez drugiego nie może funkcjonować.
Jeśli zakupujemy później dodatkowo program np. office OEM to również powiekszamy jego wartość.
1)Ale co jeśli kupimy np. ACADa? Czy to należy już wrzucić jako osobny środek trwały czy zwiększać wartość właściwego stanowiska komputerowego?
2)Księgowość zadaje mi pytanie odnośnie podziału na program i licencja. Bo co niby jeśli jest licencja bezterminowa, co jeśli terminowa?
3) Licencje CAL? Czy zwiększać wartość serwera czy może wartość poszczególnych stacjo roboczych które się łączą?

Nie wiem czy ktoś z Was spotkał się ze sprawozdaniem F-01/I-01 dla GUS.
Jest tam na końcu (str.8, poz.14) podział
NAKŁADY NA WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE - OGóŁEM
|
--AUTORSKIE PRAWA MAJĄTKOWE, PRAWA POKREWNE, LICENCJE I KONCESJE
--|
----OPROGRAMOWANIE KOMPUTEROWE
----KONCESJE I LICENCJE (BEZ OPROGRAMOWANIA KOMPUTEROWEGO)

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale autor miał na myśli (KONCESJE I LICENCJE (BEZ OPROGRAMOWANIA KOMPUTEROWEGO)) np. licencje na pilotaż, albo na organizowanie imprez, a nie licencje w rozumieniu praw do użytkowania oprogramowania, bez jego samego (oprogramowania)

Czy jest może w sieci jakiś poradnik na ten temat ;)? Może ktoś znalazł coś podobnego?

Pozdrawiam
Informatyk-księgowy ;) ale jak widzę, jak księgowość się do tego zabiera to postanowiłem sam się tym zająć

tagi: Office   sieci

Piotr Kałuża
Piotr Kałuża
441 pkt.
Junior

0

Witam

Kwestie sprzętu i oprogramowania w firmie to rzeczywiście temat rzeka i zależy od tego jak księgowej się chce albo nie chce.
Ja to rozwiązałem tak:
komputer z systemem jeśli system to OEM to jeden środek trwały (zazwyczaj jest to jedna pozycja na fakturze, więc nawet ciężko to rozdzielić).
monitor to osobny środek trwały.
Drukarka to kolejny środek.
Jeśli system to BOX to ląduje w oprogramowaniu.
Office w wersji OEM podnosi wartość komputera.
Office w wersji BOX ląduje w Oprogramowaniu.
Inne programy typu CAD które nie są powiązane z komputerem lądują w Oprogramowaniu
Licencje CAL są OEM więc podnoszą wartość środka trwałego z którym są łączone (serwerem). Gdybyś zrobił tak jak sugerujesz, czyli CAL zwiększałby wartość komputera, to po zezłomowaniu komputera z księgowego punktu widzenia nie możesz podłączyć nowego w jego miejsce, a przecież wolne licencje byś miał.
Tak masz rację "Koncesje i Licencje" to coś innego niż licencja na oprogramowanie (co jest wyraźnie napisane). Te licencje obejmują te wyroby na których później pisze "Wyprodukowano na licencji ........"

Mam nadzieję, że pomogłem (jeśli tak - kliknij "Pomógł mi" :) )
Pozdrawiam
Piotrek Kałuża

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2009-03-18 11:59:38 przez piotrkaluza.
mmikol
mmikol
492 pkt.
Junior

0

Nie jestem pewien, czy regulują to jakieś przepisy, ale my robimy tak, że
Windows/Office OEM zwiększa wartość środka trwałego, natomiast na
licencje BOX / Open zakładamy osobny środek trwały.

Edit: CAL-e kupuję w Open, więc ja je wrzucam również w osobny środek trwały.
W końcu jeśli jest to licencje pozwalająca na połączenie z każdym serwerem
w organizacji, nie daje się przypisać do pojedynczego serwera ?

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2009-03-18 12:12:02 przez mmikol.
Marek Lubiński
Marek Lubiński
1589 pkt.
Guru

0

w środkach trwałych musi się znaleźć wszystko co kosztuje więcej jak 3500 pln netto bodajże. Wszystko poniżej traktuje się jak koszt i nie wpisuje się tego do ST. Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Jeżeli moja odpowiedź pomogła w rozwiązaniu Twojego problemu, kliknij [Pomógł mi]

Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Jeżeli moja odpowiedź pomogła w rozwiązaniu Twojego problemu, kliknij [Pomógł mi]
Piotr Kałuża
Piotr Kałuża
441 pkt.
Junior

0

Nie masz racji. Środkiem trwałym może być nawet coś co kosztuje 500 złotych.
Do 3500 możesz, ale nie musisz wpisać przedmiot do środków trwałych.
Jeśli nie wpiszesz, to będzie to traktowane jak wyposażenie. I tutaj trzeba zaznaczyć, że z wyposażenia można korzystać nie dłużej niż rok.
Jeśli wpiszesz do ewidencji środków trwałych, to masz możliwość amortyzacji jednorazowej lub przez inny wybrany przez Ciebie okres.
Powyżej 3500 wpisuje się rzecz do środka trwałego i amortyzuje wg przepisów. Można też amortyzować jednorazowo, ale wtedy rzecz jest wyposażeniem więc nie można z niej korzystać dłużej niż rok (dlatego przyjmuje się, że wszystko ponad 3500 jest środkiem trwałym).

Pozdrawiam
Piotrek Kałuża

Rajmund Lalik
Rajmund Lalik
48 pkt.
Poczatkujacy

0

hmmm tyle tylko ze tak naprawde licencje powinny byc ewidencjonowane jako Wartości Niematerialne i Prawne...

u siebie rozwiazalem to w te sposob - licencje OEM przypisane są do środka trwalego natomiast cala reszta jest w srodkach trwalych jako WNiP

a co do podzialu na program i licencje sprawa jest stosunkowo prosta ...

licencja jest nam udzielana natomiast program posiadamy... ja u siebie w firmie mam tylko licencje... bo jeszcze nie widzialem firmy ktora odsprzedaje wszystkie prawa do swojego produktu ot tak...

natomiast jesli chodzi o gus to jak najbardziej - tam nie dziela oprogramowania na licencje i programy...

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2009-03-18 22:59:38 przez rajek.

Rajek

MCSE,MCITP-Ent.Admin

Piotr Kałuża
Piotr Kałuża
441 pkt.
Junior

0

hmmm tyle tylko ze tak naprawde licencje powinny byc ewidencjonowane jako Wartości Niematerialne i Prawne...

A czy ktoś tutaj proponuje inaczej?

natomiast cala reszta jest w srodkach trwalych jako WNiP
Pytanie dotyczyło tego gdzie dokładnie w wartościach niematerialnych
i prawnych ma to być wrzucone.

Tak jak pisałem wcześniej, programy których używamy obojętnie czy na licencji czy mamy do nich pełne prawa umieszczamy w "oprogramowaniu komputerowym". Natomiast pole "koncesje i licencje" odnosi się do licencji na produkcję czegoś czy używanie czyjegoś znaku towarowego i tak jak jest w GUSowskim dokumencie napisane nie liczymy tam oprogramowania komputerowego (nawet jeśli wiemy, że używamy go na licencji).

Pozdrawiam
Piotrek Kałuża

showview
showview
219 pkt.
Junior

0

ale ponoć, w ŚT w WNiP jest podział na programy i osobno licencje

jack
jack
1596 pkt.
Guru

0

licencja jest nam udzielana natomiast program posiadamy... ja u siebie w firmie mam tylko licencje... bo jeszcze nie widzialem firmy ktora odsprzedaje wszystkie prawa do swojego produktu ot tak... Może być np program pisany na zamówienie. Wtedy wszystkie prawa ma zlecający, chyba że w umowie zgodził się na inny zapis.

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2009-03-30 15:27:47 przez jack.
Marek Lubiński
Marek Lubiński
1589 pkt.
Guru

0

masz racje, odnioslem sie tylko odnosnie ST. Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Udziel odpowiedzi

pkt.
Treść wpisu:

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.