BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki
zezzu
zezzu
16 pkt.
Nowicjusz

0

Witam.Jestem nowy na forum ale mam nadzieję, że dobrze trafiłem.
Poszukuję niedrogiego rozwiązania programowo-sprzętowo-sieciowego, które usprawniłoby pracę w niewielkiej sieci firmowej (max 10 użytkowników - w tym kilku zdalnych).Zadania jakie obecnie realizowane są w dotychczasowej sieci to:- programy rachunkowo-kadrowo-płacowe (bazy MSSQL, Access, Firebird), Płatnik ZUS- udostępnianie plików,- wewnętrzna strona www,- wewnętrzna poczta email (lokalne przechowywanie poczty pobieranej z zewnętrznej skrzynki dostawcy Onet),- drukarki sieciowe udostępnione (1 x wirtualna PDF, 1 x HP2200 z serwerem druku, 1 x igłowa OKI),Zadania pseudo-serwera realizuje system Windows XP Pro, na którym działa:- serwer Msde SQL 2000 (ok. 200 baz po ok. 150-300MB),- serwer Firebird (3 bazy po ok. 20MB),- serwer www IIS 5.1, + php,- serwer poczty hMailServer (skrzynki pracowników) + WebMail (Squirreilmail)- udostępnianie plików (katalogi użytkowników) i baz Access,- udostępnianie drukarek (wirtualna pdf, sieciowa laserowa, lokalna igłowa),- połączenia VPN (max 3-5 użytkowników, telepracownik),- backup najważniejszych danych.- udostępnianie połączenia internetowego przez podłączony modem ADSL (8Mb pobieranie, 1 Mbit wysyłanie).- konfiguracja sprzętowa to: 3 dyski po 40GB (system), 80GB (bazy SQL) i 120GB (pliki użytkowników i bazy Access oraz kopie zapasowe), napęd DVDRW, 2 karty sieciowe, procesor Intel Celeron 1.2GHz, pamięć ram 1,5GB, modem adsl st510 thompson.Sieć zrealizowana w technologii 100Mbit z użyciem zwykłego 16 portowego przełącznika Request.Stanowiska robocze to typowe komputery biurowe o różnych konfiguracjach sprzętowych i od różnych producentów (kupowane zwykle, gdy była taka potrzeba) i wyposażone w systemy Windows XP Pro i HE. Większość plików przechowywana na serwerze i tam archiwizowana.Do niedawna było to wystarczające, ale pomału zaczynają się problemy z wydajnością (chwilowe, krótkie zwisy serwera), spójną obsługą, brakiem centralnej konfiguracji (zwłaszcza programowej). Również praca zdalna nie jest komfortowa, bo uruchamiając wybrane programy następuje pobieranie przez sieć sporych rozmiarów baz Access. Czytałem o rozwiązaniach zdalnych aplikacji poprzez pulpit zdalny i takie coś byłoby pożądane.Dodam tylko, że nie jestem bardzo biegły w informatycznych sprawach. Jako dodatkowy zakres obowiązków (jestem typowym kadrowcem) dostałem sprawowanie nadzoru nad tą siecią, którą stworzył syn od szefa lecz jakiś czas temu wyjechał za granicę.Czym powinienem się najpierw zająć (poza poszerzeniem swojej wiedzy w tym temacie, co staram się czynić, kupiłem kilka książek o sieciach, systemach i obecnie je czytam).Z tego co mi wiadomo jakiś czas temu szef dostał ofertę od firmy specjalizującej się w tego typu sprawach, ale gdy tylko zapoznał się z ceną końcową to tylko wrzasnął i poinformował nas, że musimy się jeszcze pomęczyć. Domniemywam, że czas ten jest nieokreslony. Wtedy to w "spadku" i z surowym "namaszczeniem" dostałem to nowe wyzwanie. A jako, że staram się sumiennie wywiązywać z powierzonych obowiązków, to z duszą na ramieniu ale je przyjąłem.Jakie rozwiązanie będzie godne zainteresowania i cenowo przystępne, bym mógł przekonać szefa do zakupu?
tagi: Access   Backup   IIS   Praca   sieci   SQL   VPN   Windows   Windows XP

Grzegorz Tworek Ekspert WSS
Grzegorz Tworek
2675 pkt.
Guru
MVP

0

Sugerowałbym Windows Server 2008 R2 Foundation. Spójrz na http://www.microsoft.com/poland/gotowydopracy/index.aspx
Sprzedawane to jest (tylko!) razem ze sprzętem, ale dobrze pomyślanym dla takich małych sieci.
Umie chyba wszystko, czego potrzebujesz... Temat nie jest trywialny, ale kuknij na http://edge.technet.com/Tags/Windows+Server+Foundation/ Tam jest bodajże 7 niedługich filmów (po polsku!) pokazujących jak podejść do tematu.
W zasadzie, wypadałoby te windowsy HE wymienić na Pro w jakimś skończonym czasie, ale nie musimy koniecznie od tego zaczynać...

No i witaj na wss, bo jak zaczniesz się tym bawić, to pewnie jeszcze nas nieraz odwiedzisz ;)--Grzesio [MVP, SE Club]

Grzesio
[MVP, SE Club]

zezzu
zezzu
16 pkt.
Nowicjusz

0

Rzeczywiście wygląda obiecująco. Właśnie skończyłem czytać zawarte w tych linkach informacje, filmy instruktażowe też interesujące.

Do tej pory raczej słabo interesowałem się tymi sprawami, bo nie miałem takiej potrzeby, ale przyznaję, że jest to bardzo intrygujące.

Nie znalazłem tylko nic na temat obługi poczty email (serwer poczty) przez ten system więc wnioskuję, że nie ma tam takiej funkcji i konieczne będzie użycie dodatkowego programu (np. obecnego hMailServer).

Chyba, że źle zrozumiałem treść zawartą na tej stronie:
http://www.microsoft.com/poland/gotowydopracy/dlaczego,sklad.aspx

"tworzyć i zarządzać kopiami bezpieczeństwa gromadzonych przez Ciebie dokumentów, baz danych oraz _poczty elektronicznej; _".

Zdalne uruchamianie aplikacji za pomocą usługi terminalowej to jest to, co jak sądzę uszczęśliwi naszych telepracowników, bo nie będą musieli już nerwowo oczekiwać na otwarcie się programu i ściągnięcie baz Accessa.

No i obsługa do 15 użytkowników to tak w sam raz dla tej sieci. A co do obsługi SQL to wystarczający byłby chyba ten SQL 2005 Express.

Czy jest może dostępna jakaś książka opisująca ten system?

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2010-08-25 22:24:47 przez zezzu.
Grzegorz Tworek
2675 pkt.
Guru
MVP

0

Nie znalazłem tylko nic na temat obługi poczty email (serwer poczty) przez ten system więc wnioskuję, że nie ma tam takiej funkcji i konieczne będzie użycie dodatkowego programu (np. obecnego hMailServer).

Nie ma takiej funkcji (niestety). Jest w "większym bracie" - SBS, ale to chyba za duże rozwiązanie dla takiej firmy. Jak znasz hMailServer i się sprawdza, to może być ten :)

SQL Express (dlaczego 2005 a nie 2008?) prawdopodobnie będzie działał bardzo ładnie, choć trzeba pamiętać że ma on ograniczenie rozmiaru pojedynczej bazy do 10GB. Zgaduję, że na razie to nie boli.

Pamiętaj tylko, że 64bitowy 2008R2 to jednak trochę co innego niż istniejący teraz XP... Ściągnij sobie trial (wersję Standard, bo nie da się ściągnąć Foundation, ale to nie ma znaczenia) i przez 60 dni okresu próbnego spokojnie sobie sprawdź, czy to, co teraz chodzi na pewno zechce zadziałać.--Grzesio [MVP, SE Club]

Grzesio
[MVP, SE Club]

zezzu
zezzu
16 pkt.
Nowicjusz

0

Z tym ściągnięciem wersji testowej to może być problem, bo mam dość wolne łącze, a podejrzewam, że będzie tego sporo do pobrania.

Chwilowo nie mam też gdzie go zainstalować. Wszystkie komputery w pracy, prócz jednego (staruszka, działającego) są niestety zajęte. Jak rozumiem potrzebny byłby komputer z procesorem 64bit by sprawdzić tę wersje testową, więc i tu pojawia się kolejny problem. Chyba w pracy nie dysponujemy tego typu sprzętem, ale muszę jeszcze sprawdzić. To mój 3-ci tydzień w nowej roli więc jeszcze nie wszystko ogarniam.

Grzegorz Tworek
2675 pkt.
Guru
MVP

0

Ano dość sporo (kilka GB) i koniecznie sprzęt 64bit. Ale lepiej postarać się ściągnąć (może u kogoś w domu) poszukać i sprzętu niż w ciemno się rzucać na migrację... trochę mniejsza presja i trochę mniej bolesne skutki ewentualnego niepowodzenia operacji.
--
Grzesio [MVP, SE Club]

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2010-08-25 22:56:25 przez grzegorz.tworek.

Grzesio
[MVP, SE Club]

zezzu
zezzu
16 pkt.
Nowicjusz

0

A czy jest może gdzieś jakaś lista programów, która jest kompatybilna lub nie z tym systemem? Przynajmniej na razie w ten "suchy" sposób poznałbym pierwsze poważne "kłody pod nogi".

Grzegorz Tworek
2675 pkt.
Guru
MVP

0

Teoretycznie jest. Praktycznie jej użycie nie jest takie proste.
Najprościej będzie na tym WindowsXP uruchomić Upgrade Advisor: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=1b544e90-7659-4bd9-9e51-2497c146af15&displaylang=pl Powie co na pewno nie zadziała. On sprawdza dla Windows 7, ale oficjalnie nie ma żadnej ścieżki migracji z XP do 2008 R2, więc sprawdź tyle, ile się da.
Możesz też próbować opublikować listę oprogramowania tutaj. Prawie na pewno znajdzie się ktoś, kto ma z konkretnymi programami doświadczenie i coś mądrego podpowie.--Grzesio [MVP, SE Club]

Grzesio
[MVP, SE Club]

zezzu
zezzu
16 pkt.
Nowicjusz

0

Jeśli chodzi o programy to są to:
- produkty z linii Insert GT,
- Asseco Płatnik ZUS,
- 2 programy zrobione przez syna szefa (obsługują bazy Firebird i Access),
- program Puzzle z firmy Adad.
- serwer poczty hMailServer + php + squirreilmail
- OpenOffice.org na kilku stanowiskach.
- Ms Office 2003 na kilku stanowiskach.

i w zasadzie tyle.

Protoss
Protoss
418 pkt.
Junior

0

Również praca zdalna nie jest komfortowa, bo uruchamiając wybrane programy następuje pobieranie przez sieć sporych rozmiarów baz Access. Czytałem o rozwiązaniach zdalnych aplikacji poprzez pulpit zdalny i takie coś byłoby pożądane.

Na połączenia zdalne potrzebne są licencje terminalowe koszt ok.300zł na użytkownika.
Generalnie to dobrze wszystko przemyśl zanim podejmiesz jakąś decyzję skoro szef nie chce za bardzo płacić za IT.
Do tego dochodzą takie problemy jak np. drukowanie z sesji terminalowych trzeba wszystko przetestować czy drukarki i programy współpracują dobrze ze sobą żeby później sie nie okazało ,że wyłożysz się na takim czymś jak drukowanie.

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2010-08-25 23:08:35 przez Protoss.
zezzu
zezzu
16 pkt.
Nowicjusz

0

Dlatego właśnie trafiłem tutaj na to forum, żeby zasiegnąć "języka" w co warto wejść.

Przemyślenia są takie by usprawnić pracę poprzez:
- zwiększenie wydajności (szybsze przetwarzanie danych z baz),
- lepszy komfort pracy dla telepracowników (wprowadzenie prawdziwej zdalnej pracy przez pulpit zdalny, rozumiem to w ten sposób, że każdy zdalny pracownik pracuje tak jakby pracował na komputerze siedząc w biurze),
- większe bezpieczeństwo dla gromadzonych danych (włamania, kopie zapasowe, ochrona antywirusowa),
-  łatwiejsza centralna obsługa stanowisk.

I w zasadzie na koniec całość obija się oczywiście o koszty. Przyjrzałem się właśnie kilku serwerom wyposażonym w ten system na stronie www.komputronik.pl i jak widzę tanio nie będzie.

Chyba ten nadał by się w sam raz
http://www.komputronik.pl/index.php/product/93380/Serwery_i_storage/Serwery_Komputronik_ProSerwer/Komputronik_ProServer_SE_206_V5_M000_Windows_Foundation_Server_2008.html
a jego cena mieści się jak sądzę w dolnej granicy "okrzyku" szefa w porównaniu do owej oferty jak wspominałem na początku.

Czy dla tego systemu "Foundation", też potrzebne będzie wykupienie licencji terminalowych, nie mieszczą się one w ramach tych 15 użytkowników?

Protoss
Protoss
418 pkt.
Junior

0

- lepszy komfort pracy dla telepracowników (wprowadzenie prawdziwej zdalnej pracy przez pulpit zdalny, rozumiem to w ten sposób, że każdy zdalny pracownik pracuje tak jakby pracował na komputerze siedząc w biurze),

Tak to wyglada, ale kazdy pracownik potrzebuje dodatkowo licencji TS CAL na połączenie się z serwerem, pakiet pięciu takich licencji kosztuje jakieś 1500zł. Do tego dochodzi kofiguracja sposobu w jaki będa się łączyć? via RDP bezpośdernio czy korzystanie z VPN. Jakimi łączami dysponują pracownicy? jakie mają drukarki itd.  Powiem tak z tego co napisałeś to bym Ci odradzał podejmowania się tego zadania chyba ,że masz jakieś pół roku na naukę i testy.

zezzu
zezzu
16 pkt.
Nowicjusz

0

"pakiet pięciu takich licencji kosztuje jakieś 1500zł"

Czyli trzeba zakupić 2 takie pakiety. Oj już słyszę zwiększenie natężenia dźwieku od szefa ;-)

W takim razie może lepiej będzie zakupić jakiś typowy komputer z systemem Windows 7, odpowiednio doposażony (dodatkowe dyski, może tryb RAID), który przejmie zadania z obecnego pseudo-serwera by stać się jego nowszą wersją.

Z większych minusów pozostanie wtedy tylko kwestia pracy zdalnej.

Grzegorz Tworek
2675 pkt.
Guru
MVP

0

Ale TS CAL są potrzebne tylko do pracy zdalnej użytkowników nie będących administratorami.
Więc jak na razie akceptujesz brak pracy zdalnej, to po prostu kup mały serwerek z Foundation i nie kupuj TS CAL. Dokupisz kiedyśtam. Prościej tak i chyba rozsądniej.--Grzesio [MVP, SE Club]

Grzesio
[MVP, SE Club]

Marek Konitz
Marek Konitz
66 pkt.
Poczatkujacy

0

No i ile zaoszczędzisz w stosunku do oferty znalezionej w Komputroniku? 1000zł? Warto?
Zamiast kolejnej prowizorki zyskujesz w miarę przyzwoity serwer Entry Level. Do szczęścia może mu brakuje jedynie parę GB Ram - można rozbudować potem.

Może  zaproponuj jakąś formę finansowania - kredyt, leasing. Koszt się rozłoży w czasie, a Ty skompletujesz rozsądne rozwiązanie.

zezzu
zezzu
16 pkt.
Nowicjusz

0

Co do leasingu to szef ma sporą awersję do tej formy bo sparzył się, gdy brał w ten sposób samochód na firmę i pod koniec spłat chciał go wcześniej wykupić (w związku z nieoczekiwaneym przypływem funduszy), w sumie zapłacił sporo więcej niż było w planie. Więc chyba ten kredyt byłby bardziej przystępny.

Gdy wróci z urlopu postaram się go przekonać by podjął konkretną decyzję, jeśli chce by pracowało się bardziej komfortowo - jemu też.

Czy oprócz znalezionego przeze mnie serwera w Komputroniku jest jeszcze jakiś inny sprzęt godny zainteresowania, może mający coś czego ten nie posiada? Na co konkretnie zwrócić uwagę przy zakupie?

Grzegorz Tworek
2675 pkt.
Guru
MVP

0

Czy oprócz znalezionego przeze mnie serwera w Komputroniku jest jeszcze jakiś inny sprzęt godny zainteresowania, może mający coś czego ten nie posiada? Na co konkretnie zwrócić uwagę przy zakupie?

Na własne potrzeby... A tak poważniej, to popatrz na możliwość rozbudowy o kolejne dyski. Tego Ci pewnie najszybciej zabraknie ;)
Oczywiście przydałoby się więcej niż 2GB RAMu, ale to w każdej chwili możesz dołożyć i drogo nie będzie.
Nie używałem, ale słyszałem dużo dobrego o rozwiązaniach Fujitsu (bodajże Primergy TX120) właśnie dla małych firm i z Foundation na pokładzie. Małe, zgrabne i nie bardzo drogie. Choćby dla porównania obejrzyj.--Grzesio [MVP, SE Club]

Grzesio
[MVP, SE Club]

andrzej bochniak
andrzej bochniak
60 pkt.
Poczatkujacy

0

1.Dlaczego 2 x 5 licencji na dostęp zdalny? Licencje terminalowe kupujesz na uzytkowników korzystających z dostępu terminalowego, pisałeś, że jest ich 3-5
2. Bez zakupu licencji korzystasz z dostępu zdalnego przez 120 dni - to kolejna możliwość rozłożenia płatności w czasie.
3.Windows 2008 poza typowym dostępem do pulpitu zdalnego oferuje jeszcze cos takiego jak Remote Application - użytkownik nie widzi pulpitu, widzi tylko ekran aplikacji tak, jakby uruchamiał ja z lokalnego komputera (pomijając oczywiście szybkość). Bardzo fajna sprawa. Wysyłasz pliczek, kilka go, podaje login i hasło, zaznacza "nie pytaj ponownie" i ma aplikację na pulpicie.
4.Gdy idzie o Windows 7 w roli serwera - nie znam konkretów, ale pewnie nie jest gorzej niz w przypadku Visty. A w opisie do service packa Visty były bardzo ciekawe wyjasnienia ze strony MS: co prawda nie używa się Visty w roli serwera, ale ponieważ wiele kodu jest wspólne z Windows 2008 Server to przy okazji instalacji SP instalują się też bardzo wydajne moduły odpowiedzialne za pracę serwerową.
(http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc709618(WS.10).aspx)
 --

zezzu
zezzu
16 pkt.
Nowicjusz

0

Ad 1. Błędnie założyłem, że skoro będzie faktycznych użytkowników max 10, to konieczna będzie też dla _każdego_ z nich licencja terminalowa, pomimo, że tylko kilku jest telepracownikami. Jeszcze wtedy nie bardzo rozumiałem, że są to niezależne licencje.

Ad 2. Fajnie, że jest taka opcja, bo będzie można sprawdzić jak to faktycznie działa. Martwię sie tylko faktem braku możliwości zainstalowania i sprawdzenia tego systemu w wersji testowej pobranej z internetu, gdyż niestety nie dysponuję w firmie odpowiednim sprzętem. Jedynie po zakupie dowiem się "po czasie", że coś nie będzie działać tak jak trzeba, no ale od czegoś wypada zacząć.

Ad 3. Właśnie o takie coś nam chodziło.

A czy jest możliwość przerzucenia większości programów na serwer (office, openoffice, firefox) tak by komputery pracowników były czyste (sam system). Wtedy ewentualna aktualizacja programów przeprowadzana będzie w jednym miejscu (tak przypuszczam)?

Widziałem na jakiejś stronie takie małe komputerki (wyglądały jak dysk) z podłączonym monitorem + klawiatura + mysz , które po uruchomieniu pobierały z serwera jakieś dane by uruchomić system, same zaś jak wynikało z opisu, systemu nie posiadały, dysku z resztą też nie miały ale były na procesorze atom czy coś w tym stylu. Fajna sprawa, ale pewnie kosztowna.

Ad 4. O takiej możliwości wspominał mi sąsiad z bloku, ale chyba jednak bardziej rozwojowym i przyszłościowym będzie zakup prawdziwego serwera. Jedynie muszę/musimy wspólnie z szefem rozpatrzyć o jakich kosztach będzie mowa no i ewentualnie o wysłaniu mnie na jakieś szkolenie.

Grzegorz Tworek
2675 pkt.
Guru
MVP

0

A czy jest możliwość przerzucenia większości programów na serwer (office, openoffice, firefox) tak by komputery pracowników były czyste (sam system). Wtedy ewentualna aktualizacja programów przeprowadzana będzie w jednym miejscu (tak przypuszczam)?

Teoretycznie tak. Ale to zwykle nie ma sensu w małej firmie. Możesz za to centralnie instalować poprawki (WSUS) i zarządzać konfiguracją (GPO).

Widziałem na jakiejś stronie takie małe komputerki (wyglądały jak dysk) z podłączonym monitorem + klawiatura + mysz , które po uruchomieniu pobierały z serwera jakieś dane by uruchomić system, same zaś jak wynikało z opisu, systemu nie posiadały, dysku z resztą też nie miały ale były na procesorze atom czy coś w tym stylu. Fajna sprawa, ale pewnie kosztowna.

W małej firmie kosztowniejsza niż podejście tradycyjne. Poza tym wymaga trochę silniejszego serwera niż ten, w który teraz celujesz.

Ad 4. O takiej możliwości wspominał mi sąsiad z bloku, ale chyba jednak bardziej rozwojowym i przyszłościowym będzie zakup prawdziwego serwera. Jedynie muszę/musimy wspólnie z szefem rozpatrzyć o jakich kosztach będzie mowa no i ewentualnie o wysłaniu mnie na jakieś szkolenie.

Nie myśl o tym. System w środku jest taki sam, ale w Windows 7 jest skonfigurowany pod granie, filmy, płynność, kolorki i inne takie. A serwer pod wydajną pracę w zastosowaniach serwerowych. Poza tym, Windows 7 nie ma na przykład zdalnego dostępu i całej masy innych rzeczy, których na pewno wcześniej czy później zechcesz użyć. Takich jak choćby AD.--Grzesio [MVP, SE Club]

Grzesio
[MVP, SE Club]

zezzu
zezzu
16 pkt.
Nowicjusz

0

Dziękuję wszystkim za cenne uwagi.

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko poświęcić więcej czasu na zgłębienie tematu i przejrzenie kilkunastu ofert, a także poczytanie, co i jak wpływa na zapotrzebowanie na takie, a nie inne rozwiązania sprzętowe.

Zapewne będę miał jeszcze duuużo pytań, ale skoro już trafiłem tutaj na forum, to pozwolę sobie je zadać, gdy nie będę mógł sobie z czymś poradzić - co jest raczej pewne.

Czytając niektóre tematy z forum wiem już, że będzie na początku ciężko, ale jestem dobrej myśli. Przyznam także, że zaczyna mnie powoli wciągać nowy "obowiązek".

Udziel odpowiedzi

pkt.
Treść wpisu:

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.