BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki
Ziemek Borowski
Ziemek Borowski

0

Witam,

ma ktoś pojęcie skąd się wział jakiś mem (dziś kolejny raz go słyszałem, pierwszy raz z ust jakiegoś Partner Account Managera z Microsoft Polska), że super wielkim benefitem SharePoint Foundation jest to że do 10 użytkowników jest za darmo? Pierwszym razem gdy to usłyszałem nie miałem ze sobą notebooka i sieci by szybko pokazać czarno na białym (a prawnicze wordy kiepsko czyta się z Windows Phone 7 z kończącą się baterią). Zawsze byłem przekonany, że SharePoint Foundation wymaga by windows server był poprawnie licencjonowany, a sam produkt jest darmowo do pobrania i używania.

Dziś z znowu to usłyszałem z ust osoby która do tej pory mówiła same mądre rzeczy o licencjonowaniu...
A może ja coś przeoczam i poza potencjalnymi CAL-ami systemowymi w licencjonowaniu oparty o OEM lub standardowe licnecjonowanie grupowe foundation wymaga jakichś opłat/CAL-i itp?
Na stronach produktu napisane jest jak byk:

Product

Licensing Notes

SharePoint Foundation 2010

Download at no cost.
Companies using SharePoint Foundation must be properly licensed for Microsoft Windows Server.

PS. dość świadomie pytam tu. Bo na gruncie licencjonowania nic nie znalazłem.
I PUR przeszukałem i product list (nie znalazłem w ogóle tego produktu :) - to by było na tyle jeśli chodzi o to, że są to kompletne dokumenty).

Ja błądzę, czy osoby które twierdzą że:  SharePoint Foundation ma jakieś limity jeśli chodzi o liczbę użytkowników lub limit jest wirtualny i dotyczy liczby bezpłatnych użytkowników.

Mam pomysł skłąd się to wzieło (hinty: postawienie developerskiego SharePoint Foundation Windows 7 i licencja na 10 półączeń)--

Ziemek Borowski - bywam na spotkaniach PEPUG i PInG
Edytowano 2 razy. Ostatnio 2011-06-08 17:06:18 przez ziembor.
tagi: Sharepoint   sieci   Windows   Windows 7   Windows Phone   Windows Server

-- Ziemek Borowski / ziembor.pl/plitproblogs  / PEPUG - a poza tym uważam, że WSS.pl powinien z forum (nawet od nowa) przeniesiony na social.technet.microsoft.com, a baza wiedzy (tam gdzie regulamin pozwala) na tamtejsze wiki. 

Szymon Nowak Ekspert WSS
Szymon Nowak
1106 pkt.
Senior

0

No jeżeli nie jest to u kilku klientów postawiłem pirata  :-(

--SzymonN lostcoder{at}gmx{dot}comtechcore.microcreative.pl MicroCreative Remote Assistant

Maciej Raczynski
Maciej Raczynski
36 pkt.
Poczatkujacy

0

Panowie - Spokojnie :)

SPF  jest licencjonowany jako usługa Windows Server. Aby można z niego korzystać
- użytkownik musi posiadać Windows CAL, ten najbardziej podstawowy,
lub
- analogiczny Device CAL na urządzenie,
lub
- jeśli stawiamy go ale użytkownikami nie będą pracownicy właściciela licencji serwerowej, (np. strona WWW z logowaniem dla partnerów) to można też użyć licencji Windows External Connector - nie ma limitu userów.

Tak więc ile macie CAL'i, to tylu userów może spokojnie go używać.

Limit 10 bierze się stąd, że Windows server ma standardowo dodane 5/10 CAL'i na user'a.

Instalowanie SPF na Windows 7 jest możliwe tylko na cele deweloperskie.

SharePoint w każdym sosie...

Ziemek Borowski
Ziemek Borowski

0

A jakieś wiarygodne źródło? :)
Bo argument: napisano na WSS jest dość słaby. :(
W publicznym downloadzie nie napisali (słówko free na strone występuje w kontekście free newsletter, no cost i podobne wcale).
Jakoś nie potrafię znaleźć EULA (a nie mam gdzie zainstalowac by sprawdzić to co sie wyświetla w trakcie).

Jednoczesnie nie da się go unieważnić (e tam jakiś dodatek) bo AFAIR jest tez na płytce z SharePoint Server.
W EULA czy w prawach PUR-owych do korzystania z komonentów produkt nie jest wymieniany.

Rozkosz. :)

--
Ziemek Borowski - bywam na spotkaniach PEPUG i PInG

-- Ziemek Borowski / ziembor.pl/plitproblogs  / PEPUG - a poza tym uważam, że WSS.pl powinien z forum (nawet od nowa) przeniesiony na social.technet.microsoft.com, a baza wiedzy (tam gdzie regulamin pozwala) na tamtejsze wiki. 

Szymon Bochniak
Szymon Bochniak
991 pkt.
Senior

0

Według mojej wiedzy jest dokładnie tak jak napisał @mraczynski

Konieczna jest licencja CAL na Windows Server + CAL na SQLa (jeśli nie używamy wersji Express).--Pientka.pl || SharePoint Blog

Jeśli uważasz mój wpis za pomocny kliknij na "kciuk w górę". Dzięki!

---

SharePoint 4 Business - usługi SharePoint dla Twojej firmy

SharePointBlog.pl - blog o technologii SharePoint || Office365Blog.pl - blog poświęcony usługom Office 365 

Rajmund Lalik
Rajmund Lalik
48 pkt.
Poczatkujacy

0

poniżej odpowiedz z MS-a na moje pytanie w tym temacie z 2010 r

Witam,Ograniczenia nie dotyczą liczby userów, ale jeśli już to funkcjonalności.Foundation to produkt do wsparcia pracy grupowej i zorientowany na pracę wobrębie pojedynczej witryny.Do budowy złożonego portalu, wraz ze strukturą, do publikowania treści,zarządzania rekordami, pracy grupowej i wielu innych wykorzystuje sięfunkcjonalność SharePoint Server.

--Rajek
MCSE,MCITP-Ent.Admin

Rajek

MCSE,MCITP-Ent.Admin

Maciej Raczynski
Maciej Raczynski
36 pkt.
Poczatkujacy

0

No to pozostaje jedynie zaczerpnąć u źródła...

http://www.microsoft.com/poland/licencje/menu/kontakt.aspx

Opinia producenta wydana na piśmie (email) powinna być odpowiednio wiążąca?

SharePoint w każdym sosie...

Udziel odpowiedzi

pkt.
Treść wpisu:

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.