BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki
feel
feel
202 pkt.
Junior

0

Witajcie, poszukuje darmowej wirtualizacji którą będę mógł wykorzystywać komercyjnie (firma). Hyper-V mam i używam, jednakże zasoby tego serwera  już się wyczerpują i chce na drugim fizycznym serwerze uruchomić systemy wirtualne. 

1. Czytałem na stronie Vmware i jak dobrze rozumiem VMware vSphere Hypervisor jest darmowy nawet jeśli chodzi o wykorzystanie komercyjne? Jak wygląda tutaj sprawa z licencjami?

2. Czytałem o ograniczeniu 32 GB Ramu, oznacza to że łącznie na wszytkie systemy wirtualne VMware mogę przydzielić 32 GB?

3.  W jaki sposób zarządzam wirtualkami?. VSphere jest również darmowe?

4. Czy są jakieś inne ograniczenia o których nie wiem? ;)

Dopiero wchodzę w temat Vmware więc prosze o wyrozumiałość.

tagi: VMware

----

Pozdrawiam,

MCP, MCDST

adamWaw
adamWaw
344 pkt.
Junior

1

1. VMware vSphere Hypervisor (dawniej ESXi) jest darmowy, ale pewne jego funkcje są płatne, jeśli ich nie będziesz używał to nie ponosisz kosztów.

3. Instalujesz na maszynie ESXi i na innym komputerze wpisujesz w przeglądarce adres IP interfejsu do zarządzania (na stację zistanie sciągnięty klient do zarządzania hostem z ESX-em)

vSphere (jeśli chodzi o "zarzadzanie" wieloma hostami ESXi) jest płatne iod wersji 5.0 trochę się pozmieniało musisz doczytać

--
Google nie gryzie, użyj go

feel
feel
202 pkt.
Junior

0

Dzięki Panowie za info

1. A w jaki sposób otrzymuję tą darmową licencję (bo rozumiem że jakiś key muszę uzyskać i wklepać) ? Czy wystarczy sama instalacja i już?

2.Na dole strony http://www.vmware.com/products/vsphere-hypervisor/faq.html  jest napisane " Evaluate VMware vSphere Try a free 60-day evaluation." Czy to oznacza że zarządzać wirtualkami na jednym fizycznym serwerze będę mógł tylko przez 60 dni?

3. Czy VMware vSphere Hypervisor (dawniej ESXi) mogę zainstalować tak że na serwerze fizycznym będzie stało ESXi a na np. QNAP-ie wirtualki?

Z wersji płatnych nie bede korzystał bo interesuje mnie możliwość prostego testowania różnych rzeczy. Z bardziej zaawansowanych funkcjonalności tylku LiveMotion czy balansowanie ruchu raczej nie będe korzystał :)

----

Pozdrawiam,

MCP, MCDST

Karol Chrapek
Karol Chrapek
1049 pkt.
Senior

1

Klucz trial umożliwia Ci podpięcie się do vSphere, VMware rozdaje go by jednak mimo wszystko namówić ludzi na kupno większego rozwiązania. Aby ESXi działał Ci bez problemu po skończeniu trialu musisz pobrać darmowy klucz i go wklepać do każdego serwera. Pod tym adresem: link, wybierasz zakładkę License & Dwonload i po zalogowaniu na swoje konto powinieneś mieć dostęp do zamówienia odpowiedniej ilości sztuk. Potem dostajesz klucz.

Ad. 3 Maszyny wirtualne mogą leżeć na sanie ale nie możesz ich tak prosto migrować jak ma to miejsce gdy posiadasz vSphere.

Pozdrawiam,
Karol it-flow

Łukasz Piżuch
Łukasz Piżuch
29 pkt.
Nowicjusz

1

A może zainteresowałbyś się rozwiązaniem XenServer? Również jest darmowa wersja tak jak w vmware. A tutaj dostajesz troszkę opcji których w vmware nie ma za free (choćby XenMotion Live Migration;) )

Porównanie wersji masz tu: http://xenserver.pl/dostepne-wersje

Pobieranie XenServera: http://www.citrix.com/English/ps2/products/product.asp?contentID=683148&ntref=prod_top

W wersji free masz zarządzanie wszystkimi maszynami w jednym miejscu: XenCenter Management Console a dodatkowo można go zintegrować z Microsoft System Center VMM (jeżeli korzystasz z tego)

Dobreprogramy korzystają z takiego rozwiązania - w wersji free - i działa to (jak widać;)) dobrze. Więc może spróbuj Xena. W razie popytasz na forum DP, myślę, że pomogą Ci rozwiązać wiele problemów gdyby się pojawily. 

Daniel Pijanowski
Daniel Pijanowski
200 pkt.
Junior

0

Ja również używam Xena i w porównaniu do Esxi któremu w darmowej wersji brakuje tych dodatków livemigration sprawdza się bardzo dobrze w produkcji jak i w środowisku testowym.

Czego mi brakuje w Xenie to montownaie dysków w bezpośrednio do vmki oraz dodanie nowego luna do hostów xena wymaga restartów wszystkich hypervizorów w pooli :|. Pomimo tych małych mankamentów daj radę :)

feel
feel
202 pkt.
Junior

1

Powiem szczerze, że zainteresowaliście mnie trochę tematem Xena więc mam 2 pytanka dotyczące tej platformy:)

1. Czy XenServer w wersji Free mogę również wykorzystywać komercyjnie?

2. Na http://xenserver.pl/dostepne-wersje nic nie jest napisane o ograniczeniu ramu. Czy tutaj tak jak w przypadku ESX-i mam jakieś ograniczenie na tzw. vRAM ?

----

Pozdrawiam,

MCP, MCDST

Daniel Pijanowski
Daniel Pijanowski
200 pkt.
Junior

1

1. Tak, jak najbardziej. Płatne wersje mają większe możliwości.

2. Ja używam na maszynach z 96Gb ramu i nie ma ograniczenia, jedynie do 16 węzłów w puli.

feel
feel
202 pkt.
Junior

0

jedynie do 16 węzłów w puli.

Mógłbyś rozwinąć? Chodzi tutaj o możliwość uruchomienia max 16 wirtualek? 

----

Pozdrawiam,

MCP, MCDST

feel
feel
202 pkt.
Junior

0

Nie mogę edytować powyższego posta a mam jescze jedno pytanie:

Według http://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/VMware_vSphere_4_opis_wariantów_licencji  starsza wersja darmowego VMware tj. (VMware vSphere 4 ESXi Single Server) daje mi 256 vRamu?

Może warto zainstalować starszą wersję czyli ESXi 4? Bo Przy ESXi 5 ( VMware vSphere Hypervisor) mam tylko 32 GB vRamu? Dobrze rozumiem?

Z góry dzięki za pomoc :) 

----

Pozdrawiam,

MCP, MCDST

Daniel Pijanowski
Daniel Pijanowski
200 pkt.
Junior

1

Dla esxi 4 to jest 256GB fiycznej pamięci :) od wersji 5 zmienił się sposób licencjonowania.

A co do xen i 16 nodów w puli chodzi o maksymalna liczbę hypervizorów jakie mogą tworzyć 1 pule (klaster) miedzy którymi można korzystać miedzy innymi z opcji live migration :)

Daniel Pijanowski
Daniel Pijanowski
200 pkt.
Junior

1

1. Tak

2. Jest to ograniczenie do 32GB vramu czyli pamięci wykorzystywanych przez wirtualne maszyny, to znaczy że wszystkie uruchomione maszyny mogą mieć rozdysponowane 32gb ramu. Dodatkowe maszyny nie uruchomią się pomimo posiadania fizycznie większej ilości pamięci ram.

3.Tak.

4. Zapoznaj się z informacjami na stronie, porównaj co oferują dostępne wersji.

kozraf
kozraf
100 pkt.
Junior

0

Co do tego 3ciego - vSphere jako infrastruktura (hosty + vCenter Server do zarzadzania) nie jest darmowy (niestety...) ale tu podobnie jak microsoftowy SCVMM jednakze VMware idzie w dobrym kierunku wypuszczajac tzw. vSphere 5 vCenter Server Virtual Appliance ktory pracuje jako VM'ka i dziala na Linuxie (nie musisz uzywac Windows Server jako OS).

Bez vSphere vCenter server nadzorowanie nie jest trudne (vSphere Client laczy cie z kazdym hostem bezposrednio) ale duzo fajnych ficzerow jest wtedy nieaktywne.

Co do Xen'a to warto sprawe przemyslec ale z drugiej strony - system jest 3ci po VMware i Hyper-V, do VMware mu bardzo daleko i pytanie czy jest sens sie w to zaglebiac jak nawet tanim kosztem (VMware HyperVisor x2 czy x3 w zupelnosci wystarcza malej firemce + replikacja/backup na Veeam i jak wymagania odnosnie RPO,RTO i system downtime nie sa za wysokie to mozna sobie i bez VMotion poradzic itd.) a marnowac czas po to tylko aby w pewnym momencie walnac glowa w sciane bo czegos w Xenie nie zrobisz itd. Druga sprawa to jak darmowy VMware nie wystarczy to trzeba glebiej siegnac do kieszeni bo jak to mowia - za darmo to w tych czasach nawet w zeby ciezko dostac... ;) Zawsze zostaje "darmowe" hyper-v ;)

VCP 4/5, MCDST, MCSE 2003 , MCTS: EXCHANGE 2007, MCITP: EA

Working towards VCAP-DCD v5.0 (DataCenter Design) ...

kozraf

Udziel odpowiedzi

pkt.
Treść wpisu:

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.