BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki
RonG
RonG
462 pkt.
Junior

0

Wirtualizacja a ciaglosc pracy systemow.

Ostatnimi czasy zdazylo mi sie brac udzial w projektach a wlasciwie ich czesci dotyczacych zapewnienia ciaglosci pracy systemow. I co mnie zaskoczylo? mala wiedza na temat wirtualizacji dzialow IT firm/instytucji, ktorych te plany dotyczyly.
Zapewnienie 99,5% czasu dostepu do danych wiaze sie z bardzo duzymi kosztami, a wirtualizacja to minimalizacja kosztow i zdecydowane skrocenie odtworzenia danych/systemow.

Dlatego postanowilem was zapytac co myslicie o wirtualizacji w kontekscie zapewnienia ciaglosci pracy systemow i odtwarzania danych/systemow po "awarii". Czy ktos z was uzywa produkcyjnie wirtualizacji a wdrazajac ja myslal o niej jako czyms co ulatwi wam zycie i zminimalizuje ewentualne straty po "awarii"? -------
Pozdrawiam
JK
tagi: Information Technology   Wirtualizacja
------- Pozdrawiam JK

Łukasz Czapliński
Łukasz Czapliński
610 pkt.
Senior

0

Witam, własnie mnie obudzili o 6:53 w Niedzielę , naszczescie jakis madry wymyślił vpn .. ale w odpowiedzi na twojego posta
uważam ze na cos takiego jak virtualizacja niedługo bedzie bardziej popularne niz systemy do tworzenia Backupu, a wszystkim chodzi o szybki dostep do informacji po awarii
ale wystepuje coś takiego jak mała wiedza, ale skoro pytasz co sadzimy o wirtualizacji to ja sądze ze to fajna rzecz było przeczytać ciekawy art. napisany przez Ciebie skoro zsięgnołes juz jezyka w tej kwestii

Co Ty na To ?

Pozdrawiam
Ł.Cz.

Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP

0

Dobry pomysl z tym artem. Jesli posiadasz taka spora wiedze to na pewno ludzie chcetnie to przeczytaja.
Co do tematu glownego to mysle ze to jest nadal nowa technologia, ktora w najblizszym czasie zyska wielu zwolennikow. Nadejscie nowych systemow to na pewno wrozy :D no i moze Twojego artu? --
Robert Stuczynski (Noise) - MVP
Blog - http://noiserobert.spaces.live.com
http://www.8080.pl

Robert Stuczynski (Noise) - Microsoft MVP

Jacek Doktór Ekspert WSS
Jacek Doktór
4247 pkt.
Guru
MVP

0

U mnie VMware chodiz juz od dwoch miesiecy i jest ok. Kolega wlasnie szkonczyl szkolenie wiec mysle ze niedlugo zaczniemy najwazniejsze serwery przestawiac na wirtulane maszyny. Najwieksza zaleta wirtualizacji to to nie trzeba robic backupou plikow wystarczy zrobic migawke calego serwera i potem go odtworzyc w razie awarii :) Druga sprawa to samoczynne przelaczanie sie maszyn wirtualnych na zapasowy serwer.

--
Jacek Doktor
MCSA+M

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2007-07-29 12:41:07 przez Doktor.

Jacek Doktor

Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP

0

Pracujecie na VMWare Infreastructure 3?
Co do backupow to wypada je robic - co jakis czas tasiemki gdzies wywozic chyba ze ma sie kilka serwerowni oddalonych geograficznie.
Caly czas czekamy na virtualizacje na windwos server 2008. --

artur kaczmarek
artur kaczmarek
340 pkt.
Junior

0

VMware jest teraz tak daleko w wirtualizacji że nie wyobrażam sobie żeby MS mógł go dogonić. Możliwości wirtualizacji w produktach VMware daleko już wyszły poza ciekawostę technologiczną a unifikacja wirtualnego sprzętu ma tą zaletę że migracja na mocniejszy serwer w przypadku takiej potrzeby jest uproszczona do minimum.
VMware Infrastructure ma tylko jedną wadę: cenę ;) Artur Kaczmarek
http://arturro.ath.cx

Artur Kaczmarek
RonG
RonG
462 pkt.
Junior

0

Co do samego arta na temat wirtualizacji - to calkiem dobry pomysl i musze przyznac, ze juz o tym myslalem :D :D - Jak tylko uporam sie z praca, ktorej pomimo okresu "urlopowego" mam duzo i jak tylko moj 2,5 letni synek mi na to pozwoli :D :D -postaram sie cos na ten temat napisac -------
Pozdrawiam
JK

------- Pozdrawiam JK
artur kaczmarek
artur kaczmarek
340 pkt.
Junior

0

A art ma być o wirtualizacji wogóle czy wirtualizacji na określonej platformie (np: MS)?? Artur Kaczmarek

Artur Kaczmarek
RonG
RonG
462 pkt.
Junior

0

biorac pod uwage, iz IMS i oczywiscie koszty ogranicze sie do technologii Microsoftu -------
Pozdrawiam
JK

------- Pozdrawiam JK
artur kaczmarek
artur kaczmarek
340 pkt.
Junior

0

Szkoda... Wirtualizacja w wydaniu MS jest jeszcze bardzo uboga i nijak sie ma do tego co oferuje VMware. Wydaje mi się że tekst o VMware byłby ciekawszy.
Artur Kaczmarek

Artur Kaczmarek
Ziemek Borowski
Ziemek Borowski

0

to napisz.
Ziemek Borowski

-- Ziemek Borowski / ziembor.pl/plitproblogs  / PEPUG - a poza tym uważam, że WSS.pl powinien z forum (nawet od nowa) przeniesiony na social.technet.microsoft.com, a baza wiedzy (tam gdzie regulamin pozwala) na tamtejsze wiki. 

artur kaczmarek
artur kaczmarek
340 pkt.
Junior

0

Brak zdolności literackich nie pozwala mi zabrać się za tak wymagające zajęcie (po prostu nie lubię sie ośmieszać ;)). Artur Kaczmarek

Artur Kaczmarek
RonG
RonG
462 pkt.
Junior

0

Zapewne i byl by ciekawszy - z tym, ze do tego tematu to raczej nalezalo by ksiazke napisac a nie artykul napisany w wolnych chwilach.

Faktem jest, ze rozwiazania MS sa hm......... bardziej ubogie niz VMW.......... ale maja jedna zalete sa tansze. w2k3 Ent pozwla na postawienie 4 wirtuali (gratis) do tego MVS 2005 i mamy gotowe rozwiazania dla malych i srednich firm.
Oczywiscie zaraz ktos powie Linux i darmowe rozwiazania VMW - fakt sa i takie - ale to miejsce dotyczy zupelnie innej platformy, na ktora niestety produkty VMW sa koszmarnie drogie (zalezy jak dl akogo) -------
Pozdrawiam
JK

------- Pozdrawiam JK
slawek turek
slawek turek
422 pkt.
Junior

0

Hmm, zaciekawił mnie ten post. Piszesz, że rozwiązania VmWare na platformę MS są drogie? Używam od jakiegoś roku Vmware Servera na platformie hoście Windows 2003 i jakoś nie musiałem płacić więcej niż stosując Virtual Server ze stajni MS.
Chyba, że źle zrozumiałem Twojego posta, to z góry sorry.

Druga sprawa. O ile dobrze zrozumiałem, licencja w2k3Ent nie określa, że platformą wirtualizacji ma być system z pod znaku MS. Czyli nasze 4 wirtuale mogą sobie śmigać zarówno na linuxie z Vmware Server jak i na Windowsie z Vmware Server lub Virtual Server. ________________________
Pozdrawiam
Sławek "saet"
And Now for Something Completely Different... The Larch!

Pozdrawiam Sławek "saet" And Now for Something Completely Different... The Larch!

RonG
RonG
462 pkt.
Junior

0

Tak zle mnie zrozumiales :D

Pozatym celem tego tematu nie jest porownywanie produktow, oraz ktory z nich jest lepszy a to jak sa wykorzystywane i co tak naprawde nam daja.
Co do kosztow - to nie sa nim tylko i wylacznie koszty poniesione na zakup oprogramowania,ale takze koszty zwiazane z wdrozeniem, ekspolatacja, uzyskaniem wsparcia w razie problemow z dana alpikacja/systemem i wiele wiele innych czynnikow.......no ale to temat na zupelnie inna dyskusje

Reasumujac
Skoro wielu zwas uzywa wirtualizacji to moze opisze swoje doswiadczenia a tym samu przekona innych (a moze usiwadomi innym o istnieniu takiej technologii) do blizszego poznania tematu -------
Pozdrawiam
JK

------- Pozdrawiam JK
Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP

0

Drozej bo darmowy VMServer wcale nie wyprzedza az tak mocno VS :( Faktycznie jest troche lepszy ale nie co obrzucac VS i VPC bo wcale az tak nie ustapuja swoim odpowienika. VPC ma ta przzewage ze jest za free a VMWare Workstation platny. Zreszta niewiele VS ustapuje WMWare Workstation i wcale nie jest trudny :D

Przewaga w tym momencie jest w produkcie VMWare Infrastructure 3 ale za to cena spora. Poczekamy na win2008srv i wtedy bedzie sie mozna wypowiedziec kto jest lepszy i do czego. --

Ziemek Borowski
Ziemek Borowski

0

znaczy się do SP1 do WS2008?
Ziemek Borowski

-- Ziemek Borowski / ziembor.pl/plitproblogs  / PEPUG - a poza tym uważam, że WSS.pl powinien z forum (nawet od nowa) przeniesiony na social.technet.microsoft.com, a baza wiedzy (tam gdzie regulamin pozwala) na tamtejsze wiki. 

Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP

0

Sorki nie wiem o co pytasz. --

Ziemek Borowski
Ziemek Borowski

0

z tego co jest na MS blogach wynika, że większość zmian w wirtualizacji wejdzie w życie albo n dni po RTM-ie albo wręcz z SP1. M.in. odpowiednik VMontion.

Ziemek Borowski

Mariusz Kędziora Microsoft
Mariusz Kędziora
2210 pkt.
Guru
Prelegent

0

Wrzuciłem na blog w Technet bardzo obrazową (bez szczegółów) roadmapę dotyczącą produktów wirtualizacyjnych...

Ale masz racje Ziemek - sporo funkcjonalnosci niestety z tego co wiem wejdzie dopiero po wlasciwej premierze czy wyjsciu RTMa. --
Pozdrawiam,
Mariusz 'masakra' Kędziora
http://blog.kedziora.info/

Pozdrawiam,
Mariusz Kędziora
Technical Evangelist | Microsoft Polska
Blog ewangelista.IT | LinkedIn

Robert Stuczynski VIP
Robert Stuczynski
8560 pkt.
Guru
MVP

0

Oby po rtm :D Any way jakies beta trzeba bedzie sprawdzic --

Gallangher
Gallangher
262 pkt.
Junior

0

O ile dobrze zrozumiałem, licencja w2k3Ent nie określa, że platformą wirtualizacji ma być system z pod znaku MS. Czyli nasze 4 wirtuale mogą sobie śmigać zarówno na linuxie z Vmware Server jak i na Windowsie z Vmware Server lub Virtual Server.

Chyba źle zrozumiales...
my mamy licencje 2003 R2 ent w środowisku produkcyjnym w centrali na bardzo strategicznej maszynie. Chcieliśmy wykorzystać te licencje stawiając 4 maszyny wirtualne w oddziale. Zarówno koledzy koledzy z forum jak i infolinia MS twierdzili, ze platformą wirtualizacji musi być 2003 r2
-----------------------------------------------------------------------------
Sztuczna inteligencja nigdy nie dorówna naturalnej głupocie !

----------------------------------------------------------------------------- Sztuczna inteligencja nigdy nie dorówna naturalnej głupocie !

Ziemek Borowski
Ziemek Borowski

0

na jakiej podstawie? (jakiś URL lub jeszcze lepiej zapis EULA lub SPUR-a?)
Bo jeśli dobrze kojarzę to tam nie było kwestii że musi to być na Windows Ent. Tylko że nie możesz oderwać licencji od Enterprise (krótko mówią możesz użyć 4 wirtualnych maszyn na maszynie gdzie jest przypisana licencja Enterprise). A to jednak pewna różnica.
Ziemek Borowski

slawek turek
slawek turek
422 pkt.
Junior

0

To co powiesz na ten cytat:

Licensing for VMware ESX

If a server is running VMware ESX as a virtualization technology, Windows Server is not deployed as a host operating system in the physical OSE. However, a license is still required for every instance running in a virtual OSE.

If you have assigned a single license of Windows Server Standard Edition to the server running ESX, then you may run one instance at a time of Windows Server Standard Edition. If you have assigned a single license of Windows Server Enterprise Edition to the server running ESX, then you may run up to four instances at a time of Windows Server. You may not run a fifth instance under the same Enterprise Edition license because that right requires that the fifth instance be running hardware virtualization software and software managing and servicing the OSEs on the server. However, Datacenter Edition permits unlimited running of instances in virtual OSEs.

Pochodzi on z dokumentu, który można pobrać z
http://download.microsoft.com/download/7/a/a/7aa89a8b-bf4d-446b-a50c-c9b00024df33/Windows_Server_2003_R2.docx ________________________
Pozdrawiam
Sławek "saet"
And Now for Something Completely Different... The Larch!

Pozdrawiam Sławek "saet" And Now for Something Completely Different... The Larch!

Jacek Doktór Ekspert WSS
Jacek Doktór
4247 pkt.
Guru
MVP

0

Noise:

Tak. Mam macierz i dwa serwery (a jedzie juz trzeci) do obslugi Vmware. Co do backupow to oczywiscie robie standardowe backupy na tasiemki na biblioteke tasmowa. Ale chcialem powiedziec ze odtwarzanie z Vmware jest duzo szybsze i to jest bardzo wielki plus.

--
Jacek Doktor
MCSA+M

Edytowano 2 razy. Ostatnio 2007-07-29 18:32:25 przez Doktor.

Jacek Doktor

Marcin Hańczaruk Ekspert WSS
Marcin Hańczaruk
1993 pkt.
Guru
mhk

0

gdyby to jeszcze fajnie chodziło w zastosowaniach intensywnych dyskowo... używając dysków wpiętych lokalnie do maszyny ------------------------------------
Pozdrawiam
MHk

Pozdrawiam
Marcin Hańczaruk

Grzegorz Janicki
Grzegorz Janicki
90 pkt.
Poczatkujacy

0

Witam,

Postanowiłem wrzucić swoje 3 grosze do tej dyskusji...

Ja używam Virtual Servera od bardzo dawna na maszynach typu blade podłączonych za pomocą FC do macierzy dysków i jestem baaaardzo zadowolony z tej technologii...

Przez ten czas działo się wiele dziwnych awarii zarówno z maszynami hostującymi jak i hostowanymi, lecz możliwość podniesienia dowolnej z hostowanych maszyn na drugim serwerze hostującym w kilkanaście sekund to bonus, który przekonuje prawie każdego sceptyka....

Fakt nakłady finansowe są konkretne, lecz gwarancja dostępności i niezawodności usług powalająca....

Dodatkowo chciałbym zwrócić Waszą uwagę na inny, moim zdaniem ciekawy aspekt tego rozwiązania...

W mojej serwerowni było kilka serwerów, które grzeszyły małym wykorzystaniem zasobów a ich konsolidacja, ze względu na gwarancję i support producentów oprogramowania na nich zainstalowanego w ogóle nie wchodziła w grę..

Wirtualizacja pozwoliła w takim przypadku odzyskać klika fizycznych maszyn kosztem dobrego wykorzystania jednej mocniejszej, przy zachowaniu narzuconych warunków gwarancji....

Po podliczeniu kosztów całej tej operacji mimo, że ilość zer była duża to sumarycznie wyszło taniej ...

wysoki
wysoki
141 pkt.
Junior

0

Przez ten czas działo się wiele dziwnych awarii zarówno z maszynami hostującymi jak i hostowanymi, lecz możliwość podniesienia dowolnej z hostowanych maszyn na drugim serwerze hostującym w kilkanaście sekund to bonus, który przekonuje prawie każdego sceptyka....

W jaki sposob backupujecie Virtualne Maszyny na (np.) Virtual Serverze R2 SP1? wysoki

-- wysoki CCNA

Grzegorz Janicki
Grzegorz Janicki
90 pkt.
Poczatkujacy

0

Nic nadzwyczajnego w tej kwestii nie wymyśliliśmy..

Wirtualizowane maszyny ze względu na swoją zawartość nie muszą być u nas często backupowane.
Raz na tydzień w nocy idzie backup, który najpierw za pośrednictwem WMI zamyka wszystkie wirtualne serwery, a po backupie podnosi je z powrotem.

Nie używamy do tego migawek .... i nie ma racjonalnego wytłumaczenia dlaczego ;)

Transfer poprzez FC jest na tyle satysfakcjonująco wysoki, że odzyskanie w trakcie awarii jakiegoś wirtualnego serwera to naprawdę moment

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2007-07-31 12:00:33 przez gjanicki.
wysoki
wysoki
141 pkt.
Junior

0

az na tydzień w nocy idzie backup, który najpierw za pośrednictwem WMI zamyka wszystkie wirtualne serwery, a po backupie podnosi je z powrotem.

Myslalem ze moze robisz backup bez wylaczania Virtualnych Maszyn ;> wysoki

-- wysoki CCNA

Marek Lubiński
Marek Lubiński
1589 pkt.
Guru

0

hej,

ja będę w ciągu najbliższych tygodni instalował VI 3 Enterprise (dwa serwery hp+MSA1000), zamierzamy przenieść na vmware ok 30 serwerów produkcyjnych, w międzyczasie może uda mi się conieco skleić na temat vmware i jego zalet :)
Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Jeżeli moja odpowiedź pomogła w rozwiązaniu Twojego problemu, kliknij [Pomógł mi]
artur kaczmarek
artur kaczmarek
340 pkt.
Junior

0

Zadałem sobie trochę trudu - wyciagnołem z magazynku stary zdezelowany serwer 2 procesorowy i zestawiłem laba na VMware Infrastructure :).
No i pierwsze wnioski są takie że dołożenie 2 i 3 karty sieciowej daje wzrost przepustowości wirtualnej karty sieciowej na OS Guest. Natomiast do uzyskania dobrej wydajności I/O musi być naprawdę szybki podsystem dyskowy. Taki naprawdę szybki. VMware zaleca SAN.
Pozatym spodobało mi się jeszcze jedno rozwiązanie - mianowicie do zarządzania maszynami wirtualnymi przyporządkowywuje się osobna kartę sieciową, dla backupów również (minimalna zalecana ilość kart sieciowych to 4).
Pracując Terminalowo na 2 maszynach wirtualnych (serwer 2x1Ghz PIII) żadnych spowolnień nie zauważyłem. Ale do celów produkcyjnych niestety nie mogę tych maszyn wykorzystać (brak licencji).
Nie znam VS ale VMware to naprawdę fajna sprawa. Szkoda tylko że dla mojego szefa wirtualizacja to tylko przejściowa moda :(

Artur Kaczmarek

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2007-08-03 12:42:55 przez art03.
Artur Kaczmarek
Łukasz Czapliński
Łukasz Czapliński
610 pkt.
Senior

0

to ciekawe jak sie ubiera Twoj szef , moze w lumpie ?

artur kaczmarek
artur kaczmarek
340 pkt.
Junior

0

Hmmm.... Szef ma zawsze racje... Kochaj szefa swego zawsze możesz mieć gorszego...
A tak na marginesie zupełnie to On decyduje ja wykonuje.
Nie mam w zwyczaju podważać autorytetu szefa. Artur Kaczmarek

Artur Kaczmarek
Ziemek Borowski
Ziemek Borowski

0

co to miało być?
a wirtualizacja w pewnych kwestiach jest modą (np. bazy danych), w pewnych objawem bezradności (mało kto potrafi tak sensownie izolować od siebie aplikacje, że tworzy się system wielozadaniowy. A tak zarabiają sprzedawcy systemów i infrastruktury).
Ziemek Borowski

artur kaczmarek
artur kaczmarek
340 pkt.
Junior

0

To miało być zdanie że nie mogę podważać zdania szefa. I tyle.
Ja jestem wielkim zwolennikiem wirtualizacji. Mój szef nie i nie będę z nim polemizował. Ale mogę we własnym zakresie pogłębiać wiedzę z zakresu wirtualizacji. Owszem nie do wszystkiego się nadaje, ale ma swoje zalety.
Migracja na silniejsze maszyny jest uproszczona do minimum. Jest praktycznie niezależna od platformy sprzętowej (mówimy oczywiście o architekturze Intelowskiej). Itp... Artur Kaczmarek

Artur Kaczmarek
Tomasz Styrna
Tomasz Styrna
5496 pkt.
Guru

0

To miało być zdanie że nie mogę podważać zdania szefa. I tyle. To był komentarz do posta Czaplińskiego ;)

Ja jestem wielkim zwolennikiem wirtualizacji. Mój szef nie i nie będę z nim polemizował. Ale mogę we własnym zakresie pogłębiać wiedzę z zakresu wirtualizacji. Polemizować z szefem jak najbardziej, choć nie zawsze się niestety da.

Owszem nie do wszystkiego się nadaje, ale ma swoje zaletyI ma też wady o czym nie należy zapominać.

Migracja na silniejsze maszyny jest uproszczona do minimum. Jest praktycznie niezależna od platformy sprzętowej (mówimy oczywiście o architekturze Intelowskiej). Itp... No tak tyle, że nawet na tej mocniejszej maszynie i tak cześć zasobów idzie w gwizdek. Tak naprawdę nikt nie mówi, czy korzyści będą większe niż nakłady, choć każdy producent mówi tylko o korzyściach :)

Temat wirtualizacji wg mnie jest na razie mocno marketingowy, ale powoli rzeczywistość weryfikuje jego właściwą wartość. Technologia ta powoli dojrzewa, bo firmy prowadzą badania w tym zakresie nie tylko marketingowe. Co daje nadzieję, że wirtualizacja nie wyjdzie z mody ;)

Nadal niestety wirtualizacja nie nadaje się do niektórych zastosowań, zwłaszcza wymagajacych szybkiego dostępu do pamięci dyskowych.

To takie moje 5 groszy na temat wirtualizacji ;) Pozdrawiam
Styrni

Pozdrawiam Styrni

PS. Oznaczaj posty jako rozwiązane i pomocne (używaj "łapki"), a łatwiej będzie znaleźć Ci rozwiązania innych Twoich problemów :-)

Marek Lubiński
Marek Lubiński
1589 pkt.
Guru

0

to ja może powiem kilka zdań na temat wirtualizacji, którą zamierzamy na dniach wdrażać w środowisku produkcyjnym.
mianowicie pod VI3 zakupiłem 2xHP DL360G5 (każdy 2 procki 4core oraz 9GB ram). Do tego MSA1000 z miejscem 1TB (powinno starczyć na początek). Otóż w takiej konfiguracji powininenem móc przenieść ok 15-20 fizycznych serwerów na jeden węzeł ESX, coby dawało 30-40 serwerów wirtualnych w takiej konfiguracji. Otóż wymagania odnośnie kart sieciowych to coś chyba zostało źle zrozumiane. Otóż jeden port eth musi zostać wykorzystany do podłączenia pomiędzy ESX, a reszta może zostać wykorzystana jakkolwiek. Co do wydajności, powiem w taki sposób. Obecnie każdy z fizycznych serwerów jest podpięty do switcha łączem 100MBit. W docelowej konfiguracji ESX, co najmniej 2 porty ETH zostaną podpięte do switcha 1GB, co da łącznie 2Gbit przepustowości (czyli tak jakby 20 fizycznych serwerów, zakładając że wszystkie zżerają max przepustowości karty sieciowej).
Co do podsystemu, owszem przy takiej inwestycji należy brać pod uwagę TYLKO SAN, opcjonalnie np dla mało krytycznych maszyn, albo dla trzymania templejtów, lub środowiska testowego, można wykorzystać NFS, lecz jak wiadomo SAN da najlepsze rezultaty.
Co do backupowania maszyn wirtualnych, to są głównie dwie opcje, w różnych wariantach:
- backupowanie za pomocą klienta backupu poprzez LAN (tak jak dotychczas w wydzielonej sieci backupowej)
- backupowanie za pomocą mechanizmu VCB (VMWare Consolidated Backup) z wykorzystaniem oprogramowania do backupu (jesli jest wspierane przez VMWare VCB)
Do drugiego backupu wymagany jest osobny fizyczny serwer z kartami HBA podłączonymi do macierzy SAN z zainstalowanym VCB oraz oprogramowaniem do backupu.
Co do wykorzystywania pamięci, to jeśli określimy że dany serwer ma miec powiedzmy 1GB ramu, a w rzeczywistości będzie wykorzystywał powiedzmy 256MB, wtedy reszta wrzucana jest do wspólnej puli do wykorzystania przez inne maszyny virt. Oczywiście istnieją metody rezerwacji określonych zasobów dla maszyn wirtualnych.
Może wspomnę conieco na temat licencji.
Otóż 1 licencja Enterprise (licensed per 2 CPU) pozwala zainstalować ESX na maszynie która ma NIE WIĘCEJ niż 2 fizyczne procesory (obecnie nie ma znaczenia czy to jest 1 core, 2 core, czy 4 core, gdy wejdzie 8 core, wtedy VMWare uwzględni również 8 core). Także jeśli w serwerze mamy 3 fizyczne procesory, wtedy już potrzebujemy 2 licencji enterprise. Trzeba o tym pamiętać :)
Dodatkowo należy mieć na uwadze, że zarówno sam ESX, jak i Virtual Center MUSZĄ mieć wykupiony w pierwszym roku obowiązkowy SUPPORT.
Także reasumując ja ze swoich 60 serwerów, z których większa część jest już poza gwarancją, zmniejszę liczbę fizycznych serwerów do ok 30, a docelowo w dłuższej perspektywie zapewne ok 90% serwerów zostanie przeniesionych na maszyny wirtualne.
Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Jeżeli moja odpowiedź pomogła w rozwiązaniu Twojego problemu, kliknij [Pomógł mi]
Jacek Doktór Ekspert WSS
Jacek Doktór
4247 pkt.
Guru
MVP

0

Ja robie backupy tej chwili za pomoca Symanteca a juz niedlugo zaczne wdrazac VCB.

Co do podsysyemu dyskowego ... niestety trzeba zainwestowac w dyski FB i zadne inne.
Dla porownania posatwilem na poczatek cztery maszyny na zwyklych dyskach SATA i bylo ... tragicznie - po przeniesieniu do FB jest jak na normalnym serwerze ... tylko znacznie lepiej :)

--
Jacek Doktor
MCSA+M

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2007-08-13 23:13:36 przez Doktor.

Jacek Doktor

Marek Lubiński
Marek Lubiński
1589 pkt.
Guru

0

masz na myśli dyski SCSI w macierzy podłączonej poprzez karty HBA, a nie dyski FC ?
Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Jacek Doktór Ekspert WSS
Jacek Doktór
4247 pkt.
Guru
MVP

0

Mam dyski FC w macierzy :)

--
Jacek Doktor
MCSA+M

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2007-08-14 14:54:34 przez Doktor.

Jacek Doktor

Marek Lubiński
Marek Lubiński
1589 pkt.
Guru

0

no nie wiem, ja nie potrzebuję takich szybkich dysków. U320 SCSI 15K w zupełności wystarczą na przeniesienie tych 30 serwerów.
Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Jacek Doktór Ekspert WSS
Jacek Doktór
4247 pkt.
Guru
MVP

0

mialem okazje kupic dobre dyski to kupilem :) --
Jacek Doktor
MCSA+M

Jacek Doktor

Marek Lubiński
Marek Lubiński
1589 pkt.
Guru

0

jeśli jest okazja i pieniądze to zawsze warto ;D

że się tak zapytam razem z macierzą FC ile cię te dyski wyniosły kapusty (i jakie)?
Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Pozdrawiam,
Marek Lubiński

Udziel odpowiedzi

pkt.
Treść wpisu:

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.